Yapay Pankreas Takmak : Kullanıcı ile Söyleşi

Genel BilgilerYapay Pankreas Takmak : Kullanıcı ile Söyleşi
IMG_8736cropped-287x300
Dr Edward Damiano, halen deneme altındaki yapay pankreas yaratıcısı, bu yılın başlarında tip 1 diyabet Joslin Sempozyumu’nda konuşurken.

Scott Scolnick; Tandem Diyabet Inc’nin T-slim insülin pompası yapan insülin pompası şirketin satış bölge yöneticisidir. Ayrıca 35 yıldır da tip-1 diyabetlidir.

“Yapay pankreas’ı deneyen bir katılımcı olarak Massachusetts Merkez Hastanesi’nde kendi deneyimleri hakkında Scott ile konuştuk.

Massachusetts Merkez Hastanesi’nde Edward R. Damiano’nun, Ph.D., Boston Üniversitesi’nde Doçent, yarattığı yapay pankreasın klinik çalışmaları yürütülmektedir. Cihaz (harici bir yapay pankreas) daha önce yetişkinler ve gençler üzerinde sıkı kontrollerle ve hastanede yatarak ortamında test edilmiştir.

 

 

Çalışmadan nasıl haberdar oldunuz?

Bir meslektaşım aracılığı ile.

Deneyiminiz hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Bana iki pompa ve bir iPhone uygulaması ile iletişim halinde olan sürekli glikoz monitörü bağlandı. Bir pompa insülin ve diğeri ise glukagon verdi. Pompaların markası; T-slim ve Dexcom CGM. Biz altı gün ve beş gece Boston’da Wyndham Oteli’nde kaldık. Gece boyunca otelde kalmak ve her 30 dakika 1 kez kan şekeri kontrolü yapan cihaza bağlanmak zorundaydım. Ama gün boyunca otele 3 kilometre mesafede kalmak koşulu ile her şeyi yapmakta özgür olarak yaşadım.

Yapay pankreası taktıktan sonra en iyi şey neydi?

Kan şekerimi bilmek zorunda kalmamak. İstediğim zaman kan şekerim hakkında bilgi alıyordum ancak çoğu zaman hiç merak etmedim. Herkes gibi hissetmek en iyi şeydi.

Peki sistem nasıl çalıştı?

İnanılmaz bir deneyim oldu. Kan şekerim  252mg/dl üzerinde asla olmadı. Egzersiz ile sadece küçük bir düşüklük vardı. 24 saatlik bir süre içinde maksimum kan şekerim 252mg/dl ve ortalama kan şekerim ise 106 ve 128mg/dl arasında oldu.

Ve ben bu makineyi bana göre sıradışı bir yöntemle denedim. Bugüne kadar yıllardır yemediğim birçok şeyi yedim.

Bir gece 10:30’da akşam yemeği için kızarmış dondurma, kızarmış istiridye, patates kızartması, ve Çin yemekleri, 5 dilim pizza ve suşi. Nadiren yapay pankreastaki pompaya dokunarak durumu kontrol ettim. Ardından düşük kan şekeri oluşup oluşmayacağını düşünmeden deli gibi egzersiz yaptım.  Kan şekerim 84mg/dl idi ve CGM’de de kan şekerimin aşağıya doğru gideceğine dair de yönlendirme görünüyordu.  Bu süreçte sistem otomatik olarak glukagon göndererek kan şekerinin daha da düşmesini engelliyor.

Kan şekerini bu süreçte hiç kontrol etmedin. Her şey CGM ile mi yapıldı?

Hayır. Çalışma protokolü gereği yemek ve egzersiz öncesi ve ayrıca DexCom kalibrasyonu için ölçüm yaptık. Ancak sonuçları bilmek zorunda değilsiniz. İsterseniz makineden düzeltme bolusu da gönderebilirken diğer taraftan da zaten makine tüm ayarlamaları yapmakta.

Düzeltme bolusundan bahseder misin? Ne için kullanılmakta?

Yapay pankreas kan şekeri düzeyleri için tepki veriyor.  Düzeltme bolusu vermek için birkaç seçenek vardır: normalden daha az, normal ve normalden daha fazla yemek veya birkaç lokma daha büyük gibi.

Yapay pankreasın herhangi bir dezavantajı var mıydı?

Geceleri bir cihaza bağlı olmak gerekiyor ki kan şekerin belirli periyotlarla ölçülebilsin. Bu can sıkıcı bir durum. Ve her 24 saatte değiştirmek zorunda kalınan iki infüzyon setleri vardı. Ama bunlar küçük hayal kırıklıkları. Ve bu süreç daha sadece test aşamasıdır. Daha fazla deneme yaparak birçok değişiklik olacaktır.

Deneyiminizdeki en önemli şey neydi?

Diyabetimi, ne yediğimi, yediklerim içerisinde nelerin olduğunu ve kan şekerimin kaç olduğunu düşünmemek iyiydi.

Egzersiz yaparken kan şekerimin durumuna odaklanmak yeri spora, dinlediğim müziğe odaklanmak keyif veriyordu.

Ailemle etkileşimi bile iyiydi. Kan şekeri yükseklik ya da düşüklükleri yaşamadığım için gergin bir ortam oluşmuyor

Bu tecrübe hayatını değiştiren bir sese benziyor. Deneme bittiğinde nasıl tepki verdin?

Biraz üzüldüm. Çünkü tekrar kontrollü yaşam, karbonhidrat sayımı ve kan şekeri kontrolü. Büyük bir deneyim ve dinlendirici bir tatilin misafiri olmuştum. Ancak iyi biten birşeyin sonunda mutlaka hüzün vardır.

Yapay pankreasın gerçekten başarıya ulaşacağını düşünüyor musun?

Bana 70’li yıllarda tanı konuldu. Evet, 10 yıl içerisinde bir şeyle olacak ama insanlar her yıl bir sonraki yılı bekliyorlar.

Ancak ilk defa bu kadar inanıyorum. Birkaç yıl içerisinde herkesin kullanabileceği forma ulaşacağını düşünüyorum.

*** Yapay pankreas, insan pankreas fonksiyonlarının yerini alacak ancak diyabeti tedavi etmeyecektir.

(Kaynak: http://blog.joslin.org/)

 

3 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: