Yüksek Kan Şekeri???

Tip-1'imYüksek Kan Şekeri???

fotoğrafKan şekeri düşük olduğunda değil, yüksek olduğunda deliren bir tip-1 diyabetliyim ben.

Nerede hata yaptım? diye önce kendimi sorguluyorum. Yediklerimi hatırlamaya çalışıyorum. Yok hayır. Yediklerimde de sorun yok. Sonra insülin pompasında teknik bir sıkıntı var mı? Sonra pompa setinin takılı olduğu bölgede bir problem var mı diye sorgulamalar devam ediyor.

Dün eve gitmeden arkadaşlarla dışarıda buluştuk. Saat 22:30 gibi evde ancak oldum. Banyoya gireceğim için soyunup dökündüm. Pompa setini değiştireceğim için de yapışkanlarını filan da çıkardım. Bu anlar çok hoşuma gidiyor. Banyoda tip-1 diyabetime dair hiçbir şey üzerimde olmuyor. Garip bir mutluluk işte benimkisi. Eşref ile sohbet ettikten sonra girdim banyoya. Pompadan ortalama 1 saat kadar ayrı kaldım.

İnsülin pompası hazırlığını yapıp kısa süre de olsa ayrı olduğum pompayı tekrar takma süreci. Kan şekerimi ölçtüm. Bu da standart bir süreç. Her zaman kan şekerimi pompa takar takmaz kontrol ederim. Ettim. Ama etmez olaydım. 406 mg/dL. Sonra yine sonuca inanamama. Tekrar ölçüm. 345 mg/dL. Sonra ek doz düzeltme insülini ve Eşref’ten bardak bardak su istemeler ve su içmeler. Ve sürekli idrara çıkmalar. Ortalama 40 dakika sonra 380 mg/dL.  Bir saat sonra 318 mg/dL. 1,5 saat sonra 253 mg/dL.

Sürekli takip etmek lazım kan şekerini böylesi zamanlarda.

Ama şunu söylemem lazım ki; her ne kadar Humalog, Apidra ya da Novorapid kısa etkili insülin olsalar da bence kısa sürede kan şekerini düşüren insülin Apidra. Şu içerisindeki insülin glulisin olayı bitiriyor. Ama bu benim fikrim. Çünkü ben üçü insülini de kullandım. Şu anda Novorapid kullanıyorum. Ve bırakacağım galiba. Apidra’ya tekrar geçiş yapacağım.

Bu arada kan şekerimi ölçene kadar kendimi kötü hissetmiyordum. Ölçüm yaptıktan sonra kollarıma ve ayak bileklerime ağırlık çöktü. Ağız tadım değişti. Daha bi sinirli olmaya başladım. Ara ara kan şekerini ölçmeden yaşıyor olmak psikolojik açıdan iyi olabilir mi diye de düşünmüyor değilim 🙂 🙂 🙂

Fakat bu anlardan nefret ediyorum. İnanın nefret ediyorum. Sebep sorgulamaktan, sorunun kaynağını bulmaktan ve kan şekerini normale düşürmeye çalışmaktan bazen çok sıkılıyorum.

14 YORUMLAR

 1. Merhabalar,
  Uzun süre diyabetle yaşayanlar açısından çok sık ölçüm yapma yerine, haftada bir kaç kez ve süresi içinde HBA1C ölçümleri daha az rahatsız edici olabilir. Biz son yıllarda bunu deniyoruz. HBA1C normal ölçülerde olduğunda sorun olmaz diye düşünüyorum. Diyabet, stresle artan bir hastalık olduğundan, mümkün olduğunca stresten uzak olmak lazım. Selamlar ve sevgiler…

 2. Kan şekeri ölçmek kızım için çok zor hale gelmeye başladı.Ne yapsam ikna olmuyor.Akşam ölçmekte inat etti ve kendini çok kötü hissedince bir ölçtü ki… sonuç 510.Hemen koldan düzeltme yaptık 1 saat sonra 247 ye düştü şükür.Ölçmek kızım için en zor iş olmaya başladı. Sadece kendini çookk kötü hissedince ölçüyor.

 3. Esra hanım bu konuda kendi tecrübemi anlatmak isterim ben şükürler. Olsun 200 ün üstüne cıkmasına izin vermiyorum süphe varsa kesin yüksek. Çıkıyor. Eger yüksekse dambıl kaldıroyorum. İnsülinden daha hızlı düşürüyor. 5 dakikada 230 dan 170 e dusurdum

  • Mustafa bey dambıl den bahsetmiş nedir acaba o.. Benim 6 yaşındaki oğlum Tip 1 buğünlerde yüksek gidiyor 200-300 rakamlar. Önceden yüksekken bisiklet binerdi ve sonraki ölçümünde düşük çıkardı. şimdi sporda yapsa bol suda içse yine yüksek çıkıyor. Ne yapabilirim. Tavsiyeniz varmıdır

   • Nuran Hanım Merhaba,

    Dambıl ağırlık demektir. Sporcular ağırlık kaldırırlar ya. Ondan bahsediyor Mustafa Bey.

    Kan şekeri yüksekken özellikle 250 mg/dL’nin üzerindeyse lütfen çocuğunuza spor yaptırmayın. Kan şekeri yüksekken spor yapıldığında düşeceği yerde yükselir.

    Kan şekeri yüksekken insülin ile düzeltme yapmanız lazım. Aynı zamanda keton oluşma ihtimaline karşılık bol bol su içerek idrara çıkılması gerekiyor.

    Yüksek kan şekerinde lütfen daha dikkatli olun. Spor yaptırmanız bir fayda sağlamaz. Zarar sağlar.

    sevgiler

 4. 5 yıldır tip 1 diyabetim ama ben bu hastalığa alışamadım. Ne kadar zor bu Allahım. Tüm hayatımı alt üst etti. Ben buna çözüm bulunacağına da inanmıyorum. Çok komplike bir rahatsızlık. Allahtan bu dünya hayatı gelip geçici yoksa bu hastalıkla devamli yaşanmaz. Lütfen çocuklarında tip 1 olan aileler daha dikkatli olsun. Herkese Allah şifa versin

  • yazma böyle yorum lütfen yazma.. ne yapalım yani böyle yaşanmaz deyip atayım mı evladımı 13 yıl az mı bir 20 yıl daha yaşama sevinci versin Yüce Allah…derdi veren Allah dermanını da verir.

 5. ben 12 yıldır tip 1 diyabetim.ne kadar zor olsa da bu durumu kabullenip diyabetle barışık bi şekilde yaşamalıyız.çünkü diyabeti sıkıntı haline getirirsek şeker seviyemizde daha fazla denge sorunu yaşarız.bu konuda bütün duygularınız, paylaşıyorum, yalnız değiliz. bütün arkadaşlarıma sabır diliyorum.mutlu günler…

 6. Aynı durum bende de var yüksek çıktığında üçuüzleri gördüğümde ağlayasım geliyo moralim bozuluyo nefret ediyorum o anlardan düşük çıktığında da aynı şeyi yaşıyorum düşse ayrı bir dert yükselse ayrı bir dert ben tip 1 li olmaktan bıktım çok sıkıldım iğnelerden kan görmekten insülinden kokusundan çok sıkıldım :((((((((((((

 7. Esra hanım merhaba
  Birşeyi merak ettim banyo sonrası ölçüm yaptığınızda kan şekeriniz yüksek çıkmış. Defnoş da ne zaman banyo yapsa kan şekeri hep yüksek çıkıyor. Acaba bir etlisi var mıdır? Şimdi okuyunca merak ettim doğrusu.
  Sevgiler

  • Hacer Hanım Merhaba,

   Aslında benim durumumun banyo ile ilgisini olduğunu düşünmüyorum. 3 gündür baya yüksek gidiyor kan şekerleri.

   Deneyerek tam sonuca ulaşın bence. Yani banyo öncesi ve sonrası kan şekeri ölçümlerini ölçüp gerçekten banyo ile ilgisi var mı yok mu öğrenmiş olursunuz. Ama birkaç kişiden de bahsettiğini tecrübeyi duymuştum. Facebook’ta bir yerde paylaşmışlardı. Kişiden kişiye değişen bir durum olabilir. Ki aslında banyonun bu tarz bir etkisi olmaz ama tecrübelerde böyle bir durum varsa vardır diyebiliriz elbette.

   sevgiler

 8. Herkese Merhaba,

  Ayrı ayrı yorum yapmaktansa toplu yazayım dedim. Zira bugün yine 400 leri gördüm. İnanılmaz sinir oldum yine.

  Abdullah Bey, sürekli kan şekeri ölçümü yapmak lazım. Kan şekeri ölçümü bizim gözümüz kulağımız.

  Pınar Hanım, Biz bu yaşta bunları yaşıyorsa çocuklarımız ne yapsın değil mi.

  Mustafa Bey, Uzun zamandır yoktunuz. Hoş geldiniz 🙂 Kan şekeri 200’ün üstündeyken spor yapmak çok doğru değil. Yapmayın.

  Nurhan Hanım, Fatoş Hanım, Maalesef ara ara böyle çöküşler oluyor. Halen toparlanmış değilim. Ama bu çöküşler kaçınılmaz olduğu kadar bunlardan kısa sürede de çıkmak lazım. Tip-1 diyabetimi hiçbir zaman sıkıntı yapmıyorum ama yüksek seyrettiği ve düşüremediğim zamanlar çok kötü oluyorum.

  Merve Hanım, tam o moddayım 🙂 Halen düzelmedi şekerim. Bugün yine 300’ün altına inmedi. Ama ne yapalım. Toparlanmamız lazım.

  Sevgiler

 9. Esra Hanım aynı durumda olduğum için sizi gerçekten iyi anlıyorum şekerim bir türlü normal seyirde gitmiyo bir yüksek bir düşük bugünde ben ağladım moralman çok kötüyüm ne yapmalıyız nasıl olmalı ki :((

  • Merve Hanım Merhaba,

   İnanın sıkıcı ve yorucu bir süreç oluyor ama sorun nereden kaynaklı ise onu bulup çözmek lazım. Sakin olup çözüm üretmeye çalışın derim.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: