Tip-1 Diyabette Balayı Dönemi

T1D Hakkında Her ŞeyTip-1 Diyabette Balayı Dönemi

Tip-1 Diyabette Balayı Dönemi

Hepimizin bildiği gibi tip-1 diyabet; pankreasımızın insülin üreten hücreleri olan beta hücrelerine bağışıklık sistemimizin saldırması ile başlıyor ve zamana bu hücreler yok oluyor. Ortalama % 70 oranunda beta hücresi yok olduğunda ise kan şekerimizin hızlıca yükselmeye başlıyor.

Sonrasında tip-1 diyabetin belirtileri ile teşhis dönemi başlıyor. Bu süreçte de geri kalan beta hücreleri baygınlık dönemine giriyor. Teşhis konulup insülin alımına başlandığında ise bayılan beta hücreleri kendilerine gelir ve bir miktar insülin üretimi başlar. Ancak bağışıklı sistemi bu sürede beta hücrelerine saldırıya devam eder. İşte bu döneme ‘balayı dönemi’ denir.

Balayı döneminde tip-1 diyabetli bireylerin insülin ihtiyacı azalmaktadır. Bu dönemde doktorlar ya sadece bazal insülin ile insülin uygulamasına devam ederken, bazı doktorlar da hem bazal hem de düşük dozda kısa etkili insülin ile devam edebilir. Balayı döneminin uzunluğu ise bağışıklık sisteminin saldırı hızına göre değişkendir. Benim ortalama 3 hafta kadar sürmüştü. Bugüne kadar duyduğum en uzun balayı dönemi ise 1 yıl.

Ancak şunu unutmamak lazım; balayı döneminde dikkat ederek tip-1 diyabeti geri döndürmek imkansız gibi bir durum. Maalesef aileler ya da tip-1 diyabetli bireyler tip-1 diyabetten dönebileceklerini düşünmekteler. Ve umutlanmaktalar. Balayı dönemini uzatma yönünde araştırma çalışmaları devam etmekte. Ancak tip-1 diyabeti geri çevirme ihtimalinin olmadığını ve mutlaka insülin hormonunu dışarıdan alacağımızı vurgulamamızda fayda var.

 

9 YORUMLAR

  • Genelde herkeste olur Mert Bey. Genelde tip-1 diyabet teşhisi konulup insüline başladıktan kısa bir süre sonra yaşanır.

   Ay, gün gibi zaman vermek pek mümkün değil. Ama yıllar yıllar sonra da yaşanmaz.

   sevgiler,

 1. Selam oğlum ikinci yılını doldurdu iki yıldır bakayındayız ama bugünlerde açlık ve toklukları yüksek çıkıyor demek ki bitiyor
  Ama iki yılı yaşadık

 2. Selamlar oğluma 3 hafta önce tip 1 tanısı kondu. İnsuline başladık ancak şuan hiç insülin vermiyoruz bazal da dahil. Çünkü şekeri 10 tane şeker de versek çok düşük hatta 50 lere kadar düştüğü olmuştu. Yükseltmekte sıkıntı yaşıyoruz. Bu neden olabilir hipoglisemiden korkuyoruz yardımcı olursanız memnun oluruz.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: