Tip-1 Diyabetle 8 Ay Önce Tanıştık – Hikayeni Paylaş

Sizden GelenlerTip-1 Diyabetle 8 Ay Önce Tanıştık - Hikayeni Paylaş

Merhaba,

Biz tip-1 diyabetle 8 ay önce tanıştık. Oğlum Yiğit 6 yaşında.

Bu yaz tatilinde malesef ketoasidoz koması ile başladı hikayemiz. Biz Ankara’ da yaşıyoruz ama o an tatil için Mersin’ de bulunuyorduk. Normal şartlarda en ufak bir viral enfeksiyon bile geçirse tercihim hep özel hastaneye götürmek olurdu. Ülkemizdeki devlet hastanelerinin durumu ortada, hem saatlerce bekliyorsunuz, hem de halden anlamaz azarlayıcı yaklaşımlarla karşılaşıyorsunuz. Fakat 8 ay önce oğlumu Mersin Erdemli Devlet Hastanesi’ne götürdüm. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünde Uzm. Dr. Hüseyin Yalçın oğlumu görür görmez tanıyı koydu ve sayesinde daha fazla geç kalmamış olduk. Sonrasında mevcut hastanede Çocuk Endokrin Bölümü olmadığı için Mersin Kadın ve Doğum Hastanesi’ne sevk edildik. Tabi bu arada yaşadığımız endişe, korku ve şok tarifi çok mümkün olmayan duygu bileşenleri… Hastaneye ulaştığımızda oğlumu yoğun bakım ünitesine aldılar. Ertesi gün servise çıktık.

Orada olup biteni, yaşadıklarımızı, tip 1 diyabeti anlamlandırmaya çalışırken, korkak ve tedirgin düşüncelerle diğer hastaları gözlemliyordum. Sonra bir hemşire geldi yanımıza, diyabet hemşiremiz olduğunu söyledi, Gülay Hemşire…. Ve sonra doktorumuz Meltem Didem Çakır… Yaklaşımları, tavırları, sabırları beni çok rahatlatmıştı. Şimdiye kadar alışık olduğumuz o devlet hastaneleri profilinden çok başkalardı… Duyarlı, ilgili…

Taburcu olacağımızda bizi takip için Ankara’ da Dr. Sami Ulus Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yönlendirdiler. Çocuk Endokrin’de çok iyi bir hastane olduğundan, diyabet hemşirelerinin başarılarından bahsettiler. Biraz araştırma yaptıktan sonra bu söylemleri doğrulayan çok fazla veri elde ettim ve takip için Dr. Sami Ulus Hastanesi’ne başvurdum. Hastanenin konumu ve bakımsız hali önce ben de bir tedirginlik uyandırdı. Sonrasında doktorumuz Uzm Dr. Melikşah Keskin ile tanıştık. Sabrı, yönlendirmesi, takibi ile bize ne kadar doğru bir yerde olduğumuzu hissettirdi ve bizi diyabet hemşiresi Nurdan Dökecek Yıldırım’a yönlendirdi. Diyabet Hemşiremiz Nurdan Hanım ile tanıştıktan sonra iyice anladık ki güvenli ellerdeyiz. Bilgi donanımı, yaklaşımı, güler yüzü….

Bende ki devlet hastanelerine karşı oluşan ön yargı duvarını hep bir elden yıkan, yukarıda bahsettiğim ve adı geçen, işlerini özveri ve hümanist yaklaşımları ile yapan, özgün sağlık çalışanlarına teşekkürü bir borç bilirim. Oğlumun takibi şu an Dr. Sami Ulus Eğitim ve Araştırması Hastanesi’nde yapılıyor ve biz gerçekten çok memnunuz. İlgileri, yaklaşımları ve özverilerinden dolayı Diyabet Hemşiremiz Nurdan Dökecek Yıldırım ve Doktorumuz Melikşah Keskin’e tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

Pınar

2 YORUMLAR

  1. Pınar Hanım Merhaba,

    Her tip-1 diyabet tanışma hikayesi ve tip-1 diyabet belirtileri bir o kadar benzer, zorlu ya da değil. Paylaşımınız için teşekkürler.

    Maalesef ülkemizdeki devlet hastanelerine sadece rapor zamanı gidiyorum. Sizin bahsettiğiniz o ön yargı bende halen var. İyi bir ekibe denk gelmiş olmanız ise harika. Umarım hep aynı verimle ve mutlulukla devam eder süreciniz.

    Ve umarım ülkemizdeki her doktor, hemşire ve diyetisyen her zaman duyarlı olur 🙂

    sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: