Tip-1 Diyabete Sebep Olan Faktörler ve Viral İnsülinler – Canlı Yayın

EtkinliklerTip-1 Diyabete Sebep Olan Faktörler ve Viral İnsülinler - Canlı Yayın

Tip-1 Diyabete Sebep Olan Faktörler ve Viral İnsülinler – Canlı Yayın

Bu Cuma günü yine bilgilendirici bir canlı yayınla sizlerle olacağız.

Boston College Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nde Mikrobiyoloji Uzmanı ve Altındiş Lab‘ın kurucusu olan olan Yrd. Doç. Dr. Emrah Altındiş’in geçtiğimiz haftalardaki bir Tweet dizisi dikkatimi çekmişti.

“Tip 1 Diyabet dunyada ~ 10 milyon insani etkileyen otoimmun bir hastalik ve hastaligi tetikleyen faktorler halen bilinmiyor. Dun PNAS’de yayinladigimiz calismada T1D ile bir bagirsak bakterisinin, Parabacteroides distasonis, olasi iliskisini gosterdik.”

Emrah Bey’i uzun zamandır takip ederim. Kendisine yazdım ve tip-1 diyabetle ilgili yaptığı çalışmaları kendisinden dinlemek istediğimizi söyledim. Sağolsun kabul etti.

Ardından Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli ile konuşup ona da hem Emrah Bey’den hem de bu çalışmasından bahsettim. O da canlı yayında birlikte olma konusuna ok deyince programı hızlıca organize ettim.

Bu sebeple öncelikle hem Emrah Bey hem de Oğuzhan Bey’e tekrar çok teşekkürler.

Emrah Bey’in araştırmaları ve canlı yayında konuşuşacak ana başlıklar…

Bağırsak bakterileri ve virüslere odaklanarak tip-1 diyabete sebep olan faktörleri araştıyorlar. Benzer şekilde çölyak konusunda da bir projeleri bulunuyor.

Doktora sonrası araştırmalarında keşfettiği  virüslerde bulunan viral insülinleri karakterize ediyorlar.

Bu konuları kendisinden dinleyeceğiz ve tip-1 diyabetin oluşumundan sonlanmasına kadar bizlere nasıl fayda sağlayacağını anlamaya çalışacağız.

Canlı yayın bilgileri…

📆 12 Ağustos Cuma (Bu Cuma günü), ⏰ 21:00‘da, Diyabetimben Youtube Kanalı ve Facebook Sayfası‘nda olacağız. Yine aynı anda, iki farklı platformda, olacak.

Youtube kanalına abone olmayanların abone olmasını, bildirimleri açmayanların da açmasını önemle tavsiye ederim.

Cuma günü görüşmek üzere.

 

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: