Tip-1 Diyabetimle Birlikte Haftalık İğnem ‘Metoart’

Tip-1'imTip-1 Diyabetimle Birlikte Haftalık İğnem 'Metoart'

Ben ve Yeni İlacım Metoart yazımı hatırlıyor musunuz? Haftalarca süren sol diz ve sağ omuz ağrım Metoart ile son buldu 🙂 Ama bu rahatlık ne kadar sürecek bilemiyorum.

İltihaplı romatizma. Tip-1 diyabetli bireylerde görülmesi olası bir rahatsızlık. Çünkü biz tip-1 diyabetlilerin bağışıklık sistemi zayıf olunca bu tarz rahatsızlıkların da tip-1 diyabetli hayatlarımıza eklenme olasılığı var.

Metoart’ı 5. kez yapıyorum. Haftada bir sefer. İnsülin yapmaya başlarken işte ‘o başlangıç’ daha kolaydı. Tip-1 diyabet geldiğinde daha rahat alıştım. Ama iltihaplı romatizma beni haftalarca mahvettiği için buna alışmam kolay olmuyor. Haftada bir olsa da bu iğne hayatımıza eklendi 🙂 Yazdığım gibi 5 koca haftaya, askerdeki gençlerin şafak saydığı gibi, çentik attım. Bu iğneye şimdilik bir yıl olarak başladık. 52 haftadan oluşan bir yıldan 5 hafta da gitmiş oldu 🙂

Ancak enjektörle iğne yapmak, iğnenin deriye girerken deride yarattığı o gerginlik ve giriş anı. İşte bu anlar efsane oluyor. Derim gibi ben de geriliyorum 🙂 Enteresan geldiği için sizlerle de paylaşmak istedim.

Bu arada bu tarz enfeksiyonel durumlar tedavi edilmezse şekeri düzene koymak deveye hendeği atlatmak kadar zor olabiliyor.

Tip-1 diyabete alıştığım gibi alışacağım elbette. Hayatta nelere alışmıyoruz ki! Neleri endişe etmiyoruz ki bunu endişe edelim. Hatta hava rüzgarlı olduğunda aman saçlarım bozulmasın, oje sürdüğümüzde aman çabuk kurusun diye bol bol parmaklarımıza üflediğimiz, bembeyaz bir t-shirt giydiğimizde üzerine yemek döküldüğündeki gibi küçük endişelerimizin olduğu bu hayatta, amannn bozulsun, toparlarım, yıkarım diyebilmek önemli 🙂

Endişelerimizin az olduğu, hayatta korkularımızın yerini umudun aldığı, bu da geçer tadında devam etmeyi başarabilmek umuduyla, dileğiyle ve inancıyla 🙂

image  image

image  image

NOT: Yazıyı Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya kanallarında paylaşın. Alttaki Facebook, Twitter, Google+ ya da Pinterest butonlarına tıklamanız yeterlidir.

2 YORUMLAR

 1. Yasemin Akbas nasıl haftalık iğne bu

  diyabetimben.com Yazıda detaylar yazıyor Yasemin Hanım. Diyabetle ilgili değil iğne. Sevgiler

  Bahriye Elver Siz çok güçlü birisiniz.Bu günler birgün geçecek ümidi hep içimizde olmalı.Kendinize çok iyi bakın.Yazılarınızı hergün okuyorum.

  Esra Avcı Behriye Hanım Merhaba, Toparlayacağım mutlaka 🙂 Yorumunuz için teşekkürler. sevgiler

  Eda Özlü Erdivan Zor… ?Dilerim her seferinde canınız daha az acır ve bu rahatsızlık minimum düzeyde sizi etkiler. Sevgiler…

  Diyabetim Ben Teşekkürler Eda Hanım. Bahsettiğiniz gibi rahatsızlık min düzeye inerse daha olacak. Eminim ? sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: