Tip-1 Diyabetli Çocuğu Olan Ailelerden Tavsiyeler

Çocuklar ve T1DTip-1 Diyabetli Çocuğu Olan Ailelerden Tavsiyeler

Tip-1 Diyabetli Çocuğu Olan Ailelerden Tavsiyeler

Geçtiğimiz günlerde Twitter’da aşağıdaki Twit’e denk geldim.

Tip-1 diyabetli çocuğu veya çocukları olan ailelerden öneriler istiyor.

Yakın zamanda tip-1 diyabet teşhisi konulan çocuk/çocukları olan ailelere ne tür tavsiyelerde bulunursunuz?

Ve ekliyor; “Çocuğunuzun tip-1 diyabetli olmasıyla ilgili kendinizi suçluyorsanız bunu sakın yapmayın. Çünkü suçluluk duygusu çok güçlü ve zehirlidir. Sizler anne ve babalık yaparken bu duygu size iyi gelmeyecektir.”

Ben de bireysel olarak hep söylerim; “Tip-1 diyabetle tanışıldığında ne kendinizi ne de koşulları suçlamayın. Çok bilinmeyenli bir denklem olan tip-1 diyabetle tanıştığınızda onunla nasıl yaşabileceğinizi bilmek adına kendinizi, çocuğunuzu, birinci derece yakınlarınızı bilgilendirin ve eğitin. Elbette üzücü bir durum içinde olacaksınız ama üzülmek ne size ne de tip-1 diyabetle tanışan çocuğunuza iyi gelmeyecek. Çünkü o anlarda sizin üzülmek bir şansınız yok. Çünkü çocuğunuzun pankreası gibi düşünmeyi öğrenmeniz ve pankreası gibi olmanız gerekiyor.”

Evet soruyor tekrarlayalım; Yakın zamanda tip-1 diyabet teşhisi konulan çocuk/çocukları olan ailelere ne tür tavsiyelerde bulunursunuz?

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: