Tip-1 Diyabetli Babası Servet Bey’in İnsülin Değişim Tecrübesi

Çocuklar ve T1DTip-1 Diyabetli Babası Servet Bey'in İnsülin Değişim Tecrübesi

DiyabetimBen takipçilerimizden Servet Yalçınkaya’nın oğlu tip-1 diyabetli. Bizimle bir tecrübesini paylaşmış Servet Bey. Ben de aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

sizdengelenlermaviMerhaba,

Kısa etkili insülin olan Humulin r kullanırken hızlı etkili insülin olan Novarapid’e geçtik. İkisi arasındaki fark olağanüstü gerçekten. Kan şekerini artık çok rahat kontrol edebiliyoruz ve karbonhidrat sayımını daha rahat uygulayabiliyoruz.Yaklaşık 1 aydır kullanıyoruz ve çok memnunuz.

Kısa etkili insülin kullanan arkadaşlar var ise mutlaka hızlı etkili insülin kullanmasını veya en azından bir denemesini tavsiye ederim.  

Hastane ve doktor değişikliğinden sonra yeni doktorumuz tavsiye etti. Biz daha çok iştahlı ve sürekli yemek isteyen çocuklarda kısa etkili kullanıyoruz hızlı etkili kullanmak ister misiniz diye sordu. Biz de tam aksine yemek konusunda zorluk çıkartan, neredeyse zorla yemek yedirdiğimiz bir çocuğa sahiptik. Ve en büyük problemlerimizden biri de buydu. Çünkü kısa etkiliyi yarım saat önce yapıyor ve insülin oranına göre belli bir miktar yemek zorunda kalıyordu. Bu bizim için büyük bir stres kaynağı idi. Şimdi ne kadar yediyse ondan sonra ona göre hemen insülini yapabiliyoruz. Bu bizi çok rahatlattı.

Kısa etkilide insülin vucutta uzun süre kaldığı için takibi daha zor oluyordu. İstahsız bi çocukta ara öğünlerde problem kaynağı idi. En az 20-30 karbonhidrat alması gerekiyordu. Kısa etkilide 15 karbonhidrat yeterli oluyor. Tokluk şekerleri genelde 160 180 civarı oluyordu insülin oranını arttırdığımızda açlık şekeri düşük çıkmaması için ara öğünde neredeyse bir öğün miktarı alması gerekiyordu. Sanırım insülin uzun süre kaldığı için günlük metabolizma hızına göre emilim farklılıkları da olunca kan şekerini dengelemekte zorlanıyorduk.

Genelde kan şekeri değeri 140 ile 200 arasında geziyor. Ara sırada hipoglisemilerde 50 ile 60 düşüyordu HbA1c miz 7.2 civarında çıkıyordu ve 7 nin altına düşmesi o kadar özen ve gayrete rağmen çok zor ulaşılacak bir hedef gibi gözüküyordu. Şimdi ise hızlı etkili insülin ile günlük şeker düzeyi 100 140 arası seyrediyor ve eminim 3 ay sonra 7 nin altında olcak HbA1c si.

Servet Yalçınkaya

4 YORUMLAR

 1. Servet bey mrb.bizde her öğünde humalog gece lantus kullanıyoruz.gerçektende öğünlerde zorlanıyoruz dediğiniz gibi.siz gece hangi ünsülini kullanıyorsunuz biraz daha bilgilendirirseniz sevinirim haftaya Dr kontrolümüz var bu konu hakkında bizde değişiklik yapmayı düşünüyoruz.cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 2. Merhaba biz de servet Beyle benzer sorunları yaşıyoruz. şu an hala Humalog kullanıyoruz ve bütün çabamıza ragmen kan şekerini kontrol etmekte zorlanıyoruz. çocuğumuz küçük olduğu için yemekler sıkıntılı oluyor.
  Novarapid ile humalog aynı sınıf değil mi? Ben mi yanılıyorum.

  dilek hanım, siz de kontrol sonrasını bizimle paylaşırsanız sevinirim.

 3. Barış Bey Merhaba,

  Aslında Humalog, Novorapid ve Apidra aynı sınıftalar. Hızlı etkili insülin türleridir. Ama her 3 insülinin de isminin farklı olmasının sebebi içerisindeki bir maddenin farklı olması. Humalog: İnsülin Lispro, Apidra: insülin glulisine ve Novorapid: insülin aspart içermektedir.

  Tecrübelerime göre Humalog ile kan şekerini en stabil halde tutmak oldukça zor. Ani düşüş ve çıkışları çok yaşıyordum. Ardından Apidra’ya geçtim. İçerisindeki insülin glulisine kan şekeri yükseklik ve düşüklüklerini daha aza indiriyor. Oynamayı önemli miktarda azaltıyor. Novorapid’de ise diğer iki insüline oranla toplamda yaptığım insülinde bir miktar azaltmaya fayda sağladı.

  Çocuklarda durum ise biz yetişkinlere göre farklı. Hangi çocuk tip-1 diyabetli bilsem Humulin r ile başlanıyor. Yaşı ilerledikçe bu üç insülinden birine geçiliyor gibi. Çocukların gelişim sürecinde olmalarından kaynaklı mı bilemiyorum. Siz baba ve anneler bu konuda bilgi sahibi ise beni aydınlatabilirseniz sevinirim.

  sevgiler

 4. Merhaba,

  Geç cevap verdiğim için üzgünüm fakat daha yeni gördüm yazınızı dilek hanım.
  Bazal insülin olarak lantus kullanıyoruz ve memnunuz.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: