Yeni İnsülinler Geliyor

T1D Hakkında Her ŞeyYeni İnsülinler Geliyor

Yeni İnsülinler Geliyor

diyabetimben.com her ne kadar tip-1 diyabet odaklı olsa da tip-2 diyabetli olup bizler gibi insülin pompası kullanan ya da çoklu insülin enjeksiyonu yapanlar da var.

Dolayısıyla insülin hem biz tip-1 diyabetlilerle hem de tip-2 diyabetlilerin bir kısmı için önemli.

Bu arada bu insülinlerden bahsediyoruz ama insülin diyabet teknolojisi gibi isteğe göre model ve marka seçilebilecek bir hormon değil. Sağlık profesyonellerinin yönlendirmesi oldukça önemli.

Yeni Hızlı Etkili İnsülinler – ” Admelog

Sanofi’nin Admelog adında yeni çıkaracağı bir hızlı etkili insülin var. FDA’dan yakın bir zaman önce geçici bir onay almışlar. Geçici onaylanmasının sebebi ise Humalog ile biyolojik ve biyobenzerlik açısından aynı olması olarak vurgulanmış.

Ki Admelog, Eli Lilly’nin Humalog insülini için bir rakip ürün.
Bakalım tam FDA onayı ne zaman sonlanacak. Ama bu benzerlik baş ağrıtıcı bir sürecin ayak sesleri olabilri.

Yeni Uzun Etkili İnsülinler – ” Ryzodeg ”

Ryzodeg ise Novonordisk tarafından Türkiye’de satılması beklenen uzun etkili insülin.

Yabancı kaynaklarda çok duymasak da, kullanıcı tecrübelerini pek okumasak da TR diyabet pazarına girmesi bekleniyor.

Not: Takipçilerimizden biri kullanmaya başlamış. Demek ki gerekli onaylar firma tarafından alınmış. Çünkü geçtiğimiz hafta halen Türkiye için onay aşamasında idi.

Biyonbenzer İnsülinler

2016 yılında biyobenzer insülin olarak Basaglar çıkmıştı. Yeni Uzun Etkili İnsülin ‘Basaglar’ linkindeki yazımızda da sizlerle paylaşmıştık. Şu anda Türkiye’de de satılıyor.

Ultra Hızlı Etkili İnsülinler – ” FIAsp, BioChaperone ”

Yakın bir zamanda da Novonordisk’in ultra hızlı etkili insülini olan FIAsp çıktı. Hızlı etkili insülinlerden bir tık daha iyi bir performansı var. Ama maalesef Türkiye’ye gelmedi. Hızlı Etkili İnsülin Humalog ve Ultra Hızlı Etkili İnsülin FIAsp başlıklı yazımızdan diğer detaylarına ulaşabilirsiniz.

Ki bu arada BioChaperone adında ve bizim de Ultra Hızlı Etkili İnsülin BioChaperone® Lispro başlıklı yazımızda bilgisini verdiğimiz bir ulta hızlı etkili insülin daha var. Bu insülinin de tip-1 diyabet yönetimine yeni bir soluk getirmesi bekleniyor.

Ultra Uzun Etkili İnsülinler – ” Toujeo, Tresiba ”

Sanofi’nin Toujeo ve NovoNordisk’in Tresiba‘dan bahsediyoruz.

Toujeo şu anda Türkiye’den satılmakta. Toujeo hakkında Sanofi’nin Yeni Uzun Etkili İnsülini: TOUJEO başlıklı yazımızdan daha fazla bilgi alabilirsiniz.
Tresiba ise şu an Türkiye’de satılmıyor ama Ultra Uzun Etkili Bazal İnsülin ‘Tresiba’ İçin FDA Onayı Alındı başlıklı yazımızdan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

17 YORUMLAR

 1. Asiye Hülya Aksu Yanı bu yeni insulinler ile, günlük yaptığımız insulin sayıları mi azalacak. Doğru mu anlıyorum. Sayfayı goremedigim için..

  Esra Avcı Her birinin çalışma şekli farklı Asiye Hanım. Bazıları insülin dozunu etkilerken bazıları ise daha uzun süreli kullanım sağlayacak.

  Asiye Hülya Aksu Çok teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın..

 2. Fatma Asil Eser Esra hanım bunlar daha mı hızlı farkları ne?

  Esra Avcı Her birinin çalışma şekli farklı Fatma Hanım. Yazıyı okursanız daha iyi olur ama kısaca yazmak gerekirse bazıları insülin dozunu etkilerken bazıları ise daha uzun süreli kullanım sağlayacak.

 3. Nilay Akca Aygün Gelince ne olacak.

  Fatoş Küçük Çoban Bende bilsem 😄😄😄😄😄

  Fatoş Küçük Çoban Belki Esra Avcı hanim aydinlatir bizi 😄

  Nilay Akca Aygün Ultra hızlı etkili insülinler FDA onayı alınca yapay pankreas çalışmaları hızlanacak diye umut ediyorduk.Bir tek bildiğim bu.

  Esra Avcı Aslında insülinlerin değişimi yani yeni jenerasyon insülinlerin gelmesi elbette kan şekerimizi daha iyi regüle etmemize yarayacak. Eskiden 12 saatlik uzun etkili insülinler varken sonrasında 24 saate yakın çalışan uzun etkililer çıktı. Şimdi de bu mevcut insülinler değiştikçe tip-1 diyabet yönetimi daha da iyi olacak. Bununla paralel de özellikle ultra hızlı insülinler geldikçe de yapay pankreasın daha eforlu çalışması sağlanacak. Umarım açıklayıcı olmuştur 🙂 selamlar, sevgiler,

 4. Serpil Esmen Buzacı Ryzodeg ve toujeo geldi. Kullanımda..

  diyabetimben.com Tuojeo geldi Serpil Hanım. O zaten kullanılıyor. Ama Ryzodeg’in halen başvurusu bekliyor diye biliyorum. Emin misiniz satılmaya başlandığına.

  Serpil Esmen Buzacı Evet. Marmara olarak biz başladık.

  diyabetimben.com O halde çok yakın yani birkaç günlük bir konu. Kullanmaya başlamış olmanız güzel. Sizden de tecrübelerinizi alırsak sevinirim. Katkınız için de teşekkürler. sevgiler, esra

 5. Yeter Şeymanur Yildirim Hayırlı si olsun inşallah çok şükür iňsulimiz var illada birşey ler çıkaracak larsada libre gibi deri altı ölçüm cihazı cikartsinlar ama devlet karsilasin ki herkes yararlansın

  Mert Akbulut Ryzodeg Flextouch şuan ecza depolarında mevcut

  Asiye Hülya Aksu Nasil temin edilir peki..

  Mert Akbulut Asiye Hülya Aksu hanım doktorunuz tarafından önerilmesi lazım

  Asiye Hülya Aksu Peki devlet ödüyor mu Mert bey ?

  Mert Akbulut Hiçbir bilgim yok bu konuda ama büyük bir ihtimalle ödüyordur ama eğer ödemezse 216 tl piyasadaki fiyatı

  Asiye Hülya Aksu Teşekkür ederim Mert Akbulut..

  Mert Akbulut Rica ederim Asiye Hülya Aksu hanım iyi akşamlar

  Asiye Hülya Aksu Iyi akşamlar dilerim..

  Esra Avcı Mert Akbulut Merhaba, Katkın için teşekkürler. Asiye Hülya Aksu Merhaba, Yazıda da belirttiğim gibi insülinin sağlık profesyonelleri tarafından önerilmesi ya da değiştirilmesi gerekir. Şu anda tüm insülinler SGK geri ödemesi kapsamında. Ryzodeg titck onayında bekliyordu ama kısa sürede onaylanmış olması güzel. Bu da daha yenilikçi insülinlerin gelmesine umarım vesile olur 🙏

  Mert Akbulut Umarım kısa sürede deneme fırsatım olur pompa kullanmama rağmen bir kaç gün ara verip kullanmayı düşünüyorum eğer doktorum da onay verirse ve Ryzodeg in etken maddelerine baktığımda hepimizin bildiği Tresiba ile aynı etken maddede olan degludeg içeriyor ve ayrıca aspart de insülin içeriyor Novorapid gibi ben hala anlayamadım neden bu iki insülini kombine ettiklerini ama olsun her yenilik güzeldir 🙏🏻

  Mert Akbulut Esra Avcı abla ben teşekkür ederim asıl Sevgilerimle 😇

  Asiye Hülya Aksu Merhabalar Esra hanım.. biz teşekkür ederiz. Sevgiler..

 6. Gökçe Özcan Tresiba yi cok merak ediyorum yasi kucuk cocuklarda kullanimi olur saniyorum. Yakinda bunlarin 1 haftalik lari falanda cikar ❤ cok cok guzel yeni gwlismeler olmasi.

  diyabetimben.com Tresiba 1 yaşından itibaren kullanılmaya başlayacakmış 😊 Önemli olan daha uzun aralıklarla insülin yapımına dönmek ama nasıl ve hangi koşullarda olur göreceğiz.

 7. Nesrin Ayse-Atilla Şahin merhaba arkadaşlar ben nesrin şahin yeni çıkan RYZODEG FlexTouch insülüne bugün başladım 4 gün novorapidle kontrollü kullanım aşamasından sonra tekli kaleme inecek inşallah ben bugün çok mutluyum 13 yıldır tip1 diyabetliyim yaşım 53 kontrolsüz giden şekerim vardı 1.5 ay öncedeGuardianConnect taktırdım

  diyabetimben.com Nesrin Hanım Merhaba, Yorumunuz için çok teşekkürler. Tip-1 diyabetli ve kalem kullanan bireylerin Ryzodeg’i hızlı etkili insülinle (Apidra, Humalog ya da Novorapid) kullanmaları gerektiği söyleniyor. Sizde neden Novorapid devre dışı kalacak?

 8. Serpil Esmen Buzacı Esra hanım bu hafta başladık. 4lu ve 5li bazal bolus tedavide hastalar için konfor olacak gibi duruyor. Geri bildirimler geldikçe daha güzel fikirler beyan ederiz insallah. Toujeo da bildirimler güzel, ryzodeg de bence guzel sonuçlarla karşılaşacağız. Sevgiler..

  Özlem Yanar Serpil Esmen Buzacı Hnm ryzodeg i pompada mı kullanıyorsunuz novorapid den farkı ne

  Serpil Esmen Buzacı 42 saat süren etkisi olan bazal, insulin decludec ve aspart yani novarapid insülini bir arada içeriyor özlem hanim. Pompa için kullanılmıyor.

  Özlem Yanar Galiba uzun etkili lantus gibi

  Serpil Esmen Buzacı %70 ı lantus gibi uzun etkili (42 saat), %30 u novarapid içeriyor.

  diyabetimben.com Serpil Hanım, Yorumlarınız için teşekkürler. Özlem Hanım, Ryzodeg hızlı etkili insülin değil. Berrak görünümlü, %70 insülin degludek, % 30 insülin aspart içeriyor. Yani hem uzun hem de hızlı etkili bir karışım insülin. Ve uzun etkili olarak piyasaya sunulmuş. Lantus her ne kadar 24 saat etkişi olarak piyasaya çıkmış olsa da 21-22 saatte ömrü doluyor. Ama bu insülinde süre biraz daha uzun. 24 saat kesin devam eden bir ömrü var. Selamlar, sevgiler

  Özlem Yanar Teşekkür ederim

 9. Ryzodeg insüline yeni geçiş yaptım.Az insülin çok etki diyorum.Çoook çok memnunum ve ancak kendime geldim diyorum.Daha zinde ve sağlıklı bir durum gözledim.Her zaman vazgeçilmezim olacak olan bu insülinle epey toparlanacağım hissi var bende.İnanın daha ilk günden farkını anladım.

  • Dozunu ne kadar yapıyorsunuz acaba.bizde günde 3 kez novarapid gecede lantus 30 ünte alıyorduk.bugün drumuz onları bıraktırdı.Ryzodeg tek doz 30 ünt önerdi.iyi gelir inşallah.yalnız yorumları okuyunca doz fazlamı!!! Diye tereddüt ettim.

  • Ali Bey ryzodeg e geçmeden önce günde kaç kez kullanıyordunuz.
   Ben şunu merak ediyorum öğünlerde novorapidle devam ediyorum ve yedigim öğünün karbonhidrat miktarini karşılayacak sekilde aliyirum bu öğünün insulinini
   Ryzodeg öğünleri ayarlamaya nasil yardımcı olabilir gün de sadece 1 kez alinarak

   • Hilal Hanım Merhaba,

    Ryzodeg ile ilgili bu aralar sosyal medyada bilgi karmaşası var. Bunları gidermek adına yarınki yazımızı okursanız siz de bilgilendirsiniz.

    sevgiler

 10. Ben uzun zamandır apidra ve lantus kullanıyordum. Doktorum ryzodeg denememi istedi. Şimdi günde 4 kere vurmak yerine 2 kez yada bazen sadece ryzodeg kullanıyorum. Sekerim de normal seviyelerde seyrediyor.

 11. Diyabet hastalığı üzerine yapılan çalışmaların iyileştirme odaklı olmadığı , hastalığı yönetme odaklı olduğu görülüyor. Çeşitli markalar altında yeni kalemler üretilirken Diyabetin kesin tedavisi konusunda bir takım söylentiler dışında elle tutulur bir gelişme yok , TİP 1 Diyabetli bir birey olarak da içinde bulunduğumuz bu teknoloji çağının sağladığı geniş olanaklara rağmen her hangi bir gelişme olacağını da sanmıyorum. Görülen durum ; Gidilen Doktorun önereceği yeni kalemler , tavsiye dozları , hastalığı yönetme konusunda yapılacaklar , kullanılması gereken ilaçlar yani amiyane tabirle BLA BLA BLA….

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: