Strip Alma Zamanı

Çocuklar ve T1DStrip Alma Zamanı

Strip Alma Zamanı

3 aylık strip alma zamanımız geldi.

Gecen 3 ayda kutu basına 12 lira vermiştim. Bu ay kutu basına 18 lira verdim. Zam mı geldi ya da benim eczanemle mi ilgili anlamadım.

Yakın zamanda alan var mı ve ne kadar fark ödediniz.

Cihazımız Optium Free Style. 11 kutuya 200 lira verdim.

Bu fark alımına ne zaman bir çözüm bulunacak. Biz bunları paramız olsa da olmasa da almak zorundayız. Ama neden bizim için insülin kadar önemli bir malzemeye fark ödemek zorunda kalıyoruz. Fark ödenmeyen cihazın striplerini güvenilir bulmadıkları için hastane kabul etmiyor kullanmayın diyor.

İyi güzel kullanmayalım ama böyle farklar olunca galiba mecburi bir dönüş olacak.

sevgiler

Yeliz Budak

26 YORUMLAR

 1. Ben 9 kutu için 140 tl verdim, accu chek active kullanıyorum. Raporum da miktar yazmadığı halde 12 kutu kullanmam gerekiyor ama sgk vermiyor. 3 kutu için bir de ekstradan 100 lira veriyorum. 11 yıllık diyabetliyim eskiden bu kadar para ödemiyordum.

  • Arkadaşlar,
   Ekonomiyi takip ediyorsanız döviz kurları tarihi seviyelere yükseldi. Striplerde ithal ürün olduğundan döviz ile alınıyor. Dolayısıyla TL olarak ödediğimiz para miktarı da arttı. Kuvvetle muhtemel bu yüzden eskiye nazaran daha fazla ödüyorsunuzdur.

 2. Arkadaşlar, eczanede çalışan birisi olarak şöyle söyliyeyim;
  Devlet, markası ne olursa olsun kutu başına 17.5 tl ödüyor (referans olarak en ucuz markayı seçiyor o da eb sensor falan sanırım)
  Bizde accu-check active’in fiyatı 39 tl.Biz müşteriden kutu başına 21.5 tl alıyoruz. Eczanelerin alış fiyatı değişmez ancak üzerine koyduğu kar oranı tabii ki eczanenin insiyatifinde..

 3. Ben accu chek performa kullanıyorum
  Eczaneme 11lira fark ödüyordum.yeni bir eczane buldum. Artık 5 lira fark ödüyorum.Yalniz ben Afyonda yaşıyorum. .

 4. eB sensör kullanıyorum doktorlar yanlış ölçüm yapmasından şüpheleniyorlar ama ben her seferinde ispat ediyorum onların ölçümleriyle aynı çıkıyor ve çok memnunum sivasta yasıyorum bir eczaneden baya bir fark almışlardı şimdi başka eczane buldum her konudada yardımcı oluyorlar ve fark almıyorlar şöyle birsey var zaten benim bu aleti tercih etmemin sebebi stribinin kendi fiyatı 17 lira bana üç aylıklar yetmiyor hamile oldugum için çok ölçüm yapıyorum sensörde takıyorum arada şekerimi kontrol altına alamadıgım zamanlarda devlet sensörleri henüz ödemediği için ölçüm aletini daha sık kullanıyorum…

 5. Yeliz Hanım
  Bu konuyla ilgili bir yazı vardı Blogta ama bulamadım 🙁 Fark almayan eczaneler de var.Bulunduğunuz ildeki eczanelerle görüşün.Kimisi hiç fark almıyor, kimisi de 3-5 tl alıyor.Eminim fark almayacak bir tane bulursunuz.Biz artık ödemiyoruz 🙂

 6. Merhaba Buket hanım .

  Blogtaki yazıları tek tek konuları dolaşarak aradım ama bende bulamadım.Çapa tarafında vardi bir eczane.Oraya gidip bir görüşücem.Umarım olumlu bir sonuç alırım.

  sevgiler

  • Yeliz Hanım, Buket Hanım Merhaba,

   O yazıyı mecburi sebeplerden ötürü kaldırdık.

   Yeliz Hanım,

   Telefonunuzu ya yorumla ya da maille bana bi gönderir misiniz? Yorumla yazarsanız ben yorumunuzu onaylamam.

   Sevgiler

 7. Herkese Merhaba,

  Fiyat artışının kurlarla ilgisi olmadığını öğrenmiş oldum.

  Normalde Abbott eczane kampanyalarını yaparken artık bu kampanyalara bir ara vermişler. Bu sebeple de eczane hastadan alması gereken normal tutarı almaya başlamış.

  Biz tip-1 diyabetlilerin kan şekeri ölçüm çubukları olmazsa olmazlarından ama ne bakanlık ne de SGK bu önemin farkında değil.

  sevgiler

 8. Merhaba,
  evimizin yakınındaki eczaneden aldığım stripler için bir ton para verdikten sonra aramızın bozulması ve fark vermeyenlerin tavsiyeleri ile tek tek eczaneleri gezdim. Accuchek için 10-20 tl arası fark istedi bir çoğu.
  Farkında değiliz ama kullanmış olduğumuz iğne ucu, insülin vb için fark ödemiyoruz ama eczaneler bu kalemlerden de iyi kar sağlıyorlar. Firma kampanyaları, öteki ilaçların karı ile striplerde ki ödememiz gereken farkta indirim yapıyor yada almıyorlar.
  Diğer ilaçları da onlardan alacağınızı taahhüt ederek fark almamalarını teklif edin lütfen. Bu arada pamuk,krem, balık yağı ve diğer aile fertlerine yazılan ilaçları dahi oradan alıyorum.
  mutluluklar 🙂

 9. Eczacimizin dedigine gore kendisi stripleren hic fark almiyomus .Insulinve diger malzemelerden kazandigini soyluyor zaten.Bana stripleri gelis fiyatindan verdigini soyledi.Artik aldik gelecek ay performa nano kullanicam onun farki daha az galiba.Arastiricam bakalim.Benim icime sinmeyen bizler icin hayati önem tasiyan raporumuzda olan bir malzemenin ustunden kazanc saglanmasi.Bunun degismesi gerekli diye dusunuyorum.Saygilar

 10. Bizde oğlum için striplere hiç fark ödemiyoruz ve Optimum Free Style kullanıyoruz. Bazı ezcaneler bu konuda maalesef çok duyarsız. Kimisi 25 tl’ye kadar fark alıyor. Ben eczacıma bunun nedenini sorduğumda. Firmalar belli bir adet üzerinde alım yapan eczanelere bedava bir kaç kutu veriyormuş, bu şekilde aradaki farkı karşılayabiliyorlarmış. Yani 100 satışa 10 tane bedava alıyorlar. Bu şekilde aradaki farkı karşılayabiliyorlarmış.
  Reçetesiz, para ile aldığım son aldığım paketi 1 ay kadar önce 25 TL’ye almıştım. Bu durumda 25 TL fark alan eczaneleri anlamak mümkün değil gibi geliyor bana. İNSAF diyebilirim sadece.
  Oğlumun şekerini bir türlü düzene sokamadığımız için aldığımız stick’ler yeterli gelmiyor bazı günler 20 defa ölçtüğümüz oluyor, ve bir çok defa reçete dışında para ile almak zorunda kalıyorum. Devletin karşılamış olduğu toplam günlük en fazla 12 adet ve 2 saate bir ölçmemizi söylüyor. Ancak ben oğlumun tokluk şekeri 200’den hiçbir müdahale olmadan 50-55’lere 30-45 dk içinde düştüğüne şahit oldum ve biraz daha beklesek düşüp düşmeyeceğini bilmemiz mümkün değil bu durumda ölçüm yapmayı tercih ediyorum. Açıkcası oğlumu hipoglisemi ile hastaneye kaldıracağıma ölçüm yapmayı tercih ediyorum.
  Allah herkese kolaylıklar versin, çok zor ve yorucu işler.

  • Merhaba Çetin Bey
   Bir günde 20 ölçüm bir çocuk için çok fazla.Oğlunuzun kan şekeri değerlerindeki düzensizliğe çok üzüldüm.Oğlunuz kaç yaşında? Diyabetle yeni mi tanıştınız acaba?Yarım saatte 200 den 55lere düşüş de çok kötü 🙁 Sanki biryerlerde bir yanlışlık varmış gibi…Acaba öğünlerde uyguladığınız insülin miktarı yanlış olabilir mi? Biz oğlumun şekerindeki düzensizliği beslenmesinde karbonhidrat sayımını uygulayarak çözdük ki sizin bahsettiğiniz kadar düzensiz değildi…Siz de doktorunuz ve diyetisyeninizle karbonhidrat sayımı konusunu bir konuşun bence.Umarım en kısa sürede oğlunuzun diyabeti de düzene girer.

   • Merhaba Buket hn ve Yeliz hn,

    Bizde ilk zamanlar karbonhidrat sayımı vs yapıyorduk, aslında hala devam ediyoruz fakat çok fazla detaya girmiyoruz çünkü küçük yaşta bunu tutturmak gerçekten çok zor. DR’a danışmak için her gittiğimizde insülin dozlarını değiştirdik ve çok birşey elde edemedik. Buradaki en büyük sorun insülin kalemlerinin hassaslığı ile ilgili gibi geliyor bana. Örneğin 0.5 ünite vermek zorunda olduğumuzda bu miktarı her zaman tutturmak çok zor. Ben kendim denemek için bir kaç defa masanın üzerine 0.5 ünite akıtmayı denedim. Bazı zamanlarda 2-3 damla gelirken bazı zamanlarda sadece 1 damla geliyor. zaten toplamda 1.5 ila 2 ünite arasında yapınca buradaki 2-3 damlanın önemi çok fazla oluyor. Yaaa çok zor hesaplamalar bunlar, aslında pompayı düşünüyorum onunla daha ince ayar yapılabiliyormuş, faka benim oğlan çok haylaz pompayı nasıl tutar üzerinde hiç bilmiyorum.

 11. Çetin bey merhaba.Öncelikle geçmiş olsun.Şeker düzensizliği gerçekten insanı yoran ve yıpratan bir durum.Ne olacağını bilemediğimiz için ölçmek en doğru yol.Bizde furkanda yaşıyoruz bunu.Yatarken 300 olan şeker gece 50 olabiliyor.Bazande 150 olan şeker sabaha kadar anca 130 lar düşüyor.Eczane konusuna gelince maalesef fark almayan eczane henüz bulamadım.Hangi eczaneye sorsam 18 ile 20 arası diyorlar.Şekerler düzensiz olunca strip ihtiyacı artıyor.Mecbur alıyoruz. Bir çözüm bulucaz inşallah. Saygılar

 12. Yaklaşık 3 yıldır IME-DC kullanıyorum ve fark ödemiyorum. Eski cihazım Accuchek Go ile sonuçları kıyaslamıştım ve pek bir fark görememiştim. 5-10 mg/dl gibi farkları önemsememenizi tavsiye ederim. Çünkü hangi cihazın doğru ölçtüğünü bilmeden karşılaştırma yapamazsınız. Ayrıca damardan alınan kan ile kıyaslarsanız, bütün kullandığınız bireysel cihazlar farlı sonuç verecektir.

  • Gencay Bey merhaba,

   Ime-dc markasının bazı modelleri sizin söylediğiniz gibi maalesef çok da doğru ölçmüyor. Bir süre sırf deneme amaçlı kullanan biri olarak özellikle hipoglisemi ve hiperglisemi anlarında pek de doğru sonuç vermiyor.

   Glükometrenin doğru ölçüm yapıp yapmadığını ise farklı glükometreleri kullanarak yaparsanız doğru sonuç elde etmezsiniz. Çünkü her cihazın duyarlı olduğu enzimler farklı ya da birbiriyle aynı. Ki glükometre ile laboratuar ölçümleri kıyaslanamaz demek pek doğru değil. Lütfen bu şekilde kesin bir cümle yazmayın. Zira takipçilerimizin sizin yorumunuzu okuyarak yanlış yönlenmesini de istemem.

   sevgiler

   • esra hanım merhaba benim bir sorum olacak, kahvaltıda hic ekmek yemiyorum zeytinyağlı yumurta, zeytin, peynir, salatalık, domates ve süt ile besleniyorum. ama kan sekerim yükseliyor yinede ? benim sekerimi yükselten sey nedir bunu merak ediyorum halbuki yediklerim arasında hic şekerli birsey yok? yardımcı olursanız sevinirim.

    • Yusuf Bey
     Bloglar arası dolaşırken yazınızı gördüm.
     Yardımcı olur düşüncesiyle bazı bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.
     Ben 32 senedir insülin kullanıyorum.Boston’da Joslin Clinic’te diyabet üzerine eğitim aldım.
     Orada bize salatalığı istediğiniz kadar ama domatesi yarım olarak yememizi,bir kase yeşil salatanın bir dilim ekmek yerine geçtiğini,karbonhidrat içeren her gıdanın kan şekerini yüksettiğini söylediler.Bilginize
     Selamlar

 13. Yusuf bey merhaba .Yedikleriniz şekerli olmasada bildiğiniz gibi süt şekeri fazla yükselten bir gıda.Onun dışında insülin dozundamı bir sıkıntı var acaba?Umarım bir çözüm bulursunuz .

  Saygılar

 14. ben accu check performa nano kullanıyorum 9 kutuya 135 lira kutu başı ama bazı eczanelerde 18 lira 19 lira fark alıyor en ucuzu burda 15 lira eşim İMDC kullanıyor ondan fark alınmıyor ama İMDC çok hatalı ölçtüğü için nanoyu kullanıyorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: