Tip-1 Diyabet Tedavisi’nde Devrim Niteliğinde Olabilecek Bir Çalışma

Haberler&GelişmelerTip-1 Diyabet Tedavisi'nde Devrim Niteliğinde Olabilecek Bir Çalışma

Esra’nın Notu: Tip-1 diyabet tedavisi ile ilgili Haberler ve Gelişmeler kategorisi altında çok fazla araştırmayı sizlerle paylaştık.

Bu araştırmada tabiri caizse diyabetin baba araştırmacılarının çalıştığı ve önemli diyabet araştırma merkezlerinin dahil olması bana ciddi bir ümit verdi. Ancak her zaman not düştüğüm gibi insan testleri dahil tüm çalışmalar bitmeden tip-1 diyabete kesin çözüm bulundu ve diyabet tedavisi artık var dememiz mümkün değil.

MONTREAL – Jewish Genel Hastanesi’nin (JGH) Lady Davis Enstitüsü ve McGill Üniversitesi Sağlık Merkezi’nin (MUHC) araştırmacıları tip-1 diyabetin tedavisinde devrim olabileceğini düşündükleri araştırma için klinik çalışmalara başladı.

Dr. Lawrence Rosenberg tarafından öncülük edilen bu pankreas adacık hücrelerinin diyabetli olmayan bireyler gibi yeniden insülin üretmesini sağlamayı hedefliyor. 

Bu tedavi yöntemi sedef hastalığı için onaylanmış ve bağışıklık sistemini baskılayıcı bir olarak bilinen, Minneapolis ilaç firması Exsulin Corporation tarafından geliştirilen peptit bazlı olan bu ilacın ticari marka adı Stelera (Ustekinumab olarak da bilinir. http://www.medikalakademi.com.tr/ustekinumab-stelara-psoriasis-sedef-tedavi/ linkinden bu ilaçla ilgili bilgi edinebilirsiniz.) olarak pazarlanmaktadır. Bu ilaç temelde insülin üreten hücrelerin büyümesini sağlayabilmektedir. Ancak bazı geliştirmeler ile ilacın tip-1 diyabet tedavisine katkısı sağlanmaktadır.

Dolayısıyla farklı bir hastalık için kullanılan bir ilaçla tip-1 diyabetin tedavisi birleştirilebilmektedir.

Rosenberg, McGill Üniversitesi Cerrahi Tıp Profesörü ve Nisan ayından bu yana Entegre Sağlık ve Sosyal Hizmetler Üniversitesi Batı-Orta Montreal Merkezi CEO’su ve Başkanı olarak görevlerine devam ederken Roseberg’in iş ortağı olan Dr. Aaron Vinik, Araştırma Direktörü ve Doğu Virginia Tıp Fakültesi’nde Diyabet Araştırma Murray Waitzer Başkanı (EVMS) olarak sorumlulukları bulunmaktadır. Rosenberg ve Dr Aaron Vinik INGAP peptit keşfi (adacık neojenezi ile ilişkili protein) yıllardır araştırma yapmaktadır.

Rosenberg adacık hücre yenilenmesinin indüklenebilir (Bir embriyonda muhtelif doku ve organların yerli yerinde ve normal olarak oluşumunu sağlamak demektir.) olduğunu göstermiştir ve adacık yenilenmesi etkinliğini izole sonra Vinik ve arkadaşları, belirli INGAP peptidi tanımlanmıştır.

Klinik çalışmalar ortaklaşa olarak Rosenberg ve MUHC’ta Kıdemli Endokrinolog ve İlaç Araştırma Doçenti George Tsoukas tarafından yönetiliyor.

“Birçok tedavi tip-2 diyabet için onaylanmış olmasına rağmen, hiçbir tedavi tip-1 diyabet için özel onaylanmamıştır” Rosenberg dedi. “genellikle çocukluk çağında başlayan tip-1 diyabetle ilişkili ciddi hipoglisemi ve uzun vadeli komplikasyonlar yüksek risk oluştururken, tip-1 diyabet tedavisi tüm kronik hastalıklar arasında etkin bir tedavi üretilmesi için oldukça önemlidir ve kısa-uzun vadeli komplikasyon olasığı tedavi ihtiyacının önemini yansıtmaktadır.”

Çalışma JGH dahil McGill merkezi tarafından yürütülmektedir. Exsulin peptid ilaç ürünü için de bazı mali ve bilimsel destek sağlanmaktadır.

“Çalışmamızda küçük de olsa, biz bu ilaç kombinasyonu ile sadece bir kişide dahi insülin üretimini sağlarsak bu çözümün büyük bir dönüşlüm sağlayacağını biliyoruz.”

Exsulin kurucusu ve ortağı Dr. Alexander Fleming “Bu gerçekten bir dönüm noktası çalışmadır”  dedi. “Gelişmekte olan tip-1 diyabet tedavilerinin çoğunda otoimmün saldırıyı (bağışıklık sistemine yapılan saldırıdır.) önleme ve/veya kontrolünü sağlamak içindir. Tekrar insülin salgılanması hedeflenmektedir. Ancak INGAP peptid tedavisinin asıl aması adacık hücre rejenerasyonunu sağlamak ve hücrelerin tekrar insülin salgılamasını hedeflemektir.

Bu tedavi yöntemi iki tip diyabet tedavisi için olacaktır ama özellikle tip-1 diyabet tedavisi içindir.

Yardımcı kaynak: http://www.cjnews.com/living-jewish/health/revolutionary-treatment

11 YORUMLAR

 1. Hayal ediyorum. Bir gün geçecek. Eski halimi pek hatırlayamıyorum ama sadece kiloma dikkat ederek besleneceğim günleri göreceğim umarım.
  Gece yatmadan hipoglisemi korkusuyla uyumayacağım. Ufacık bir lokmanın yıkıcı etkisine maruz kalmayacağım. Geçici miyopi yaşamayacağım. Spor aktivitelerimi hipo yada hiperglisemi korkusuyla ertelemeyeceğim, korkarak yapmayacağım. Şekerin kötü bir etkisi olur diye denizde uzaklara gitmediğim, açılamadığım zamanların acısını çıkartacağım. Yanımda ekstra bir çanta taşımamanın özgürlüğünü yaşayacağım. İlaç unutma, cihaz unutma dertlerinden kurtulacağım.
  Bayramlarda geri çevirdiğim, emeklerini tadamadığım tüm dostlarımdan acısını çıkaracağım.
  Çocuğumda olur diye evlenmemeyi düşünmekten vazgeçeceğim.
  Dışarıda bir yerde insülin yaparken insanların değişik bakışlarından kurtulacağım.
  Her derde çaresi olan çok bilmişlerimizden ve kulaktan dolma uydurmalarından kurtulacağım.
  Daha aklıma şuan gelmeyen bir çok şeyden kurtulacağım.
  Az kaldı ben inanıyorum…
  Siz de inanın…
  Her şey güzel olacak… 🙂

 2. Bedriye Çakıl Bu devrim nedir acaba seker hastalarina bu kadar mujde olmaz ama icraat goremiyoruz

  Sinan Yüksel Diyabetliler icin bildigim tek devrim oda insilundir. ha bundan sonra baska bir devrim olacaksa da diyabetliler icin fazla gecikmesin tamzamanidir..

  Çarçella Mazi ya aldanmayın bu tür şeylere kanmayın şimdiki doktorların tümü teknoloji üzerinde çalışıyorlar amaç para kazanmak olayın bütün gerçeği budur

  Müyesser Onaran İcraatttttttttttttttt please

  Ümran Gür
  Hep bir umut en kisa zamanda insallah

  Selim Gündoğan Sizede birsey yapsalar kabahat yapmasalar kabahat.. işin hep kötu yönünden bakmayın. Çok biliyorsanız teknolojiyi kullanip kendiniz yapın.

  Çarçella Mazi asgari ücretle geçinen fakirin halinde hangi zengin anlarki

  Bedriye Çakıl Katiliyorum yorumunuza zenginin tuzu kuru n anlar garibandan

  Nezahat Gemici Ulusoy Muhteşem inşallah çalışmalar bu hızla devam edip insanlar üzerinde denenmeye başlar.

  Diyabetim Ben
  Herkese Selamlar, Tartışmak her zaman iyidir. Ama keskin cümleler lütfen kurmayalım Her çalışma umut veriyor bize. Bazıları daha fazla. Bu çalışma da umut bekleyeceklerimizin listesine girsin. Hep beraber bekleyelim ve görelim derim Sevgiler, esra

  Burhan Aydn
  İnanıyorum tedavisi çıkacak

  Naz Aydın Bende ınanıyorum .ne kadar olumlu düşünürsek ve pozitif düşünürsek inanıyorum umut ediyorum ve bekliyorum.

 3. Yıllardır insülinin üzerine bir devrim yapılamıyor olması çok garip. Hangi çağda yaşıyoruz? Bu şeker yüzünden ne kariyerime odaklanabiliyorıçum nede hayattan keyf almaya! Tamam kafama takmıyorum ama sürekli aklımda olması cok can sıkıcı. Planlı yaşamaktan sıkıldım. Yazın kamp yapalım diyoruz, insülinler Sıcakta nasıl olucak sorusu geliyor aklıma ??

 4. esra hanım bi sorum var.. 3 yılı var piyasaya cıkması için diyordu fox haberdeki doktor.. rüştü beydi sanırım. ama anlamadığım bir nokta var. hep deniliyor ya en basit bir ilaç bile 15 yılda ancak rafa gidiyor diye.. bu nasıl oluyorda 3 yılda piyasaya cıkıyor.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: