Tip-1 Diyabetli Çocuklar İçin Yeni Bir Uygulama Geliyor

Çocuklar ve T1DTip-1 Diyabetli Çocuklar İçin Yeni Bir Uygulama Geliyor

Esra’nın Notu: Günümüz teknolojisi hayatımızı kolaylaştırmak adına oldukça iyi olsa da teknolojinin daha çok gelişmesi gerekli. Özellikle kronik yaşam şekillerine sahip bizler için ve özellikle diyabetli çocuklar için bu tarz uygulamalar konfor sağlayacak türden.

Tip-1 Diyabetli Çocuklar İçin Yeni Bir Uygulama Geliyor

Her ne kadar çocuklar için düşünülse de gerekli tip-1 diyabetimizle ilgili test ve tahlillerin ve kan şekeri ölçümü ile insülin saati hatırlatması için ben dahi kullanırım 🙂 Ve hatta tip-1 diyabet yönetimini iyi yapmayan bireyler için de iyi olabilir.

Tip 1 diyabet hastalığı özellikle çocuklar için oldukça sıkıntılı süreçlere sebep olabilecek bir hastalık. Fiziksel kısıtlamaların yanında, psikolojik etkileri ise azımsanmayacak ölçüde olabilmektedir. Şu kesin ki hiçbir çocuk parkta arkadaşlarıyla oyun oynarken, aralarından ayrılıp kan testi yaptırmak ya da sınıfta ders sırasında tüm arkadaşları oradayken izin isteyerek dışarı çıkmak zorunda kalmak istemez. Bir başka zorluk ise, çocuklarının bu kadar ayrıntılı bir bakıma gereksinimi varken, bu işi doğru bir şekilde tek başına yapacaklarından ebeveynlerin nasıl emin olabileceği? İşte bu sorunlara diyabetli çocuklar için eğlenceli bir çözüm yolu geliyor.

Henüz test aşamasında olan “Small Things” isimli bir uygulama geliştiriliyor. Bu uygulama, diyabetli çocuklar için gerekli kan testlerini aksatmadan yapmalarını ve ailenin de bu testleri takip etmesini sağlamayı amaçlıyor. Uygulama indirildikten sonra, hem aileye hem de çocuğun telefonuna bir mesaj geliyor ve kontrollerin ne zaman yapılması gerektiğini söylüyor. Eğer çocuk gereken zamanda testleri yapar ve sonuçları uygulama aracılığıyla ailesine gönderirse, uygulamanın içinde bulunan bir sanal hayvan kazanıyor. Uygulamanın düzenli kullanımında, çocuk kullanıcıya, ödül olarak her seferinde hayvanını geliştirebilmek için kullanabileceği sanal para kazandırıyor. Sanal hayvanı geliştirebilmek ve akıllı telefonunda yaşayabilmesini sağlamak isteyen çocuk, gerekli testleri yapmaya bu şekilde devam ediyor ve her seferinde aile bundan haberdar olabiliyor.

Foursquare uygulaması ve “Mayor ve ödül sistemi” başarısından sonra “Gamification” adı verilen bu tür hizmetler oldukça sık kullanılmakta. Bir çocuğun sosyal hayatını durdurarak, sürekli olarak kan testi yapmak zorunda olması oldukça sıkıntılı bir durum. Bu tür uygulamalarla onları motive etmek bu sebeple oldukça akıllıca. Uygulamanın büyük bir başarı elde etmesi bekleniyor.

Kaynak: http://www.tekdozdijital.com/diyabet-hastasi-cocuklar-icin

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: