Tecrübe / Kan Şekeri Ölçüm Cihazları ve Hangi Sonuç Doğru

Tip-1'imTecrübe / Kan Şekeri Ölçüm Cihazları ve Hangi Sonuç Doğru

Herkesin bildiği gibi ben diyabet (şeker hastalığı) kontrolü için kan şekeri ölçümümü Roche’un Performa Nano modeli ile yapıyorum. Dünden bu yana elimin altında olan Abbott’un Optium Free Style Xceed cihazını da tecrübe başladım.

Dizimde romatoid artirit var. Baya ağrı yapmaya başlamış ve bu sefer iki dizim de baloncuk gibi şişmeye başlamıştı. Ortalama 2 gündür de yine dizimdeki bu şişlikler sebebi ile kortizol hapı olan Deltacortil ve bununla birlikte Salazopyrn içmeye başladım.

Kortizolü dışarıdan aldığımızda biz tip-1 diyabetlilerin kan şekeri yükselişe geçiyor. Bu sebeple ilacı kullanmadan önce tüm insülin dozlarında ortalama %30-40 oranında bir artış yapmak lazım.

Ben de öyle yaptım. İnsülin pompamdan tüm insülin dozlarımı öncelikle % 30 oranında arttırdım. Dün kan şekerim iyi gitti.

Dün gece ise kan şekerim gayet normal iken Abbott’un Optium cihazı ile kan şekerim 311 mg/dL çıktı. Hemen düzeltme insülini yaptım. O sürede de bol bol su içmeye ve idrara çıkmaya gayret ettim.

Gece saat 2 olmuştu. Kan şekerimin 256 mg/dL çıkınca düşmesinin rahatlığı ile uyudum.

Sabah ise baş ağrısı ile uyandım. Hafif bir bulantı. Hemen Abbott’un Optium cihazı ile ölçtüm ve 310 mg/dL çıktı. Gözlerim faltaşı gibi açıldı. Ardından Performa Nano ile ölçtüm. 237 mg/dL çıktı.

Ellerimi yıkadım. Tekrar ölçtüm. Abbott’un Optium cihazı ile 290, Performa Nano ile 244 mg/dL çıktı.

Tekrar Abbott’un Optium cihazı ile ölçtüm 289 mg/dL çıktı. Artık sinirimden bıraktım ölçüm yapmayı.

Normalde her 50 mg/dL düşüş için 1 ünite insülin yapıyorum. Eğer kan şekerimi Abbott’un Optium cihazı ile ilk ölçtüğüm şekilde 310 olarak kabul edip ek doz düzeltme insülini yapsaydım 4 ünite yapmam gerekiyordu. Performa Nano ile ilk ölçümümü yaptığımda ek doz insülin yapsaydım 3 ünite insülin yapmam gerekiyordu. Ben de 3 ünite insülin yaptım.

 

Şirkete geldim. Abbott’un Optium cihazı ile 253 mg/dL, Performa Nano ile 236 mg/dL çıktı. Değerler oldukça yakın. İçim rahat.

Peki Türkiye’nin kan şekeri ölçüm cihazı pazarında ilk 3’te olan Roche ve Abbott’un cihazları arasında neden bu kadar fark var? Biliyoruz ki farklı marka ölçüm cihazları birbiri ile karşılaştırılmaz. Tamam. Ama her iki markadan birini kullanan bir tip-1 diyabetli birey neye göre az ya da çok insülin yapacak? Ki yukarıdaki ölçüm notlarımı gördüğünüzde de her markanın sonuçları kendi içinde tutarlı. Sorun yok. Aslında işte tam bu anda imkanım olsaydı hemen hastaneye gidip damarımdan da kan şekerime baktırmak isterdim. İşte tam da bu şekilde hangi marka en doğru sonucu veriyormuş görmüş olurdum.

Hangi firma pazarın lideri olursa olsun, hangi marka en doğru sonucu veriyor olursa olsun parmaktan kan şekeri ölçümü en doğru sonucu vermiyor. Sadece yaklaşık bir değer veriyor. Karanlık bir odada bize az da olsa bir ışık yakıyor. (Görsel kaynak: dinodream.com)

25 YORUMLAR

 1. parmaktan yapılan ölçüm oldugundan daha az cıkarıyor hba1c testi yaptırdığımda nano performa ile arasında açlıkta 11 fark cıktı toklukta ise 25 fark cıkmıstı

 2. Esracığımmmm ,
  Hani karşılaştırma yapmak yoktu :))) Şimdi cihazımızı değiştiriyoruz ve performaya geçiyoruz . En çok aklıma takılan ne biliyor musun? Biz xceed ile ölçüm yaparken ki yüksek ölçtüğünü sen de görmüşsün Çağla’nın ha1c si 6,8 çıktı . Yani en son böyle . Şimdi performaya geçince daha düşük çıkan kan şkerine göre daha az insülin yapmamız gerekecek . Ama xceed ile yapılan ölçümlerdeki ha1c miz 6.8 çıktığı için performada bu değer daha mı yüksek çıkacak yaniiiiii ??? Ya da benim ölçüm cihazıma göre bir ayarlama mı yapmam gerekiyor ????

  • Asena Merhaba,

   Aslında iki cihazı karşılaştırmamak lazım. Ama Roche ya da Abbott kullananlardan hangisi tip-1 diyabetini daha iyi yönetiyor diye soru işareti takılıyor kafama. Hem de en kocamanından 🙂

   Bence de Abbott daha yüksek sonuç gösteriyor. Ve özellikle 300 ve üzeri kan şekerinde.

   Abbott bu örnekte olduğu gibi daha yüksek gösterdiği için fazla insülin yapıyoruz. Roche’ta ise daha düşük gösterdiği için daha az insülin. Eğer Abbott’un sonucu doğru ise HbA1c o zaman daha düşük çıkacak. Ama Performa Nano’da yapılan insülin de kan şekeri sonucuna göre az geleceği için HbA1c daha yüksek çıkar.

   Bunun tam tersi de geçerli. Roche’un sonucu doğru ise yine ona göre doğru doz yapılınca HbA1c yine düzgün çıkar.

   Ama ne olursa olsun HbA1c bence burada ölçüm cihazı performansını kıyaslamak için en doğru sonucu bize verir gibi. Ki bu durumda her cihaza göre insülin kullanma sürecini yönetmek en doğrusu geliyor ama ya çıkan sonuç doğru değilse diye de kuşkulanmayı elden bırakamıyoruz.

   sevgiler

   • esra hanım mrb, anneme bi bayan (8 yasında seker hastası kızı varmıs) teyzemden duymus seker hastası olduğumu telefon acmıs. yoğurt ve bi limon karısımının insülini bıraktırdığını söylemis 6 aylık sürecte, ben pek inanmıyorum ama annem zorluyor 😀 zararı olurmu sekerimi yükseltirmi sizce?

    • Yusuf Bey Merhaba,

     Limon yüksek oranda şeker içerir. Yoğurt da karbonhidratlı bir besindir. İkisi de şeker yükseltir.

     Bu aralar özellikle Facebook’ta limon+yoğurttan çok bahsediliyor. Ama tip-1 diyabeti ortadan kaldırmıyor ve kaldıramaz.

     Kaldırsaydı hepimiz limon ve yoğurt komasına girerdik 🙂

     Sevgiler

 3. Bende nano kullaniyorum esra hanim hastanede damardan yapilan olcumde fark cok fazla cikmisti ve dr hic guvenilir bulmamisti ama ben yinede devam ediyorum

 4. Biz accu cek performa nano kullanıyoruz hamileliğimde şeker yüklemesi yapılmıştı bende cihazı yanımda götürdüm kolumdan kan alındıktan hemen sonra aynı yerden cihazla ölçtük açlık 83-83, 1 saat sonra 117-115 2. Saat 103-105çıktı. O yüzden accu cekten memnunuz parmak ucu delme kalemide kullanışlı, ayrıca ölçüm için çok az kan gerekiyor.birde uclarına para ödemesek.

 5. Herkese Merhaba,
  Biz de performans nano kullanıyoruz.En son HbA1c’miz 5.5 çıkmıştı.(hatta dr düşük bulmuştu.)Bu sonuç cihazımızın hafızasındaki 3 aylık ortalama ile (120 idi.) örtüşüyor sanırım.Yani ben cihazımı güvenilir buluyorum;ayrıca streplerinden fark alınmaya başlanınca eczacımız deneyelim diye(onunkilerden fark alınmıyormuş) CodeFree diye bir cihaz verdi. Birkaç kere denedim;10-20 aşağı ölçüyor. Ama performansla başladık onunla devam ederiz gibi geliyor.

 6. Yüksek şekerlerde cihazlar farklı ölçebiliuor örneğin 380-330 gibi farklar oluyor 100 ün altında fark 10 oluyor tabi ölçüm cihazlarındaki hassasiyetler düşük şekerde daha önemli.

 7. Esra Hanım Merhaba,
  Limonlu yoğurttan değil ancak; limonda şeker yok diyor bir şeker düşmanı Prof.’ümüz.(Canan Karatay) Bazı bilgilerde neden tereddütler oluşuyor kafamızda?

  • Beyhan Hanım Merhaba,

   Limon aslında meyve grubundadır. Ve her meyvede olduğu gibi limonda da şeker vardır. Limonun kabuksuz 3 küçük boyu (tartı ağırlığı ile 180 gram) 1 dilim ekmek ile eşdeğerdir.

   Tıp dünyasının ya da bilim dünyasının gelişebilmesi için farklı fikirlere ihtiyaç var 🙂

   sevgiler

  • Merhaba Interaction,

   IME DC’yi denediğim dönemde pek güvenilir olmadığını gördüm.

   Sınırsız yiyebileceğimiz meyve ve sebze maalesef bulunmamakta. Ancak örneğin; 1 orta boy elma yerine belki 5-6 salatalık gibi değişim olabilir.

   sevgiler,

 8. ben de ime-dc kullanıyorum farklı cihazlarla karşılaştırdığımda yakın değerler gördüm burada ime-dc güvenilir değil vs. yorumlar görünce adeta içime bir ağırlık çöküyor
  ben şahsen güveniyorum ki zaten başka çare de yok hem ucuz hem de istanbuldazaten çoğu hastanede bu yazılıyor

  • Mert Bey Merhaba,

   Maalesef SGK’nın tam olarak ödediği birçok glükometre doğru ölçüm yapmıyor. Tüm hastane ve eczanelerin önermesi firmaların pazarlama stratejilerinden kaynaklı.

   Tercih sizin. Ancak okuduğunuz yorumlar ve kendi tecrübelerim bu markanın glükometrelerinin kan şekeri ölçüm güvenilirliğinin olmadığı yönünde.

   Sevgiler

   • madddi sebeplerle bunu kullanan bir çok hasta var ben de dahil bir bakıma mejbur bırakılıyoruz
    bilmiyorum güvenmekten başka çaremiz kalmayor üstteki yorum biraz atarlı oldu ama bu psikolojiyi anlamaya çalışın

    • Mert Bey Merhaba,

     Anlamaya çalışıyorum. Merak etmeyin. Mecburiyetler maalesef bizi bu tarz karar almaya zorluyor. Ve böylece hiç yoktan iyidir diyoruz.

     sevgiler,

 9. Arkadaşlar 3 aylık tip1 diyabet hastasıyım limon ve yogurtun çok faydasını gördüm accu-chek kan ölçme cihazı kullanıyorum inanın limon ve yoğurt ve cevizle kan şekerimi açlık şekerimi 70-ile 120 tokluk kan şekerimi 80-140 bandında tutabiliyorum ama perhizime çok dikkat ediyorum meyveyi akşamları tüketmiyorum sadece sabah ve öğleden sonra ara öğnüm de tüketiyorum 3 saat kuralını hiç bozmuyorum akşam ara öğünüm de bir bardak yoğurt içine yarım limon 5 adet yarım ceviz koyuyorum 10+10+10 doz ile başladığım insilüne 10+8+6 ya düşürdü doktorum günde 2,5 litre su tüketiyorum ayrıca sabahları kahvaltımı ıhlamur ve limon ile yapıyorum hiç kilo almadım 3 gün yürüyüş yapıyorum 40 dk yavaş tempo umarım böyle gider:)

  • Alpay Bey Merhaba,

   Bahsettiğiniz insülin dozu düşüklüğünün aslında yoğurt-limon-ceviz gibi bir besin karışımıyla dolaylı ilgisi bulunmakta.

   Normal şartlarda eskiden yaptığınız 10+10+10 siz farketmeseniz bile size fazla geliyormuş. Yoğurt ve cevizdeki yağ sebebiyle kan şekerinizin ani yükseliş ve düşüşleri bir nebze de olsa yoluna girmiş. Bu düzenle birlikte insülin dozlarınız da düşmüştür.

   sevgiler,

 10. Merhaba arkadaşlar, öncelikle herkese geçmiş olsun, forumu okurken bir şeye dikkat ettim farklı cihazlarda farklı farklı ölçümler alınmış ve bir sürü farklı durum söz konusu fakat yazılmamış birşey dikkatimi çekti: arkadaşlar parmağınızı delmeden önce alkolle siliyorsanız alkolün de bir şeker türevi olduğunu bilmeniz gerektiğini düşündüm.. yani bu cihazların aslında nasıl ölçüm yaptığını bilemiyorum araştıramadım fakat bir doktor arkadaşım söylemişti parmağınızı delmeden önce elinizi yıkamanız yeterli olacaktır yani antisepsi için alkol kullanıyorsanız bu ölçümlerinizi değiştirebilir.. Saygılarımla…

  • Volkan Bey size katılıyorum. Kesinlikle kolanya ile elinizi silip parmağınızı delmeyin. Doktorum bu konuda beni özellikli uyardı. Ayrıca ben Optima Şeker Ölçüm Cihazı kullanıyorum yüksek çıktığında tekrar ölçuyorum 140 ise 110 çıkıyor hep kafam allak bullak oluyor hastanede yaptırdım cihazın üstünde..

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: