Su’yun Ultra Hızlı Etkili İnsülin “FIAsp” Tecrübesi

T1D Hakkında Her ŞeySu’yun Ultra Hızlı Etkili İnsülin “FIAsp” Tecrübesi

Su’yun Ultra Hızlı Etkili İnsülin “FIAsp” Tecrübesi

Elif Hanım’ın kızı Su tip-1 diyabetli. Su şu an 10 yaşında. 2,5 yıldır yüzme sporuyla uğraşıyor. Haftada 4-5 gün antreman yapıyor. Ve her antrenmanı 2 saat sürüyor. Bu arada 6 madalyası var 🙂 Bir meydan okuma, bir başarı hikayesi bu 🙂

FIAsp’ı onlar da yurt dışından alıp getirmişler ve şu an tecrübe ediyorlar.

Bu arada Su insülin pompası kullanmıyor. İnsülin kalemiyle enjeksiyon yapmakta. Elif Hanım da FIAsp ile yaşadıklarını bana yazdı. Ben de derleyip sizlerle paylaşmak istedim.

FIAsp Flexpen almışlar. Bu kalem buçuklu kalem değil. Ki zaten FIAsp’ın şu an buçuklu formu yok. Kalem formunu kullandıkları için basımının vs oldukça rahat olduğunu söylüyorlar.

Günün bir saatinde karpuz yemiş. Ve meyveyi hemen yemiş. Normalde 200 mg/dL’ye çıkıp gerilermiş ama maksimum  147/150 mg/dL olmuş kan şekeri.

Aynı öğünü 2 farklı insülinle de deneceklerini yazmıştı bana.

Şekeri düşürmek için ek doz insülin girilince şekerin çok hızlı toparlandığını tecrübe etmişler. Ve şekerin toparlanma performansını çok avantajlı bulmuş. 30 dakikada şekerde düşüşün başladığını ve 1 saatte de istenilen değere geldiklerini aktardı.

120 gr pizza, ayran, meyveli yoğurt ve salata yiyerek 90 gr karbonhidrat almış. Şeker gidişatı FIAsp ile şu şekilde olmuş.

FIAsp kullandığı zaman 4/5.saatlerde şekerdeki yükselişin farkına varmış Elif Hanım. Bende de aynı durumun olduğunu kendisine aktardım. Normalde ara öğünlerde ek doz insülin yapmazken FIAsp ile yapmak zorunda kalmıştım.

Su’yun kan şekeri parmak ölçümüyle 80 mg/dL ike Dexcom 70 mg/dL göstermiş. Su yemek yemeye başlamış ve 3 saat  sonra şekeri 120 mg/dL lerdeymiş.

Glisemik indeksi yüksek besinler için Humalog kullandıkları zaman insülini 7-10 dakika önce gönderirken FIAsp ile yemek masaya gelince insülini hemen gönderiyorlarmış.

FIAsp ile ilk 3 saat şekerde sıkıntı yokmuş. Bu durum bende de aynıydı. Su’yun şekerin en fazla 159 mg/dL’lere çıkıp gerilemiş. Fakat 3-5 saat arası kan şekerinde ilginç yükselikler oluyormuş. Hele ki Su’yun yediği öğün yağlı ve proteinli oluyorsa FIAsp’ın elinden bir şey gelmiyor ve kan şekeri regülasyonu zor oluyormuş.

Bir akşam pizza (100 gr), meyveli yoğurt yemiş. İlk 3 saat 125 mg/dL civarındaymış şeker. 4.saat 156 mg/dL, 5. saatte 200 mg/dL’lere çıkmış şekeri. Geceye ek insülin girerek devam etmişler.

Birkaç gün FIAsp birkaç gün Humalog tecrübe etmişler. Humalog ile olan günler daha düzgün bir gidişat sağlamış.

Kısaca Elif Hanım’ın fikri; menü yağlı değil, ve glisemik indeksi yüksek bir menüyse (Örnek: beyaz ekmek, kavun, patates yemeği, dondurma vb.) sıkıntı yok. Fakat menü yağ ağırlıklıysa (pizza, pasta, patates kızartma, mangal, magnum, çikolata kaplı dondurmalar vb.) Humolog ile daha kontrol altına alınabilmekte.

Bu arada Su’yun HbA1c sonucu 6.6. Yüzmenin pozitif katkılarını görüyor olmaları harika.

3 YORUMLAR

 1. Herkese Merhaba,

  FIAsp kullanıcıları olarak hepimiz hemen hemen aynı tecrübeleri yaşıyoruz.

  Tokluk kan şekeri regülasyonunda bence de FIAsp oldukça başarılı. Ama FIAsp’ın etkisi 3. saatin sonunda bizce bitiyor ve/veya diğer hızlı etkili insülinlere göre etkisi daha da azalıyor. Bu sebeple Su ve ben protein ve/veya yağlı öğün tükettiğimizde yemekten 3-4 saat sonra kan şekerimiz pik yapıyor (Bildiğiniz gibi proteinli ve/veya yağlı öğünlerden 3-4 saat sonra şeker yükselmekte.).

  Yüksek şeker olduğunda ise kan şekeri FIAsp ile daha çabuk düşüyor. Bu da ortak tecrübelerimizden.

  Alerji sorunum bitti sayılır. Önümüzdeki haftalarda tekrar deneyeme başlayacağım. Bakalım nasıl olacak 🙂

  sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: