14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde Ne Olmalı?

T1D Hakkında Her Şey14 Kasım Dünya Diyabet Günü'nde Ne Olmalı?

14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde Ne Olmalı?

Aslında dünya genelindeki bir farkındalık günüdür. Her yıl bir tema belirlenir ve tema üzerinden, dünya genelinde etkinlikler yapılır, bültenler verilir. Bu etkinlikler, aksiyonlar da değişmesi, odaklanılması gereken konularla ilgilidir.

Bu senenin temasını sizlerle 2021-23 Dünya Diyabet Günü Teması: Diyabet Bakımına/Tedavisine Erişim başlıklı yazıda paylaşmıştım.

Tip-1 diyabetle yaşam uzun ve bitmeyen bir yolculuk. Bu yolculukta “sadece belirli günlerde değil” her zaman yanımızda olan kişilere, kurumlara, oluşumlara ihtiyacımız var. Diyabetimben de kurulduğu 2012 yılından bu yana sizlerin her gün yanınızda birer rehber oldu, olmaya da devam edecek. Dikkat çekilmesi gereken konulara değinecek.

Yolculuğumuzun yorucu olduğu da aşikar. Bu noktada eğlence amaçlı etkinlikler de mutlaka önemli. Sürekli ciddi olalım ve önemli konuları konuşalım dememek lazım. Birlikte olmak, belki de negatifleri bir kenara bırakabilmek adına bu tarz günler vesile de oluyor. Bu etkinliklerde birbirini görenler, birbirlerinin deneyimlerini dinleyenler eminim farkındalık da yaşıyordur.

Diyabetimben olarak Dünya Diyabet Günü‘nü “kutlamak”, “etkinlik” düzenlemek vb planlamalar yapmayı yıllar önce bıraktım. Bu sene de benzer noktada olacağım.

Bana ulaşarak etkinlik planlamak, konuşmacı olarak davet eden ya da diyabetimben‘i takip edenlere bazı kampanyalar düzenlemek isteyenler oldu. Hepsine tek tek teşekkür ediyorum. Ancak ben bu konuların sadece 14 Kasım’a özel kalmasını istemiyorum. Diyabetimben‘in ve tip-1 diyabetle yaşamın ruhuna uygun olarak her zaman yan yana olmayı tercih ediyorum.

Tip-1 diyabetin, tip-1 diyabetlilerin ve tip-1 diyabetle yaşamın “bizler için önemli alanlarda” daha anlaşılır olması dileğiyle…

 

2 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: