Türkiye’deki Şeker Ölçüm Sensörleri ve Maliyetleri / Mayıs 2020

CGMsTürkiye’deki Şeker Ölçüm Sensörleri ve Maliyetleri / Mayıs 2020

Türkiye’deki Şeker Ölçüm Sensörleri ve Maliyetleri / Mayıs 2020

Kasım 2021 güncel maliyetlerini okumak için: Türkiye’deki Şeker Ölçüm Sensörleri ve Maliyetleri / Kasım 2021 başlığına tıklayınız..

Sizlerle Mayıs 2020‘ye ait güncel sensör marka ve modelleri ile maliyetlerini paylaşıyorum.

Bu arada benim favorim Dexcom. İnsülin kalemi kullanıcısı olsaydım Dexcom’u alırdım. İkinci sırada da Medtronic Guardian Connect olurdu.

Ancak insülin pompası ile dedike çalışan bir sensör kullanmayı kendim için daha faydalı gördüğümden Medtronic 640G‘yi kullanıyorum.

Dexcom

Dexcom bilindiği üzere bir CGMs’tir. Yani sürekli glikoz ölçüm sistemidir. Ve yapay pankreas çalışmalarına kullanılır.

Dexcom Türkiye’de Medsalus firması tarafından satılıyor.

Dexcom G4 3 ana aparattan oluşur. Transmitter, sensör ve receiver.

 • Sensör 7 günde 1 kez değiştirilir. Bazı kullanıcılar bu süre bitince sensörü tekrar tekrar tanıtarak 3 hafta 4 haftaya kadar kullanmaktadır. 4’lü 1 kutu sensörün maliyeti 2.200 TL. Adetle de sensör satışı yapılmakta. Adedi de 550 TL.
 • Transmitterin kullanım ömrü ise ortalama olarak 1 yıldır. Siz Dexcom kutusu içerisindeki transmitter bölümünden transmitteri çıkarır çıkarmaz ömründen yemeye başlar. Bu sebeple Dexcom o an takılmayacaksa transmitter yuvasından çıkarılmamalıdır. Maliyeti ise 3.250 TL’dir. Ömrü bitince yenisini almak gerekir.
 • Kumanda ise kırılana, bozulana kadar kullanılan bir aparattır. Tüm ölçüm sonuçlarınızı kumanda üzerinden görüntüleyebiliyorsunuz. Kumandanın maliyeti 3.750 TL’dir.

Dexcom G4’Ün başlangıç paketinde 4’lü 1 kutu sensör, receiver ve transmitter bulunuyor. Maliyeti ise 26 Mayıs 2020 itibarıyla 9.200 TL. Döviz kuruna göre değişiklik göstermekte olduğunu da belirtelim.

Medtronic

Medtronic’in sensörleri bilindiği üzere bir CGMs’tir. Yani sürekli glikoz ölçüm sistemidir.

Medtronic’in sensörlü pompalarla çalışan Enlite G2 link sensörü varken yakın bir zamanda Guardian Connect olarak pompa olmadan da kullanılabilecek bir sensör sistemi de bulunmaktadır.

Enlite G2 Link Sensör Medtronic’in sensörlü pompası olan Veo modelinde ve yapay pankreasa giriş teknolojisi olan Medtronic 640G’lerde kullanılmakta. Her 1 sensörün maliyeti 165 TL.

Guardian Connect ise sensör ve transmitterden oluşuyor. Ve pompaya bağlı olmadan tek başına kullanabilen bir sensör.

Sensörden alınan şeker değerleri transmitter ile iPhone’daki ve birkaç gün sonra Android’de de çıkacak Guardian Connect uygulamasına gidiyor ve sonuçları telefonda uygulamadan görüyorsunuz. Ve Dünya’nın neresinde olursanız olun ve sonuçları kiminle paylaşmak istiyorsanız gösterebiliyorsunuz.

Guardian Connect kullanırken sensör ömrü 6 gün. 6 günde sensörün değişmesi öneriliyor. Ama Dexcom’da da bahsettiğimiz gibi kullanıcılar 6 günün sonunca sensörü tekrar tanıtıyor ve aynı sensörle devam edebiliyorlar.

Bunun nasıl yapıldığını bir ara anlatmıştım ama

Guardian Connect’in başlangıç paketinde ise maliyetle aynı. 5’li 1 kutu sensör ve Guardian Connect transmitteri bulunuyor. Başlangıç paket fiyatı 3.500 TL.

5li 1 kutu sensörün maliyeti ise 825 TL.

Abbott

Libre, bilindiği üzere bir FGM’dir. Yani rakamsal olarak anlık ölçüm yapan bir sistemdir.

Libre iki ana aparattan oluşur. Biri receiver yani kumanda, diğeri ise sensördür. Kumanda sensöre yaklaşınca şeker değeri okunur ve kumanda üzerinden şekerinizin kaç çıktığını görürsünüz.

Libre’yi alırken başlangıç paketi olarak satın alırsanız 1.080 Türk Lirası maliyeti bulunmaktadır. Başlangıç paketinde 1 adet okucu ve 2 adet sensör bulunmakta.

Her sensör 14 gün kullanım ömrüne sahip. Kullanım süresi kesinlikle uzatılamıyor.

Sadece sensörün 1 adedi: 374 TL

Sadece okutucunun fiyatı da 374 TL

Medtrum S7

Türkiye’de Best Sağlık firması satmakta. Diabstore.com‘da da ürüne ulaşabilemekte.

Kumandaya gerek olmadan, sadece mobil uygulama ile de çalışabilen ve uzaktan da takip sağlayabilen sistemdir.

 • Sensör 14 günde 1 kez değiştirilir. Sensör tekrar tekrar kullanılarak kullanım süresi uzatılabiliyor. 4’lü 1 kutu sensörün maliyeti 2.750 TL.
 • Transmitterin kullanım ömrü ise ortalama olarak 1-2 yıldır. Maliyeti ise 2.950 TL’dir. Ömrü bitince yenisini almak gerekir.

Maliyet Açısından Özet

Sensörler Arasındaki Teknik Farklar

Hatırlarsanız Kasım 2016’da Dexcom, Libre ve Medtronic sensör kıyaslaması yapmıştım. Aralarındaki teknolojik farkla neler vs diye de Dexcom, Libre ve Medtronic Enlite Sensör Kıyaslaması  başlıklı yazımı okuyabilirsiniz. Ancak o yazıdaki maliyetler güncel değil. Unutmayın 🙂

16 YORUMLAR

 1. Medtronic bildiğim kadarıyla dünyanın en büyük tıbbı ekipman üreticilerinden biri ve ülkemizdeki en büyük medikal firmalarından birisi. Ama gördüğüm ve araştırdığım kadarıyla bu ürünleri sipariş veren kişilerden firmanın geçen sene yaptığı çok büyük bir mağduriyet olayının olduğunu öğrendim. Şirketin, parasını aldığı ürünleri bekletmesi, zam gelince de zam gelmeden önce alınmış olan ürünler için bi fiyat farkı istemesi yönünde çok fazla şikayet okudum ve gördüm. Önerileriniz için teşekkür ediyorum ama cihazlar ne kadar güzel ve kullanışlı olsa da tekrar bir mağduriyet yaşama riski olduğunu düşünüyorum. Siz bu konuda ne düşünüyosunuz

  • Selam,

   Geçen sene böyle bir olay yaşandığını tam anımsamıyorum.

   Ancak Medtronic diyabet alanında şu anda Türkiye’de öndeki firma. Ülkemizde farklı markalar olsa da rakip olarak adledemiyorum açıkçası. Ben ve çoğu kişi bugüne kadar dramatik sorunlarla pek karşılaşmadı. Yorumum bu şekilde olur.

   sevgiler,

   esra

 2. Merhaba Esra Hanım
  Ben iki yıl boyunca medtronic veo modelini kullandım ve ucu bende alerji yaptı kullanırken çok zorlanıyorum. Şimdi de medtrum’a geçmek istiyorum fakat çok maliyetli geldi bana. Bu sensörlerin ömrünü ne kadar uzatabiliyoruz, bu sensörün performansını etkiler mi? Bilginiz varsa öğrenebilir miyim? Aylardır pompa araştırıyorum fakat sizden başka yorumlayan bulamadım ve çok kararsızım yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi akşamlar.

  • Medtrum sensoru uzatinca okumalar asiri hatali oluyor. Zaten normalde de cok saglikli degil. Hatali urunleri degistirmiyorlar bile. teknik destek olarak cok kotu.

 3. Merhabalar Esra Hanım,yedi yaşındaki kızım için önce yaklaşık 9 ay libre kullandım,parmaktan aldığımız kan ile koldan ölçüm arasında çok farklar oluyordu,daha sonra diyetisyenimizin tavsiyesi ile medtronic guardian connect kullanmaya başladık,ölçüm sonuçlarında da çok memnunuz açıkçası,kullanımına da alıştık,ancak her kullanıcının olduğu gibi bizim de maliyetler konusunda zorlandığımız zamanlar oluyor.Bu süre uzatma ya da aynı sensörü ikinci defa kullanma konusunda ki videonuzu izledim.Ancak sensörü ikinci defa çalıştırdığımızda,ilk kan kalibrasyonunu yapınca çalışıyor,üç saat sonra ki kalibrasyondan sonra çalışmıyor,sensörün süresi bitti gibi hata veriyor.Bu durumun bir çözümü var mı?Yoksa süreyi uzatma konusunda şirket bir önlem mi aldı.Bilginiz varmı?Teşekkür ederim.

 4. Merhabalar. Bundan yaklaşık birkaç sene önce bir cihaz için yazısınızı okumuştum. Hatırladığım kadarıyla bu cihaz da sensörlü bi cihazdı. Bu cihazın şöyle bir özelliği vardı hipoglisemi anında elinizde bulunan cihaza ya da telefona uyarı geliyordu galiba bu uyarı sesli (?) bir uyarıydı. Bu cihazın tam ismi nedir acaba

  • Merhaba Aleyna Aras,

   Tüm sensörlerde bu özellik var.

   Aynı zamanda pompa teknolojisi olarak da Medtronic’e ait Veo, 640G ve 780G pompalarında da var.

   sevgiler,

 5. Merhaba Esra hanim,
  Free style libre sensör kullanıcısıyız. Sensörleri tekrar kullanılabilir denilmiş. Nasıl yapacağımız konusunda yardımcı olurmusunuz rica etsem. Ben internette bulamadim.

  • Merhaba Atilla Karahan,

   Libre maalesef tekrar kullanılabilir bir sensör değil. Bunu yaptığını söyleyenlere itibar etmeyin.

   Bu uzatma konusu da diğer markaların sensörleri için geçerli.

   sevgiler,

 6. Merhabalar esra hanım benim oğlum 13 yaşında iki hafta önce tip 1 tanısı konuldu ve bir hafta hastanede yattı simdi evdeyiz 3 gündür insülinleri ben vuruyorum ve acaba karıştırıyorsunuz diye düşünüyorum acaba bana yardımcı olurmusunuz

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: