Tip-1 Diyabet Alanında Çok Yeni Bir Konsept / “Beta Hücrelerinin Stresinin Giderilmesi”

DiyabetTVTip-1 Diyabet Alanında Çok Yeni Bir Konsept / “Beta Hücrelerinin Stresinin Giderilmesi”

Tip-1 Diyabet Alanında Çok Yeni Bir Konsept / “Beta Hücrelerinin Stresinin Giderilmesi”

17 Nisan Cuma günü, Assistant Profesör Feyza Engin, Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli ve ben Zoom üzerinden biraraya geldik.

Tip-1 Diyabet Tedavisinde Yeni Bir Gelişme / “Beta Hücrelerinin Stresinin Giderilmesi” haberinin başrol oyuncusu Feyza Hanım’dan, ilk ağızdan, kendi ve ekibinin yönettiği çalışmayı dinledik. Sorularımızı sorduk.

Videoyu izlediğinizde görebileceksiniz ki; her açıdan ilklerin olduğu özel bir çalışma.

Videoyu izlemeden önce Tip-1 Diyabet Tedavisinde Yeni Bir Gelişme / “Beta Hücrelerinin Stresinin Giderilmesi” başlığına tıklayarak yazıyı okumanızı öneririm. Ki videoyu izlediğinizde dinledikleriniz daha anlamlı ve anlaşılır olsun.

 

Feyza Engin Hakkında

Lisans ve yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde, doktora eğitimini ise ABD’de genetik alanında dünyaca ünlü Baylor Tıp Fakültesi Moleküler ve İnsan Genetiği Bölümü’nde tam burslu olarak tamamladı.

Doktora çalışmaları sırasındaki Notch geninin osteoporoz ve osteosarkomaya olan etkilerine yönelik keşfi dünyanın en prestijli tıp dergilerinden Nature Medicine’da yayınladı. Bu çalışma ile Dr. Engin Amerikan Kemik ve Mineral Derneği’nin “Genç Araştırmacı” ödülüne layık görüldü.

Doktora sonrası çalışmalarını Dr. Gökhan Hotamışlıgil’den aldığı davet üzerine Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastalıkları Bölümü’nde yaptı. Burada TUDCA adlı safra asidinin beta hücrelerindeki stresi azaltarak tip-1 diyabeti önleyebileceğini gösterdiği çalışması Science Translation Medicine dergisinde yayımlandı.

Tıp alanında büyük ses getiren bu çalışması ile Dr. Engin Amerikan Ulusal Sağlık Enstitülüsü ve Juvenil Diyabet Araştırma Fonu’ndan kariyer ödüllülerine layık görüldü. TUDCA 2017 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Phase-1 klinik çalışmalarda tip-1 diyabetlilerde denenmeye başlandı.

Harvard Üniversitesi’nde olduğu dönemde Harvard Postdoc Birliği’nin eşbaşkanlığını yapan Dr. Engin, 2014 yılında Wisconsin Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde kendi laboratuvarını ve bilim ekibini kurdu. Tip-1 diyabetle ilgili çalışmaları ile 2016 yılında Alman Helmholtz Diyabet Merkezi ve Nature Medicine Dergisi tarafından “Diyabet Alanının Yükselen Yıldızı” ödülüne aday gösterildi. Yine aynı yıl “Shaw Scientist” ödülünü alan Dr. Feyza Engin’in tip-1 diyabetin önlenmesine yönelik araştırmaları ile ilgili bir de patenti bulunmaktadır.

Wisconsin Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde endokrinoloji, biyokimya ve metabolizma dersleri veren Dr. Engin hem Amerikalı öğrencilerine hem de Türk Tıp Fakültesi öğrencilerine ekibinde yer vermektedir. Ekibiyle birlikte geliştirdiği yeni genetik fare modelleri ile tip-1 ve tip-2 diyabet ve obezite hastalıklarının moleküler mekanizmaları, önlenmesi ve tedavisine yönelik çalışmaları devam etmektedir.

3 YORUMLAR

  1. Ardadaşlar bazı stripleri devlet yarısını ödüyor bazılarınıda hepsini ben contour kullanıyordum para veriyordum simdi ıme- dc kullanıyom fark dödemiyom eczacılardan örenin bazıları üç kagıtçılık yapıyor cihan

  2. Geleneksel tıp dünyasının her sene öne sürdüğü “Bakın biz boş durmuyoruz yaa” çerçeveli,sıradan sadece dinlemesi bilgilendirici okuması zevkli bir görsel.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: