14 Kasım Dünya Diyabet Günü

Haberler&Gelişmeler14 Kasım Dünya Diyabet Günü

14 Kasım Dünya Diyabet Günü

İnsülini bularak biz diyabetlilerinin (şeker hastalığı) ömrü hayatlarında önemli yeri olan Kanadalı doktor Frederick Banting’in doğum gününde yani her yıl 14 Kasım’da Dünya Diyabet Günü kutlanıyor.

Frederick Banting ile ve yol arkadaşlarıyla ilgili Diyabetin Tarihçesi yazımızda birçok şeyi okurken, tüm çabalarına da tanık olacaksınız.

Ama aşağıdaki satırlar Banting ve arkadaşının mükemmeliyetini daha iyi vurguluyor.

Bu buluşları için Banting ve laboratuvarın yöneticisi olan John James Richard Macleod’a 1923 yılında Nobel Tıp Ödülü verildi. Bu iki araştırıcı da ödüllerini başta Best ve Collip olmak üzere tüm takım arkadaşları ile paylaştılar. Banting ve Best insülin üretim yöntemi ile ilgili olarak aldıkları patent için para talep etmediler ve insülinin ticari olarak üretilmesini kontrol etmeye çalışmadılar. Bu kararlarının sonucunda insülin üretimi ve tedavisi hızla tüm dünyaya yayıldı. Banting daha sonra doğum günü olan 14 Kasım tarihinin “Dünya Diyabet Günü” olarak belirlenmesi ile onurlandırıldı.

Bu yıllarda diyabette nelerin çabası verilirken, artık teknolojinin de gelişmesi ile diyabette ama özellikle tip-1 diyabette yapılan çalışmalar daha farklı bir noktaya geldi. Artık kulaktan lazer ile kan şekeri ölçümünü hayal ederken, yapay pankreas çalışmaları sonuçlandığında tip-1 diyabetli hayatımız daha da kolaylaşacak.

14 Kasım 2013 Perşembe günü ise her yıl, azimle ve istikrar ile tüm diyabetli akranlarımız ve diyabete gönül verenler ‘diyabette farkındalığı arttırmak için’ yürüyüşler düzenlemekteler. Açıklamalar yapmaktalar. Emeği geçen herkese selamlarımızı iletiyorum.

DiyabetimBen.com olarak da 14 Kasım haftasının Diyabet Haftası olması vesilesi ile diyabette ama özellikle tip-1 diyabette farkındalığı arttırmak adına hem bloğumuzda hem de sosyal medya kanalları olan Facebook, Twitter ve Google+’da her gün bir görselle çaba gösteriyor olacağız.

Sosyal medya kanallarındaki paylaşımlarımızı sizler de kendi sayfalarınızda paylaşırsanız belki birçok kişinin diyabetteki farkındalığını arttırmış oluruz.

 

23 YORUMLAR

 1. Diyabetii kabulenme yollarından biri de 14 Kasımı bayrama çevirmek ve öyle hissetmekten gçiyo, etkinliklere katılmayı unutmayın, benim yerime de katılın diğer diyabetlilerle olun, herkesin diyabet bayramı kutlu olsun, masmavi umutlar diliyorum 🙂

 2. Nöropati, retinopati vb. demek istedi bence 🙂

  Dünya Diyabet Günü’müz kutlu olsun bu arada! Kan şekerimiz 80’den aşağıya düşmesin, 140’tan yukarıya çıkmasın hiç. Ağzımızdan bal damlamasın, yediklerimiz glikoza dönüşmesin, Hep proteine vitamine dönüşsün mesela 🙂

 3. aaa burada olaylar olaylar varmış ta haberim yokmuş 🙂
  Frederick Bantig abimize saygılar ve hürmetler ederek ellerinden öpesim geldi 🙂

  şuan yıkılmış bir halde yazıyorum bu satırlarımı, bana ait pompacığım gelmesine rağmen sevinemeden Ceyhun Yılmaz’ın beni reddetmesi tamamen ciğerime öküz oturması etkisi yaptığından bir müddet hayata küsmeyi düşünüyorum, gerçi yine esra abla kalktı konuştu hatta gereken gazı bana da verdi ama arkadaş adam benden kaçıyor, telefonlarıma çıkmıyor yav :)))

  • Taha cım,

   Emine Hanım yarın, sen de bir sonraki gün arıyorsunuz Ceyhun Yılmaz Show’u. Bana da haber veriyorsunuz. Sesinizi kayıt ediyorum 🙂 .

   Her şey bizim için. Bunu unutmayın 🙂 .

   sevgiler

 4. Ben 21 yıllık dm hayatımda ilk kez kutladım 3 gün öncesinde İNANIN YOK BÖYLE MOTİVASYON 😀
  Bugün de şeker arkadaşlarımla olmayı cok isterdim ama güzel dileklerim hepimiz içindi
  İnsanları seviyorum Diyabetli olanlar daha cok SEVİYORUM
  SEVGİLERRRR….

 5. esracım,
  dün tunanın kontrolü vardı.
  değerleri dengesiz gidiyor, pompa kullanın dedi doktorumuz… ama bizim endişelerimiz var. müsait olduğunda beni çaldırır mısın. arıycam arayamıyorum. telim değiştiği için numaraların çoğu da gitti. senden de fikir almak isterim…

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: