Utanç!!!

UntitledUzun zamandır insülin pompası kullanıyorum. Galiba iki yıl oldu.

Evimizde eskiden kalma Lantus Solostar vardı. Bugün Barış Kayadelen Ankara’dan İstanbul’a gelirken yolda Lantus’unu evde unuttuğunun farkına varınca beni aradı. Bendekilerin son kullanma tarihinin geçtiğine emindim.

Barış’a destek olmaya çalıştık ama olamadık. Muhtemelen bir hastanenin aciline gidip Lantus yaptıracak.

Peki ben eve geldiğimde buzdolabının rafındaki 15 adet Lantus’un teker teker son kullanma tarihine baktım. Genelde 12.2012 son kullanma tarihlerine sahipler. Ya da 04.2013 son kullanma tarihi olanlar var. Ama neticede hepsinin son kullanma tarihi geçmiş bitmiş.

İnanın çok utandım. Neden diyabet derneği ya da vakfına ya da Başkent Üniversitesi Hastanesi Diyabet Polikliniği’ne götürüp de vermedim???

Ben bu utancı bugün çöpe attığım Lantuslar ile yaşadım. Yani düşünüp düşünüp duruyorum bu kadar Lantus çöpe gitmeden önce benim aklım nerdeydi? Ve kızıyorum kendime.

Biraz düşünelim. Elimizdeki fazla ya da son kullanma tarihi yaklaşan insülinleri ne yapabiliriz diye.

Ama şunu özellikle belirtmem lazım. DiyabetimBen olarak kargo ile birbirimize destek olmak anlamında insülin gönderimi yapamayız.

Elimizde mutlaka insülin vardır. Ve yakın zamanda reçete günümüz de gelmiştir. Ya da insülin pompasına geçmişizdir. Eski insülinlerimiz ve özellikle uzun etkili insülinlerimiz bir kenarda duruyordur. Eğer bu şekilde insülinlerimiz varsa ve son kullanma tarihi geçmemişse bunları ne yapalım?

Benim fikrim dernek, vakıf ya da cemiyetlere insülinleri vermek. Sizin düşünceleriniz nedir?

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

6 YORUMLAR

  1. esra hanım pompa takıp memnun kaldığımız zaman reçete zamanı yaklaşan novorapid ve lantuslarımızı hatta iğne uçlarımızı eczanemiz ile konuştuk ihtiyacı olanlara verecek

  2. esra hanım her insülin yazdırmaya gittigimde kullandıgımdan daha fazla ünite yazdırıyorum ve fazla olan insülinlerimi ya bakırköy diyabet yada üstün korugan diyabet merkezine götürüyorum eminim onlar ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyorlar bundan eminim ki ben ınsulatard kullanmaya basladıgımda ilk kalemimi onlar vermişti herkesin bu konuda duyarlı olmasını dilerim.

  3. Esracım bu utancı bende yaşadım geçenlerde yakın tarihli olanlarıda devlet hastanesine verdim.
    İnan acıdım atarken, şimdi o kadar insülin yazdırmıyorum biraz fazla olmalı tabiki elimizde ama gereksiz depo yapmıycam artık.
    sevgiler

  4. Merhabalar . Bende yakın zamanda elimde kullanmadıgım levemir insulinleri eczanenemize verdim .Soran oluyormus zaten yerini bulmustur insallah. saygılar

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: