Tip-1 Diyabetim, Ben ve Eşim – Devam

Tip-1'imTip-1 Diyabetim, Ben ve Eşim - Devam

Bir önceki yazıma devam etmekteyim.

Evlilik hazırlıkları sürecini beden yorgunluğu açısından rahat bir şekilde atlatttık.

Bu aşamada diyetisyenim Nevim Hanım‘ın desteği oldukça fazla olmuştur. Çünkü kendisi bende birkaç ay önce evlendi. Onun deneyimleri benim için oldukça önemliydi.

Bu arada eski bir detayı paylaşmak istiyorum. Ağbim evlendiği zaman düğünün ertesi sabahı ağır bir hipoglisemi atağı geçirmiştim. Doktor yakınım evdeydi. Glucagen Hypokit ( glukoz ) sayesinde beni ayağa kaldırmıştı. Bu tarz düğün, dernek zamanının sonralarında bu deneyimimden dolayı hep endişeli olurum.

Bu sebeple kendi düğünüm için daha dikkatli olmam gerekiyordu.

Evlendiğim zaman insülin pompam yoktu. İnsülin kalemimle iğne yapıyordum. Nevin Hanım kendi deneyimlerini de benimle paylaşıp, ‘ kan şekeri ölçümü yapma, insülinini az yap, kan şekerin 1-2 gün yüksek gitse de sorun değil, en azından hipoglisemi geçirmezsin ‘ demişti. Çünkü aklım hep aman kan şekerim kaç, ölçüm yapmadım, insülin yapamadım gibi sürekli meşgul olacaktı.

Dediği herşeye harfiyen uydum. İnsülimi az yaptım. Şeker ölçümünü belki 1 kez yapmışımdır. 22:00da yaptığım bazal insülinimi yani lantusu mutlaka yaptım.

Yemeğimi yedim, düğünümde hopladım, zıpladım, halay başı oldum 🙂 .

Eve geldiğimizde kendimi yorgun dahi hissetmiyordum. Eşim ve ben ne olur ne olmaz diye gece boyunca hep tetikte olduk. Kan şekerimi biraz yüksek tuttuk.

Gece boyunca 1-2 kez kalktık. Kan şekerimi ölçtük.

Ve ertesi sabah hiçbir problem yaşamadık. Kan şekerim gayet normal. Hipoglisemi belirtisi dahi yoktu.

3 YORUMLAR

  1. Tebrikler…uzun ve saglikli yasam size..mutlaka oylede olacakdir ! insaAllah…..PS, bide bizim yigenin duyununu gorsek varyaaa …hayirlisi

    • Meryem Hanım,

      Yazdıklarınız için çok teşekkür ederim. Diyabet çaresi olmayan bir hastalık değil. Dikkat edildiği zaman kaliteli yaşam sürülebilecek bir rahatsızlık. Yeğeninize bol sağlıklı ama şekersiz bir hayat diliyorum.

      sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: