Humalog ve Humulin-n ile Başlayan Hayat

Tip-1'imHumalog ve Humulin-n ile Başlayan Hayat

Pankreastan salgılanan 2 tip insülin vardır. Biri gün boyunca, az miktarda salgılanan “bazal insülin”, diğeri ise yemeklerden sonra yükselen kan şekerimizi düşürmek için salgılanan “kısa etkili insülin”dir.

Humalog insülin yemeklerden önce yapılması gereken kısa etkili insülindir. Yemek yedikten sonra yükselen kan şekerimizi düşürmek ve düzenlemekten sorumludur. Vücudumuzda maximum 5-6 saat süresince çalışır ve biter.

Humulin-n insülin ise orta etkili bazal insülindir. Rengi beyaz olup, enjekte etmeden önce ayran gibi karıştırılması gerekir. Yemek yiyelim ya da yemeyelim vücudumuzun doğal olarak çalışmasından dolayı yükselen kan şekerimizi düzenlemeye yardımcı olur. Bu insülin 20 saate kadar vücudumuzda çalışır.

Burada bir parantez açmak gerekirse; günümüz 24 saat.  Bazal insülin olarak kullandığımız Humulin-n ile gün boyunca, yemeklerden sonrası içinse Humalog insülinleri kan şekerimi ayarlamak için kullandık. Peki günün kalan 4 saati ne oluyor? Humalog ile açığı kapatıyoruz fikri aklınıza gelmesin. Çünkü değil. İlerleyen yazılarımda bu konuya değineceğim.

2002 yılında şimdilerde kullanılan insülin kalemleri yerine şeker hastaları için özel olarak üretilen enjektörler vardı. Eskiler bilir:)

İlk kez insülini sol bacak baldırıma enjekte etmeye çalışmıştım. Canım yanacak endişesi ile iğneyi sokmadan içindeki insülini boşaltmıştım:) Ama ömür boyu iğne yapacağınızı düşündüğünüzde ve buna mecbur olduğunuz aklınıza geldiğinde mecburen iğneyi yapıyorsunuz. Deneyim kazandıkça da korkudan eser kalmıyor inanın.

İlk zamanlar göbeğimden yapmak kolay geliyordu. Ancak morarmaları görünce vücudumu gözlemlemeye başladım. Nereden yaparsam canım az yanar ve morarmaz. Kendinizin doktoru olmalısınız.

Kollarıma, baldırlarıma ya da yapabilirsem kalçama yapıyordum iğneyi. Evde olduğumda baldırımdan, dışarıda olduğumda ise kolumdan yapmaya alışmıştım…

 

 

 

Sonraki İçerik

6 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: