#tip1diyabetgünlüğüm / Tip-1 Diyabetimi Nasıl Yönetiyorum?

Sizden Gelenler#tip1diyabetgünlüğüm / Tip-1 Diyabetimi Nasıl Yönetiyorum?

#tip1diyabetgünlüğüm / Tip-1 Diyabetimi Nasıl Yönetiyorum?

Hepimizin yaşam koşulları, yaşadığımız yer, yaptığımız yemekler, yaşımız, cinsiyetimiz farklı.

Tip-1 diyabetimizi yönetme şekillerimiz de farklı.

“Tip-1 diyabet” literatürde de tek bir yaşam şekli olsa da her birimizin yönetme şekli de farklılık göstermekte. Ve hepimiz daha iyi bir tip-1 diyabet yönetimi için ciddi anlamda çabalıyoruz. Kullandığımız diyabet teknolojilerini, beslenme şeklimizi, insülinlerimizi yani elimizdeki tüm araçları, daha iyi bir tip-1 diyabet yönetimi için, maksimum düzeyde kullanıyoruz.

Peki tip-1 diyabetli yetişkinler olarak sizler ya da diyabetli çocukları olan aileler olarak hangi teknolojileri (Glükometre, insülin pompası, sensör vb.), hangi insülinleri kullanarak tip-1 diyabet yönetimini daha iyi yapmak için nasıl bir yol izliyorsunuz? Nasıl beslenmeye programınız var? Öğünlerde nelere dikkat ediyorsunuz? Aktif spor yapıyor musunuz? gibi detayları düşünerek bir yazı yazmanızı rica edeceğiz.

Okuldayken, iş yerindeyken, hafta sonu veya hamileyken gibi zaman veya dönemlerinizi düşünebilirsiniz. Ve genel olarak bir gününüzü düşünerek ve biraz da hikayeleştirerek ve 200-300 karakterli bir yazı yazarak, neler yaptığınızı yazabilirsiniz.

Böylece tüm tip-1 diyabetliler ve yakınlarına daha da rehber olmayı başarmış oluruz 🙂

https://goo.gl/forms/fCmVTfmjOV5BRntM2 linkinde bir form oluşturduk. Bu formu doldurarak yazınızı bizimle paylaşabilirsiniz. Biz de her gün bir yazıyı buradan ve sosyal medya kanallarımızdan paylaşacağız.

 

4 YORUMLAR

  1. 28 yaşında 21 yıldır tip 1 brittle diyabetliyim. Yaklaşık 2, 3 yıldır pompa kullanıyorum. Bir hafta önce rutin tahlillerimi yaptırdım. Dahiliye doktorum gayet sağlıklı olduğumu söyledi bunun üzerinden bir hafta geçmeden hastaneye yattım.Hba1c değerim 6.7 Bikaç gün önce akşam pompamı değiştirdim sette bi tıkanma olmuş iki saat içinde şekerim 430a kadar çıktı.Kusma ishal halsizlik aşırı kalp carpintisi ve karın agrilariyla hastaneye gittim. Asidoz geçirdiğim soylenerek yatişim yapıldı ve 2 gün hastanede kaldim. Kan gazı ve idrar ketonum yuksekmis.Acil doktorum durumun ölümcül olabileceğini, bunu zaten 4 5 yılda bir yasayacagimi soyleyip biraz korkmama sebep oldu.Ben bunu bir daha yaşamak istemiyorum çok zor bir süreçti.Besinlerime dikkat ediyorum ve uzun zamandir günde 2 ya da 2.5 litre su tüketiyorum. Ketoasidoz yaşamamak için daha başka neler yapmalıyım belirtileri neler ve nasıl önlerim? Bu konuda yardimlarinizi rica ediyorum.Teşekürler.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: