Yemek Öncesi Yapılan Bolus İnsülin Dozu Nasıl Ayarlanmalı?

T1D Hakkında Her ŞeyYemek Öncesi Yapılan Bolus İnsülin Dozu Nasıl Ayarlanmalı?

Yemek Öncesi Yapılan Bolus İnsülin Dozu Nasıl Ayarlanmalı?

Bildiğimiz gibi yemekten dolayı yükselen kan şekerimizi regüle etmek için hızlı etkili insülinlerden Apidra, Novorapid ya da Humalog’u kullanıyoruz. Bazı diyabetliler ise kısa etkili olan Humulin-r ve Actrapid insülinlerini kullanırlar.

Yemek öncesi yapılan bolus insülini ise alacağımız karbonhidrat miktarına göre yaparız. Yani karbonhidrat/insülin oranı bizim için önemlidir.

Yemek öncesi kan şekerimizi kontrol edip insülinimizi yaptıktan sonra ilk lokmayı ağzımıza atarız. Tam 2 saat sonra da tokluk kan şekerimiz oluşur. Bu tokluk kan şekeri, yemek öncesi yaptığımız insülinin fazla mı, az mı geldiğini ortaya koyar.

 • Yemekten 2 saat sonraki şekerimiz, yemek öncesi ölçtüğümüz şeker değerinden 30-60 mg/dL’den daha fazla olmamalı.
 • Yemek sonrası 2. saatteki şekerimiz, yemek öncesine göre;
  • 60 mg/dL’den daha fazla artmışsa karbonhidrat/insülin oranı %10-20 azaltılmalı. Yani yapılan insülin dozu arttırılmalı.
  • Ama şeker değeri 30 mg/dL’den daha az artmışsa bu sefer karbonhidrat/insülin oranı %10-20 arttırılmalı. Yani yapılan insülin dozu azaltılmalı.

Tip-1 diyabet yönetiminde gördüğünüz gibi detaylar/ayrıntılar oldukça önemli. Bu sebeple detayları kaybetmeden, elde edilen verilerin ne anlama geldiğini bilerek hareket etmek en doğrusu.

7 YORUMLAR

  • Ali Fuat Yaramış Merhaba,

   Şekerinizin durumunu bilmiyorum ama hızlı etkili insülin yapınca şekeriniz hemen düşmüyorsa yemekten 15-20 dakika önce yapmanız daha doğru olabilir. Lütfen bu konuyu doktorunuza danışarak karar verin.

   sevgiler

 1. Merhaba; karbonhidrat/insülin oranımızı, IDFmizi hesapladık diyelim. Yukarıda bahsettiğiniz şekilde yemek öncesi insulinimizi yapacağız. Sitenizde bir yerde okumuştum tekrar aradığımda bulamadım. Şöyle diyordunuz: Akşam 30 gram KH için 2 ünite yapıyorsam, sabah aynı miktar için 3,5 ünite yapıyorum (rakamlar yanış olabilir)
  Yani karbonhidrat/ insülin oranımızı hesapladık diyelim 10 gram KH için 1 ünite insülin. Bu oranı sabahları belli bir oranda arttırıp (mesela %50) 10 gram için 1,5 ünite şekline mi çeviriyorsunuz?? Yani yöntemi nedir? Sabahları kan şekerim beklediğimin üzerinde yükseliyor belki faydası olabilir..

  • Tuncay Bey Merhaba,

   Karbonhidrat/insülin oranı öğünlere/günün diğer saatlerine göre değişmekte. Formüllerden çıkan sonuç tek bir değer. Bunları günün diğer saatlerine göre belirlemek için mutlaka profesyonel diyetisyen hizmeti almak lazım.

   Ya da belirlediğiniz 10 gram karbonhidrat için 1 ünite insülini tüm öğünlere uygulayıp tokluk kan şekerinize göre karbonhşdrat/insülin oranınızı arttırabilir/azaltabilirsiniz. Öğünlere özgü ayar için de mutlaka 1 hafta sürekli tokluk ve hatta 3., 4. saat şeker kontrolleri ile aldığınız karbonhidrata göre ne kadar insülin yapmak lazımı daha da netleştirirsiniz.

   Umarım bu cevap sizin için yeterli olur.

   sevgiler,

 2. Esra Hn, merhaba

  Benim oglum tip 1 diyabet, 8.5 yasindan beri. Simdi 19 yasinda. Onumuzdeki sene egitim icin Amerika’ya gitme planlarimiz var. Ancak annesi olarak simdiye kadar gece bakimini ben ustlendigim icin onu yalniz yollamakta gucluk cekiyorum. Yapay pankreas bizim icin cok iyi bir cozum olacak gibi gozukuyor. Acaba Yale Universitesinde Eda Hn la gorusebilir miyiz. Ya da Amerika’da yapay pankreas satislari ve ticari uygulamasi basladi mi?

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: