Tip-1 Diyabet Yönetimi

Tip-1'imTip-1 Diyabet Yönetimi

imagesDün sabah 06:30’da İstanbul’da Bursa’ya doğru yola çıktık. Bursa için yeni bir çalışma arkadaşına ihtiyacımız vardı. Hem Bursa’daki çalışanlarımız ile biraraya gelmek hem de mülakat yapmak için gittik.

07:53’te kahvaltı öncesi açlık kan şekerimi ölçtüm. 209 mg/dL çıktı. 45 gr KH’a denk gelecek şekilde KH aldım ve insülinimi de yaptım. 09:23’te kan şekerim 231 mg/dL idi.

09:30’da mülakatlara başladık. 10:45 gibi bir mola verdik. Kan şekerim 232 mg/dL idi. Araya ek doz girdim çünkü başımın ağrısı beni mahvetti. Çok yüksek bir değer değil aslında.

13:06’da ise öğle yemeği öncesi 106 mg/dL idi kan şekerim. 1 porsiyon iskender yedim. Tabanındaki ekmek tam tahıllı. Ve öyle büyük bir porisyon da değil. 75 gr KH olarak hesaplamadım. 50 gr KH olarak hesapladım.

16:38’de ise kan şekeri 211 mg/dL çıktı. Bu ölçümü hızlı feribottta yaptım. Karnım da acıkmıştı. 1 adet kuru incir ve cevizli sucuktan bir lokma aldım.

19:10’da evde yemeğimi yapmış ve rahat rahat oturup Eşref’i beklerken kan şekerimi ölçtüğümde ekranda 357 mg/dL yazıyordu.  İnanılmaz açtım ve maalesef yemek te yedim. Sadece 30 gr KH aldım. Düzeltme bolusu ile beraber de 8,7 ünite insülin yaptım.

20:03’te kan şekerimi  416 mg/dL görünce sonuca inanamayarak yine delirip sürekli Performa Nano ile farklı parmaklarımı delerek ölçüm yaptım. Pompada halen aktif insülin olduğu için ek doz insülin göndermedim. Ve bolca su içmeye başladım. Dolayısıyla salon ve tuvalet odası mekik dokuma başladı 🙂

Bu arada ilk kez pompada sıkıntı vardır diye koldan ek doz yapmadım. Kendime kızdım neden yapmadım diye ama olan olmuştu artık. Ki pompa kullanıcıları eğer bu tarz bir durumla karşılaşıyorsa ve sebep bulamamışsa kan şekeri yüksekliğinde pompada teknik bir problem olduğu dikkate alınmalıdır. Ve direkt insülin kalemi ile ek doz insülin yapılmalı ve pompanın seti değiştirilmelidir.

Psikopata bağladıktan sonraki kan şekeri ölçümlerim ise;

20:03’te 416 mg/dL

20:04’te 358 mg/dL,

20:04’te 354 mg/dL,

20:21’de 327 mg/dL,

20:22’de 314 mg/dL,

20:39’da 302 mg/dL,

21:09’da 247 mg/dL,

21:33’de 194 mg/dL,

22:23’de 163 mg/dL.

23:27’de 161 mg/dL ve 00:00’da 190 mg/dL çıktı. Peki sizce her şeyi kuralına göre yapmama rağmen 20:03 ve 20:04’teki 3 ölçüm neden bu kadar sapıyor anlayamıyorum. Bana şimdi % 10 sapma olması normal demeyin sakın.  Onu da biliyorum. Ama % 10’u da aşmış durumda.

Bu arada 20:05’te Abbott’un Optium Xceed’i ile de ölçtüm. 438 mg/dL ve 470 mg/dL gibi değeler de gördüm.

Ben artık inanın ölçüm cihazlarında markaya bağlılığım ve güvenim olsa da artık ben markalara inanın güvenemiyorum. Tip-1 diyabetlilerin hayatını yönetmeleri oldukça belirsiz verilere dayalı. Kan şekeri adam akıllı çıkmaz. Pompa adam akıllı çalışmaz. İnsülin kalemlerinde de sıkıntı yaşanır.

Peki sizce ne kadar sağlıklı yönetebiliyoruz tip-1 diyabetimizi? Veriler doğru olmadıkça elbette yönetmek te imkansız oluyor. (Görsel kaynak: mailce.com)

Bu arada unutmadan eklemem lazım. Geçtiğimiz cumartesi gününe kadar tüm yeme düzenim harika giderken sabah şirketimizdeki bir eğitimi açmaya geldiğimde simitlerle karşı karşıya geldim. 1 tam 1 çeyrek simit yedim. O gün büyük bir adım oldu 🙂 Kan şekerim düzgün ilerledi ama sonraki günler yeme düzenimin bozulduğunu gözlemledim. Şimdi biraz da bu yoldan çıkmanın olumsuz etkilerini de toparlamaya çalışmak lazım 🙂

14 YORUMLAR

 1. Esra hanım;
  aynı şeyleri 2 gündür bende yaşıyorum.. sabahtan 70 lerle başlayan şekerim; tüm günümün diğer günlerimden bir farkı olmamasına rağmen akşam açlıklarım yükseliyor.. nedenini bağladığım bir şeyler var.. öğlen 12:30 13:00 gibi yemek yiyorum ve akşam yemeğimi yemem 21:00 i bulabiliyor.. ve saat 17:00 18:00 gibi bi açlık hissim oluyor ve açlığım geçiyor ben müdehale etmeden.. ama düştüğünü de hissetmiyorum.. ölçme fırsatım olmuyor o anlarda ama iş çıkışında muhakkak bi aktivitem oluyor ve yoruluyorum.. eve geldiğimde yorgun oluyorum.. 1; bu durum yorgunluğa bağlı olabilir.. çünkü yorulmadan eve geldiğimde fazla aktivitede bulunmadğmda iyi çıkıyor… 2; ben açlık hissettiğimde farketmesem de düşüp sonrasında da yükselmesine bağlı olabilir.. 3; gece levemirinin azalmasına bağlı olabilir ki bundan olmamalı çünkü daha önceleri akşam açlıklarım 90 100 lerdeydi.. hala aynı doz yapıyorum.. sebebini kesin çözemedim ama öğle yemeklerinde asla yağlı yemiyorum bi sonra ki öğün açlığım yüksek çıkmasın diye.. yani akşam açlıklarımın yükselişini çözemedim.. sabaha karşı düşüşlerim de cabası..
  sevgiler…

  • Ayşe Hanım;
   Levemir bazal insülini bende kullanıyorum.Bu bazal insülinin etki süresi bildiğim kadarıyla 12-18 saat arasında değişmekte.Akşama doğru kan şekerinizin yükselmesinin en önemli sebeplerinden biri budur diye düşünüyorum.Birde öğlen öğünü ile akşam öğünü arasında çok fazla zaman var .Bu zaman aralığı 5 ila 6 saat arasında olması gerekirken sizde 8-9 saat. Bu aralığı daha aşaıya çekmelisiniz.Şekerinizin düşüp hissetmemeniz çok fazla aşağılara inmemesinden kaynaklanıyor ya da duyarsızlaşmışsınız.Alt sınırda olan şeker değeriniz karaciğerinizde depo edilmiş olan glukogen ile yükselişe geçer .(2-3 saat sonra)

 2. Selam; bende insülin pompasına geçeceğim muhtemelen haftaya uygulayacağızda benim de istediğin seyahatlerde veya evde olmadığım yada uygun bir öğün imkanım olmadığında ona göre rahat haraket etmek bu nedenle insülin pompasına geçmek istiyorum. bununda bana rahatlı ne olacak açıkça merak ediyorum burdan arkadaşları da takip ediyorum herkesin farklı ve yaşadığını bir çok olay oluyor yani burdan çıkarımım memnun da olabilirim olmaya da bilirim. bu kişiye göre değişiyor gibi. genel olarak uygulayan arkadaşlara soruyorum iğne kullanıpta pompaya geçen arkadaşlar memnunlur arasında farkı nedir. merak ediyorum. geçmiş olsun arkadaşlara.

  amacım artık şeker seviyemi hızlı yükseliş ve düşüşlerini engellemek. bu sıkıntıları çok yaşıyorum ve bir türlü ne kadar dikkat etsem de olmuyor.

  sevgi ve saygılarımla.

 3. Esra Hanım merhaba,
  “Sizi anlıyorum değil sizi anlamaya çalışıyorum” ama mümkün değil. Eğer okuduğumu anlamışsam ve doğru hesaplamışsam yazıda 18 defa kan şekerini ölçtünüz o yazıyor, bunlar yazdıklarınız tabi.Çarşamba günü iş çıkışı kan şekerimi ölçmeye niyetlendim, sağlık ocağı kapanmıştı.Dün öğleden sonra gittim aç karınla gelmem gerektiği söylendi, sonradan beni diyabet sandılar diye düşündüm, bugün 9:30 itibariyle kan şekerim 94 hayatımda ilk defa kan şekerimi ölçtürdüm. Ben bu işlemi hayatımda ilk defa yaptırdım, sizi günde ???????????????????????.
  Bu sonuç size mucize gibi geliyordur eminim ama sağlık personeli “TAMAM NORMAL” dedi.
  Dedim ya anlıyorum değil anlamaya çalışıyorum, ama mümkün değil.
  Şu Eda Hoca da elini biraz çabuk tutsun, artık mail yağmuruna tutsak faydası olur mu desiniz?
  Ölçümsüz bir gün dilerim.

  • Hatice Hanım Merhaba,

   Günde standart olarak 10-12 kez ölçüm yapıyorum. Ama hele ki kötü bir günse bu ölçüm sayısı 20 ye kadar bile çıkabiliyor.

   Bizim kan şekeri ölçüm cihazlarımızda bir de parmağımızı deldiğimiz aparat var. Delme işleminde pat sesi diye bir ses çıkıyor. Gün içerisinde ortalama 15 kez filan bu sesi duyuyorsunuz. Rutine binince kulak duymuyor artık ama bazen bu ses o kadar psikolojiyi bozuyor ki!

   Eda Hoca ve ekibi eminim canla başla çalışıyordur. Türkiye ye bu sene geldiğinde bir organizasyon yapacağız kendisiyle. Merak etmeyin 🙂 Onun hem kalbinde hem de aklındayız.

   Bizi anladığınıza aslında eminim. Siz de bizler gibi hiçbir çıkarınız ve beklentiniz olmadan bizimlesiniz.

   sevgiler

 4. Esra hanım iskender 2 porsiyon yedim demişsiniz ve 50 kh saymışsınız, anahtarlıkta 1 porsiyon 75kh yazıyor, dolayısıyla siz baya eksik hesaplamışsınız, tam tahıllı olunca biraz düşürseniz bile bu kadar düşürülmez, 150kh yapıyo 2 porsiyon iskender. ben olsam 130kh falan sayardım ve yayma yapardım. bana kalırsa şekerinizdeki dalgalanmanın o öğün için konuşuyrum sebebi bu olabilir. Ve yüksek sonuçlar çıkmış. diğer öğünlerde de açlıklar yüksek çıkmış, bir sürü sebeb olabilir biliyorsunuz, bazalların değişmesi, boluslarda değişiklik, başka başka sebebler. Hazır bu kadar çok ölçüyorsunuz bana kalırsa evde kendiniz yediklerinizi ve insülinlerinizi yazarak yeniden bir bazal, bolus ayarı yapmalısınız. ben pompaya yani geçtim sayılır, pompaya geçtikten sonra boluslarımı iki kez kez değiştirdim, sizinkine benzer sonuçlar çıktığı için.

  • Kenan Bey,

   1 dakika. Dün akşam da Mehmet Ali 2 porsiyon iskender yemişsin demişti. Yok dedim. Ne alaka? Ben 1 porsiyon yedim. 1 ve 2 rakamlarının yan yana olması kurbanıyım 🙂 🙂

   1 porsiyon yedim ama bu 1 porsiyon normale göre biraz azdı. O sebeple 50 gr KH olarak hesapladım. Yanlış hesaplama yookkkk 🙂

   Yazım hatası kurbanıyım 🙂

   sevgiler

 5. böylesi bi hata yapacağınızı zannetmiyordum açıkçası ama yazanı dikkate almak durumundaydım ve 2 porsiyon şeklindeydi, Ama şu bazal ve boluslarınızı bir kez daha gözden geçirirseniz kanımca iyi olur.

  sevgiler, saygılar.

  • Kenan Bey,

   Muhtemelen biz kadınların aylık periyot dönemi kaynaklı olabilir. 4 gün kaldı. Hiç olmazdı böyle ani bir yükseliş ama yine de bazallarla ve KH/İnsülin oranımla oynadım. Şimdilik iyi gidiyor değerler.

   Çok haklısınız. Yazı hatalı olunca yapılan yorumlar da ona göre olmak durumunda. Yazım hatamın farkına varmamı sağladığınız için teşekkürler 🙂

   sevgiler

 6. aslında bir iki ay deneyip malum günlere özel bi ayarlama yapmak olabilir, bolusla oynayamasakta bazalı değiştirebiliriz özel günler için. sadece bayanlara has bu günler için değil, spora gideceğimiz günler vs için. Ben örneğin haftasonu için model A yaptım, haftasonunda o bazalları kullanıyorum. spora giderken model B. iş günleri standart. Siz yapmıyorsunuz diye söylemiyorumda pompa ile bu tür ayarlamalar yapabiliyoruzu vurgulamak istedim bi taraftan.

  • Kenan Bey,

   Keşke her ay diğeri ile aynı olsa 🙂 Mecburen manuel ayarlanıyor her şey.

   Pompa hakkındaki detaylar için de teşekkürler.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: