Tip-1 Diyabetimle, 1 Yıldan Fazla Süredir Yepyeni Bir Ülkede Yaşıyorum

Hayatım DiyabetTip-1 Diyabetimle, 1 Yıldan Fazla Süredir Yepyeni Bir Ülkede Yaşıyorum

Tip-1 Diyabetimle, 1 Yıldan Fazla Süredir Yepyeni Bir Ülkede Yaşıyorum

Herkese yeniden merhaba!

Yazmayalı, sözleri dökmeyeli baya olmuş. Özlemişim de epeyce sesimi çıkarmayı. Her birimiz geçiyoruz eminim dolambaçlı yollardan, yeni maceralardan, deneyimlerden… Her şeyin arasında Tip-1 diyabetimizle olmaktan tabi ki asla vazgeçmiyoruz!

Ben de öyle yapıyorum. 1 yıldan fazla süredir yepyeni bir ülkede yaşıyorum. Bilinenden farklı bir durum yok diyabet kontrolüm adına. Hala Novorapid ve Lantus kullanıyorum bazal olarak. Can yoldaşım, en yakın arkadaşım Libre’m tabi ki hep kolumda. Yalnız git gide daha da kalıcı kocaman kırmızı yuvarlak izler oluşturmaya başladı kollarımda; o durumdan biraz rahatsızım. Çeşitli yağlar ve kremler sürüyorum ama kendileri kalmakta oldukça inatçı. Onun dışında sanırım 10 yıldan fazladır kullanıyor olduğum Glucofen’e rest bayrağı çektim tamamen! Artık seni vücuduma almak istemiyorum dedim ve doktorum sebeplerimi haklı bulunca dozu azaltarak tamamen kullanmayı bıraktım.

Libre sayesinde şeker kontrolüm çok iyi olmasına rağmen ünitelerimde geçen yıldan bu zamana yaklaşık iki katı bir artış oldu. Lantus’u özellikle artık daha fazla yapmak durumundayım. Bana iyi gelen, vücuduma iyi gelen yöntem bu şekilde.

Bu, hayatımdaki ikinci büyük değişimim ve ikisi de farklı ülkelere taşınırken gerçekleşti. Vücudum böylesi değişimlere aşırı tepkiler vermekle kalmıyor, kilo değişimim, genel hormon durumlarım ve mental sağlığım da ciddi anlamda sarsılıyor. Hal böyle olunca diyabeti kontrol etmek ne mümkün!

Ne yazık ki burada istediğim gibi, takibimi yapabilecek, sonsuz güvenebileceğim bir endokrin uzmanı henüz bulmuş değilim. Bir ara diyabet diyetisyenine gideyim dedim ama hipo olunca bana neler tüketmem gerektiğine dair bir nutuk atmaya başlayınca koşarak orayı terk ettim. Yani o anlamda biraz şanssızım. Şuan, aile hekimimle çalışmaya devam ediyoruz. O, kendini, Tıp-1 diyabet yönetimi konusunda tam teşekküllü göremese de takım çalışması yaparak bir şekilde gemiyi götürüyoruz. Yakın zamanda hab1c baktıracağım. Şu zamana kadar alacağım en iyi sonuç olacağını düşünüyorum. Umarım beni yanıltmaz. Onun dışında bir de burada, yılda iki kez podiatriste gitmeniz gerekiyor diyabetli olarak. Diyabet, ayaktaki sinirlere herhangi bir hasar veriyor mu onu görmek istiyorlar ve bu konuya çok önem veriyorlar. Bu ikisinden sonuçları aldıktan sonra paylaşmayı düşünüyorum burada.

Yaşamım ve diyabetim hakkında genel bir güncelleme yapmak istedim. Yazmayı ne kadar çok sevdiğimi zaten kaç kere söylemiştim. O nedenle yazmalara devam olsun mu?

En kısa sürede yeniden görüşmek umuduyla,

Sağlıkla kalın.

Hazal Rende

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: