Tip-1 Diyabetimle Almanya / Stuttgart

Tip-1'imTip-1 Diyabetimle Almanya / Stuttgart

Tip-1 Diyabetimle Almanya / Stuttgart

Hayatımızda yine bir değişim sürecine girdik. Ve nedense her değişim sürecinde yurt dışına bir seyahat planlamış oluyoruz 🙂 Yazıya başlarken aklıma geldi bu 🙂

Bayadır kendimle ilgili bir şeyler yazmıyordum ama fırsat bu fırsat yazmak istedim.

Sol omzumdaki kalsiyum birikmesinden sonra kolum askıya alınmıştı. Tam bitti işe geri döndüm derken bu sefer sağ bacağımda damar tıkanması. Tekrar sağlık raporu ve işe gidememe. Damar tıkanması konusunun sebebini araştırırken iltihaplı romatizmamdan kaynaklı oluşan kistin kısmi patlamış olmasının damarı tıkandığı öğrenmemiz. Her ne kadar tip-1 diyabetimi iyi yönettiğimi düşünürsem düşüneyim vücudun bu şekilde error (hata) vermesi ‘acaba tip-1 diyabetten dolayı mı?’ sorusunu elbette sorduruyor. Ama bir komplikasyon yaşamamış olmak elbette mutluluk verici.

Bizim hayatımızda bahsettiğim gibi yine bir değişim söz konusu iken yazılı ve görsel basın da bu değişim sürecinde canımızı fazlasıyla sıkıyor. O kadar dolu ki içim! Uzun zamandır ağzımı tutuyordum bir şeylere tepki vermemek adına ama dün patladım. Ve biraz yazdım. Rahatlattı mı bilmiyorum ama artık güzel günler görmemiz lazım. Umutla yarınlara bakmamız lazım.

Bu sürede Diyabetli Çocuklar Zirvesi bitti. Halen aklımda 🙂 Çaykara’daki Okul Çağı Çocuklarda Diyabet Tanılama ve Bilgilendirme Projesi devam ediyor. Biz bahsettiğim gibi bir değişim sürecindeyiz. Birkaç haftadır kullandığım kortizolden sonra tekrar bazal ayarlamalarına kaldığımız yerden devam etme çabası. Stuttgart sonrası bir de bu konuya eğilmek gerekecek. Ama bu sefer kortizol kullanma sürecini daha az yüksek kan şekeriyle sürdürdüm. Biliyorsunuzdur; kortizol kan şekerini yükseltir. Normalin biraz üstü gitmesine de bu süreçte izin verdim. Çünkü üst üste gelen bu durumlar biraz can sıkıcı olmuştu.

Her seyahat bizler için dikkatli bir hazırlığı da kapsıyor. Bu sebeple de her zaman bir kontrol listesi tutmanızı öneririm. Glükometreden, striplere, sensör kullanıyorsanız yedek sensörden şarj cihazına, insülin pompası ekipmanlarından insülin kalemlerine kadar tüm detayları aman atlamayın. Biz bu sefer daha az ilaç daha fazla teknik ekipmanla seyahate çıkıyoruz 🙂 İlaçların çoğuyla yollarımızı ayırmak elbette mutluluk verici.

Havalimanı tecrübeleri dahil ekstra yaşayacağımız bir şey olursa sizleri mutlaka bilgilendireceğim 🙂

4 YORUMLAR

 1. Burçak Okkalı İyi yolculuklar Her işiniz rast gitsin Güzel geçsin 🙏😘🙋

  Diyabetim Ben Teşekkürler Burçak Hanım. sevgiler, esra

  Suat Yaşar Dikkaya Yolun açık olsun dostum

  Diyabetim Ben Teşekkürler Suatcım 🙂

  Metin Emine Bnltn Allah hepimizin yardımcısı olsun 33 senedir tip birim ümitsiz olmayın aslaaaa

  Diyabetim Ben Tip-1 diyabetle ilgili değil umutsuzluğumuz 🙂 sevgiler, esra

 2. merhabalar birşey soracağım bu almanya federal cumhuriyetine diyabetliler olarak yaşamaya çalışmaya gitsek orada ki diyabet prosedurleri vs vb bunları hallice anlatabilecek biri varmıdır

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: