Tatil Dönüşü ve Teremen Denemesi

Tip-1'imTatil Dönüşü ve Teremen Denemesi

1 saat oldu eve geleli.

Saat 06:35’te çıktık yola. Aç karnına çıkmıştık. Aman trafiğe yakalanmayalım diye de hızlıca geldik.

Tatil dönüşüne rağmen 62,7 kg olmak mutluluk verici. Ancak en büyük mutluluk 94,2 kg’a ulaşan Eşref’in tartı üzerindeki sevinci. İnanın Eşref ve ben kendisi için çoook dikkat ediyoruz. Resimden de görüyorsunuz. Zayıflamış değil mi?

Dün akşam yazlıkta mükellef ve kalabalık bir mangal masası hazırlamamıza rağmen etlerin albenisi Eşref’i kendisine çekmedi 🙂

Biraz anlatmak gerekirse Karasu’ya yazlığa gittik.

8 Ağustos Perşembe günü de evde pompanın set değişimini yaptım. Eşref yardımcı oldu. Bir fıs Teremen sıktık pompanın setinin yapışacağı yere. Biraz bekledik ve seti uygulayacağımız yer kurudu. Ardından seti Quick-Serter ile yapıştırdık.

Cuma günü ise sabahtan Akçakoca, Alaplı, Ereğli istikametinde ilerledik. İlk gördüğümüz yer Hemşin Cami. Bir çivi bile kullanılmadan birbirine geçirilmiş tahtalarla inşa edilmiş. Oradan Akçakoca’ya gittik. Pek gezilecek yeri yok merkezinde. Civar yerleri ve köyleri gezmekte yarar var. Fakıllı Baba Mağarası’na gittik. Akçakoca’ya oldukça yakın. Serin mi serin bir mağara. Girişinde bir vatandaş 3 TL’lik makbuzlar keserek insanları içeri alıyor. Makbuz verdi. Bir süreliğine bu tarihi yeri kiralamış 🙂 Devlet mi vatandaşa, köylü mü vatandaşa kiralamış bilemiyorum.

Oradan Ereğli’ye gitmek için yola çıktık ama yanlışlıkla İstanbul yoluna sapmışız 🙂 Tabela maduru olduk. Ancak yol kenarında meyve satışı yapan bir yerden kırmızı erik, armut ve elma aldık. Eşref ile her ara öğünümüzde bizim destekçilerimiz oldu bu meyveler.

Öyle ya da böyle Ereğli yoluna girdik. Hükümet bu bölgeye bayaaa yatırım yapmış. İnsanın inanın başka yerde görmediği bu yatırım karşısında ağzı açık kalıyor. Ahanda devlet varmış diyorsunuz 🙂

Ereğli’ye vardığımızda ise 2 büyük gemi denizin olduğu tarafta sizi selamlıyor. Şehre girerken 2 tarihi yer olduğunu tabelalardan anlıyorsunuz. Biri Yedigöller, diğeri Cehennem Ağzı Mağaraları. Yedigöller’e gitmeye kalktık. Ancak tabelalar yön göstermeyi belli bir süre sonra kestiği için ve kime sorsak bilmedikleri için gidemedik 🙂 İnsan yaşadığı yeri tanımıyor maalesef.

Hemen Ereğli bitimine yakın yerdeki Cehennem Ağzı Mağaraları’na gittik. Burası şahane. Bayıldık. Bu tarihi mekandan daha çok biz Ereğli’ye bayıldık. Oldukça düzenli, insanları da dahil mükemmel bir yer. Bu durumu şöyle anlatabilirim; yaya geçidine ayağını atan bir yaya aniden trafiğin durmasına sebep. Sık aralıklarla ve sahil şeridindeki yaya geçitlerinde öncelik hakkı hem kural hem de günlük hayat içerisinde yayalara ait. Halk buna oldukça özen gösteriyor. Trafik ışıkları çok fazla olmasa da insanlar sorunsuz bir şekilde trafikte ilerliyor.

Ereğli’de kalmaya karar verdik. Büyük Ereğli Otel’i ne kötü ne de iyi. 1 gecelik beklentimizi karşıladı.

10 Haziran Cumartesi günü 11:30’da ayrıldık otelden. Dönüş yolunda Akçakoca’da yine tabelalara odaklandık. Aktaş Şelalesi’ne gitmeye karar verdik. Yoldan köyün çocuğu İrfan da otostop çekiyordu. Beraber yol aldık. Sohbet ettik. Ancak Aktaş Köyü’nden bulunan Aktaş Şelalesi yolu biraz zorlu geldi bana. İnişli, çıkışlı. Yürüyüş parkurunun da ve yemek yenilebilecek mekanın da olduğu bir yer. Buraya da giriş sadece otopark parasıyla sınırlı. 5 TL. İnmesi de içerisinde yürümesi de keyifli idi Aktaş Şelalesi’nin. Baya yürüdük. 700 metre diyorlar ama bence 1,5 km vardı şelalenin aktığı yere varmamız. Yolda dinlenenlerden fındık dahi aldık ve yürürken yedik. Şelale diyorsam öyle gürül gürül akmıyor ama akıyor işte 🙂 Biraz dinlendikten sonra geri döndük. Mancarlı (pazıymış) ve kaşarlı pide yedik. Çay ve ayran içtik bir de.

Burada kötü bir haber aldık. Bloğumuzdan Dursun Hançer’i ve tip-1 diyabetli kızı Sıla’yı tanıyorsunuz. Erzurum’da trafik kazası yapmışlar. Büyük bir kaza olmuş. Dursun Bey’in eşi ve kardeşi hayati tehlikeyi atlatmış ama kırık ve yüzlerindeki deformasyon oldukça fazlaymış. İnanın ne diyeceğimi bilemedim. Dursun Bey beni yanlışlıkla aramış. Ardından ben döndüm kendisine. Ve bu haber karşısında mahvoldum. En umut dolu ve geçmiş dileklerimizi gönderelim buradan. Aramak isteyen olursa maille Dursun Bey’in telefonunu gönderirim.

Bu kısa tatil süresince arabayı sürekli ben kullandım. Eşref kan şekeri ölçümlerimde ve kullandığım ilaçları zamanında içmemde büyük destek oldu. Ara öğünlerimizi de dengeli ve düzenli aldık Eşref sayesinde. Şoför Yardımcısı pozisyonunda tam puanı aldı benden 🙂

Kan şekeri nasıl mı gitti? Gayet başarılı. Hiç yükselme ya da önemli düşmeler yaşamadık. Meyve suyu ve küp şekerler yine yanımızdaydı. Ancak pek kullanmadık diyebilirim.

Peki insülin pompası set değişimimi Teremen ile yapmıştım hatırlarsanız. Setin yapışkanlı kısmında en azından kenarlarından başlayacak şekilde çıkmaların olması gerekirdi. Ancak olmadı. Bugün ayın 11’i. Yani seti değiştireli daha 3 gün olmuş. Set yapışkanlarında sorun yaşayan arkadaşlarımıza duyurumdur. En azından birkaç kez Teremen ile set değişiminizi gerçekleştirin. Benim aldığım pakette hem erkek hem de kadınlar için olan spreyi var. Her ikisini de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Deneyen olursa lütfen deneyimlerini bizimle paylaşsın.

Her şey bir yana ama Dursun Bey ve ailesine buradan umut dolu dileklerimizi gönderelim.

Bu yazının da resmi tatilimizden bir kare olsun 🙂

16 YORUMLAR

 1. Öncelikle tatil fotoğrafınız süper! !
  Eşref beyi azminden dolayı kutluyorum =) hep birlikte başarıcaz
  Dursun bey ve ailesine çok üzüldüm…
  Not:teremen için de ayrıca sevindim:)

 2. Nesil Hanım,

  Öncelikle sizin koçluğunuz ve Eşref’in azmi demek daha doğru galiba. Yazımı tekrar okuyunca size teşekkür etmemiş olmamın vehametini yaşıyorum. Ancak siz bizi, biz sizi tanıyoruz artık. Ve sizi inanın kalben seviyoruz ve inanıyoruz 🙂

  Teremen de sizin öneriniz 🙂

  Daha hangi konularda bize rehberlik edeceksiniz bilemiyorum.

  Sevgiler

  • Esra hanım,Eşref bey ve bütün arkadaşlara iyi bayramlar.
   Sizi kutluyorum Eşref bey,daha bu sabah eşime sizden pre-diyabetten ve ne kadar formda bir görüntüye büründüğünüzden bahsettim,bu arada kendisininde pre-diyabet olup olmadığını kontrol ettirmesi için baskı uyguluyorum.sizinkiyle aynı bir üreç yaşadı çünkü.
   Esra hnm, Dursun bey ve ailesine çok geçmiş olsun acil şifalar dilerim,Sıla nasıl çok merak içindeyim!
   Esra hanım bizde bayram byram gibi geçmedi, Arda Eren mide bağırsak enfeksiyonu geçirmeye başladı bayramın 2. Gününden itibaren halen devam ediyor, kan şekeri regulasyonu alt üst oldu, çok hırpalandı yıprandı.kullandığımız ilaçlardan biri indirime yardımcı diğei ise mide ve bağırsak boşaltmadına yardımcı mide boşaltılma olayı hızlı gerçekleştiğinden kan şekeri çok düştü ilk kez 47mg yi gördük, bu durumda yemek yeme durumuda değişti alması gereken cho yu alamıyor,çok cn sıkıcı geçiyor bu hafta.

   Bunun yanında bayrmda tanıştığımız Azerbaycan’dan gelen bir aile ile dostluk kurduk,ailede diyabetli bir bireyde var. Kendisi Azerbaycanda uzun süre 6 ay etkili insülin kullandığını burada olup olmadığını sordu.sadece yetişkin değil çocuklrdada uygulandığını söyledi.
   Oğlumu rahatsızlığından dolayı özel bir hastneye götürdük,nöbetçi doktor İran Tebriz’den gelmişti,eşide tebrizde çocuk doktoruymuş kendisinede bu konuda bilgi sahibimi diye sorduk böyle bşr tedavi şekli olduğunu söyledi.
   Bizim ülkemizde böyle bir insülin türü ve tedavi şekli varmıdır bilmiyorum, sizbu arştırmalara konulara daha vakıfsınız konudan bilginşz varsa lütfen paylaşırmısınız.
   Sevgiler srlamlar.

   • Dilek Hanım Merhaba,

    Eşiniz sakın bu konuyu ihmal etmesin. Aman aman.

    Dursun Bey’i bugün tekrar arayacağım. Genel durumlarını sorar sizlere bilgi veririm.

    Gelelim Arda’nın durumuna. Ben de dün geceden bu yana çoook kötüyüm. Dün akşam 17:30 gibi Sushi-co’da tavuklu yemek yedik. Akşam da evde 21:00 gibi kavun, peynir ve 1er dilim çok tahıllı ekmek. Akabinde başlayan bir karın ağrısı ve mide bulantısı. Ancak ha geçti ha geçecek diye uyuduk. Gece 2:30 gibi sancı ile kalktım. Tuvalete koştum. Kalkamadım. Sonra istifra. Ama parça parça istifra ediyorum.Gece ambulans ile Memorial Ataşehir’e gittik. Sabah geri döndük eve. Zehirlenme geçirmişim. Eve geldiğimden bu yana ise sadece 1 armut, 1 kırmızı erik, 1 kase yoğurt ve bir dilim çok tahıllı ekmek yedim. Ve halim yok. Kan şekerim ise 180-200 mg/dL arasında gidiyor. Çok su kaybettim ve kandaki şeker yoğunluğu arttı diye düşünüyorum.

    Umarım hem Arda hem de ben çabucak atlatırız.

    6 aylık insülin konusunda bir bilgim yok maalesef. Ancak araştıracağım. Merak ettim. Bilgi buldukça sizinle paylaşırım.

    sevgiler

    • Esra hanım sizede çok geçmiş olsun, bu arada bende sizin gibiyim ama diyabetim olmadığından ben çok önemli değilim. Diyabetliler istifra ettikten sonra vücut su kaybettiği için ayrıca tuvaletede çkıkıyor kaybedilen su oranı fazla olunca şeker dahada yüksliyor.
     Arda hiçbirşey tüketmeden istifra ettikten sonra hastanede 300 leri gördü,sıvı takviyesinden sonra 160 mg lere düştü.

     Esra hanım ben açıkcası çok itibar etmedim bilgiye kişilerin eksik yanlış bilgi verme İhtimalleri olabiliyor diye, fakat bilgiyi veren şahış eğitimli ülkenin valisi yanlış olmaz diye düşünüyoruz,araştıralım bakalım ne çıkacak, birde omiriliğe cerrahi operasyon ile bir tedaviden bahsetti.

     Selamlar

 3. Nesil hanım,Yagız’ı bu gelisinde tanıyamayacaksınız cok büyüdü.Esra hanımın dediği gibi sayenizde, bizde sizi çok seviyoruz sabırsızlıkla eylülü bekliyoruz.Ayrıca buradan Dursun bey ve ailesine acil şifalar diliyorum.

 4. Esra ve de Eşref;

  Öncelikle bir büyüğünüz olarak bayramınızı kutlarım.
  Eşref’in kilo verfiği gözle görülür şekilde olmuş;tebrikler.Tek temennim istikrar tabiki.

  Bu arada tatilinizi anlatma üslubunuz ve de tüm güzellikleri paylaşmanız, şahsen beni çok mutlu etti diyebilirim.O kadar güzelliği birarada yaşamanın verdiği coşkuyla şekerin normal seyretmesi normal değil mi?Keşke hep bu tarz bir yaşam içerisinde olabilsek….(az kaldı benim için bu tarz yaşama).Bu arada ekmek sıkıntısını bu tür tatillerde bende çok yaşadığım için hep yanımda götürmeyi tercih ediyorum.Ama aslında bir mecburiyet getirilmeli bence.
  Bendeniz bu bayram tek başıma apartmanı bekledim ki binada bile kimse yoktu.Eşim 15 günlüğüne Çanakale’ye gitmişti;ben de yanlızlığımın tüm boyutlarını yaşadım hiç yaşamadığım kadar.Neyse; kısacası tatil çok güzel ;birde dönüşü olmasa…….

  Tüm güzellikleri paylaştığınız için sizlere teşekkürler.

  Dursun bey ve ailesine geçmiş olsun der sabır ve sağlık temenni ederim.Şükür en iyi ilaçtır,çok şükür ki daha beteri olmamış.Hayırlarla iyileşirler inşallah.

 5. Herkesin bayramını kutlarım.Bu bayramımız süperdi.Pompamız ve karbonhidrat sayarak yememiz herşey güzeldi.Tatlımızıda yedik kolamızıda içtik buna rağmen yükselme ve düşüşler yaşamadık.Sıra geldi tatile.2gün sonra denize gireceğiz evde yaşadığımız sıkıntılar inşallah suya girincede olmaz.Aparatımızın yapışkanlı kısmı bayramda hiç çıkmadı ama suda çıkar diye endişelenmekteyim.2güne kadar bulup alabilirim inşallah.

 6. Güzel bir gezi olmuş ayrıca İstanbul trafiğinde boğulmamanızda iyi bir şans olmuş. Bu arada Eşref’in kilo verdiği yönündeki asılsız haberlere inanmayın buradan gayet dolgun ve etli gözüktüğü her halinden belli 🙂 Lütfen Eşref paşaya karşı böyle bir yaklaşımda bulunupta kalbini kırmayalım 🙂

  Dursun bey ve ailesine de burdan çok geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum Allah şifa versin.

  Sevgilerimle.

 7. Merhaba
  Herkesin bayramını kutluyorum tabii de Eşref Beyi daha çok kutluyorum!Tebrik ederim! Bakalım benim rekoruma erişebilecek mi kendileri 🙂 Ben doğumdan sonra müthiş bir azim ve gayretle, hem diyet hem de sporla tam 5-6 ay gibi bir sürede 20 kg vermiştim! Azmin elinden hiçbirşey kurtulmuyor Eşref Bey, aynen devam 🙂
  Eşref Bey için ne kadar sevindiysek Dursun Beyin kaza haberi de bir o kadar üzdü bizi..Çok geçmiş olsun.Umarım kendisi de ailesi de iyidir!Sılayı da çok merak ettik biz.En kısa zamanda iyi haberlerini almak dileğiyle…
  sevgiler

 8. Esra Hanım merhaba,
  Yazıdan anladığım kadarıyla çok güzel bir kültür turizmi olmuş.
  Aldınız, verdiniz, ekonomiye can verdiniz 🙂
  Vallahi en gidip görmek istediğim yerlerden bi Hemşin Camisi ki, şu anda sizi çok kıskanmış durumdayım, bi de Eskişehir’de Hacı Hasan cami ve Porsuk çayında gondol sefası, eğer gitmediyseniz mutlaka tavsiye ediyorum.
  Eşref abi baya süzülmüş 🙂 devamını bekliyoruz inş. direnişe devam.
  Bu trafik canavarı kim nasıl durduracak bilemiyorum.Sen ne kadar dikkatli kullanırsan kullan aptalın teki gelip seni buluyor.
  Dursun Bey ve ailesine ben de geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.Allah acil şifalar versin inş.
  Trafik kazasız bayramlar yaşamak dileğiyle…

 9. Herkese Merhaba,

  Dursun Bey ile bu akşam telefonda görüştük. Şu anda Erzurum Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeler.

  Eşinin yüzünde baya deformasyon varmış. Ve çok detaylı bazı ameliyatlar geçirmiş. Bir aksilik olmazsa bu hafta sonu İstanbul’da olacaklar ve biz Eşref ile ziyaretlerine gideceğiz.

  Dursun Bey kaza anını ve neler yaşadıklarını anlattı. İnanın çok zor.

  Sıla’nın durumu ise fena değil. Açlık kan şekeri 180 civarında gidiyormuş. Doktor bu travmatik duruma rağmen bu kan şekerinin normal olduğunu belirtmiş.

  Hepimizin iyi dileklerini ilettim. Ziyaretlerine gidince yine iletirim.

  sevgiler

 10. Merhaba Esra hm ve sevgili arkadaşlar.
  Bildiğiniz gibi bayramın 1.günü memleketim ardahana giderken erzurum şenkaya ilçesinde ağır bir trafik kazası geçirdim eşim ve kaynım yaralı çocuklarım ve ben hafif sıyrıklıklarla kurtulduk eşim erzurum atatürk ünv hasatanesinde 2 ameliyat geçirdi kaynımda burun ve çeneyle ilgili operasyon geçirdi şu an istanbuldayız eşimi uçakla ist naklettik çok şükür iyiyiz eşimin vucudundaki kırıklar nedeniyla uzun bi süre yatak israhati yapacak kızım sılaya gelince kazada çok şükür herhangi bi yara almadı ama piskolojisi ise çok bozuldu toparlamaya çalışıyoruz şeker düzeyleri yeni toparlamaya başladık bugünlerde iyi ALLAHA çok şükürler olsun bu günleride atlatacağız çok sıkıntılar çektik ama sabrediyoruz hiç isyan etmedik yine sabredeceğiz. hepinizin iyi dilekleri için çok teşekkür ederim ALLAHA emanet olun hoşçakalın

  • Dursun Bey Merhaba,

   İstanbul’a döndünüz. Hoş geldiniz.

   Tatil dönüşümüzde sizi ziyarete geleceğiz. Umarım sıkıntılar, dertler, tasalar geçecek.

   Eşinize ve tüm yakınlarınıza selamlar.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: