Son Durum

Tip-1'imSon Durum

Son Durum

Bugün 08:30’da Başkent Üniversitesi Hastanesi’nin ana binasındaki laboratuarındaydık.

Eşref’in önce parmaktan kan şekerine bakıldı. Ve 95 mg/dL çıktı. Ardından damar yolu açıldı. Ve oradan da kan alındı.

Sonra 2 pet bardaktaki 75 gr’lık glükoz yüklemesi ile şeker yüklememiz başladı. 2 saatlik bir test. Bu 2 bardaktaki glükozu 10 dakika içerisinde içmesi gerekiyordu. Yavaştan içti ama inanın aç karnına nasıl içti bilemiyorum 🙂 1. saat içerisinde midesi çok bulandı. Galiba ilk 30. dakikadaydı. Ben de midesi bulanıyorsa kan şekeri yükselmiştirden yola çıkarak kan şekerine glükometrem ile baktım ve 152 mg/dL çıktı. Sorun yok.

1. saat laboratuar tarafından tutlan kronomtere ile Eşref’i çağırdılar ve damarından kan alındı.

Biz beklemeye yani oturmaya devam ediyoruz. Eşref ve ben yanımızda şekeri yüklemesine gelen Ömür Bey ile sohbetteyiz 🙂

İnanın o kadar kişi şeker yükleme testine gelmiş ki! Galiba diyabetin hangi tipi olursa olsun gittikçe artan bir ivme söz konusu. Genellikle gençler ve 30 yaş üstü bireyler var.

10:24’te yani 1,5 saat sonra yine bi ölçtüm Eşref’in kan şekerini. Bu sefer 168 mg/dL.

11:00 gibi ise 2. saat kan şekerini ölçmek için yine geldiler. Bu son gidiş. Ancak Eşref’in damar yolunda tıkanma olduğundan yeni bir yol açıldı. Ve oradan kanı aldılar.

Böylelikle bu süreç de sonlanmış oldu.

Eşref bugün iş yerinde yarım gün olacaktı. Levent’e bıraktım. Ben hızlıca eve döndüm. Ve doktoru Prof Dr. Betül Hanım’ı aradım. Test sonuçları 13:30’da çıkacaktı ama daha erken çıkmış. Hemen güzel haberi verdi. Sonuç ‘negatif’ 🙂 Ancak kilo vermesi, ilaç kullanması ve beslenmesine dikkat etmesi gerekiyor.

Laboratuar sonuçlarına göre damardan alınan açlık kan şekeri 93 mg/dL, 1. saat 182 mg/dL ve 3. saat 131 mg/dL çıkmış.

Eşref yolun yani pre-diyabetin oldukça başında. Her ne kadar sonuç negatif çıksa da.

Şimdi ne mi olacak?

Yarından itibaren sabah ve akşam Metformin içeren Glucophage 850 mg’dan 3 gün boyunca yarımşar tablet alıcak. Sonraki 3 gün sabah 1, akşam yarım, sonraki 3 gün sabah ve akşam tam ve sonrasında da bu doz devam edecek.

3 ay sonrasında da hem kilo verimine hem de HbA1c ve genel kan testlerine bakılacak. Ve ilacı kesip kesmeyeceğimize bakacağız.

Bu süreç inanın benim için zorlu geçti. Hepinizin yorumlarına teker teker cevap veremedim. Kusuruma bakmayın lütfen. Ancak tüm yorumlarınızı okudum. Desteğiniz için teşekkürler.

Eşref’in babası da bir kalp krizi geçirdi 2 gün önce ve o da sizlere bir cevap yazamadı. Ki zaten biliyorsunuz; bloğumuzda çok fazla yazı ve yorum yapmıyorlar kendileri 🙂

Şimdi ise Eşref ve babası gayet iyi 🙂

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

8 YORUMLAR

 1. Eveeeet, o pre’lerin yola geleceği konusunda hepimiz hemfikirdik değil mi 🙂 Sonuçların negatif çıkmasına çok sevindim. Gerçi Avcı Home’da negatifliğe yer yok ama keşke her negatiflik böyle olsa 🙂

  Eşref Abi’ye de size de, hem kendisi hem babası için geçmiş olsun diyorum. Allah sevdiklerinizin acılarını, eksikliklerini yaşatmasın..

  Sevgiler..

 2. Çok çok geçmiş olsun .. güzel haberleriniz bizleride sevindirdi..
  Ayrıca bu kadar dikkatli olmanız hepimizede güzel örnek oldu kendinize iyi bakın sevgiler

 3. çok şükür güzel haberleri anlık öğreniyorum 🙂 yenge yarın şirket mailine beslenme programını atmayı unutmazsan sevinirim .. bu sayede ben de rejim yapmış olucam… 🙂

 4. Esra Hanım Eşref Bey çok çok çok geçmiş olsunnnn..
  ben uzun zamandır giremiyorum siteye ve çok yeni haberim oldu hemen aradım sizi ama ulaşamadım.. e malum bugün pazar 🙂 free day…
  bahsettiğiniz süreci gün de en az 10 kişiye ben uyguluyorum 😀 yüklemeler…. 50 gr. 75 gr. 100 gr. lık yüklemeler yapılıyor teşhis için.. ve artık sıvı glikozlar var.. aynı enerji içeceği formunda.. limonlu ve toz glikoza nazaran çok çok daha az mide bulandırıcı.. 75 gr. glikoz az değil ve çok mide bulandırıyor artı kusmaya bile sebep olabiliyor ki kusarsanız test iptal oluyor devam edemiyorsunuz… Eşref Bey iyi dayanmış 🙂 sonuçta çok şükür çok kötü değil Esra hanım sizin de dediğiniz gibi…
  yaptığınız tespit çok doğru günlük hasta profili 100 civarı olan laboratuvarımızda en az 8 kişiye yükleme yapıyorum.. ortalama %10 diyebilirim.. bu yüklemelerinde en az %50 si zaten şeker hastası etiketi ile tanışıyor ne yazık ki.. yaş profili ise inanın o kadar yüksek değil.. 18 lerden başlıyor 50lere kadar… bir de benim çalıştığım hastane devlet hastanesi bile değil siz düşünün asıl portreyi…
  sonuç; şeker hastalığı artık ne yazık ki herkesin genine yerleşti.. tip 1 yada tip 2… metabolizma bozulduğunda farketmiyor aslında.. dışarıdan müdehale şart haline geliyor… bir de neden damar yolu açmışlar ki pıhtılaşma riski varken 🙁 evet her defasında delmek pek hoş olmuyor ama ben 4 kere kan alacağım hastalara bile damar yolu açmıyorum… pıhtılaşınca kan alamıyorsunuz yine delmek zorunda kalıyorsunuz… herneysem gelmiiiiş geçmişşş:)
  Eşref bey cim 🙂 bundan sonraaa sağlıklı besleniyoruz heeeepberaber 🙂 🙂 nzaten konuya hakimsiniz 🙂 elbette ki eminim biz den biri olmamanız için Esra hanım elinden gelenin fazlasını yapacaktır 🙂 ama biz de her daim işin maneviyat yönünden hep yanınızdayız efendim 🙂
  sevgiler saygılar….

 5. Esra Hanım,
  Ben demiştim demesini böyle durumlarda nedense daha bi çok seviyorum, hatta bi daha söylüyeyim
  🙂 >>> BEN DEMİŞTİM <<< 🙂 Pre-diyabet gelir geçer bekleme yapmaz. Eşref abi artık kaçış kurtuluş yok şu spor salonlarına düzenli olarak ödediğin paraların hakkını vermek gerek 🙂 Dünya saati ile 197 kilodan 😀 80'e düşme vakti gelmiştir. Esra Hanım tüm sorumluğu almış gözüküyor burdan onu görüyorum.Hatta 3 ay sonra kontrole bizzat ben gelicem biliyorsun Sağlık Bakanlığımızın yeni uygulaması, fahri trafik müfettişinden sonra artık fahri sağlık personeli ( ki ben oluyorum) 😀 istediği yerden göreve başlayabilir. Size, babanıza AVCI ailesine çok geçmiş olsun. İnşallah tüm sıkıntılarınız bu kadar kısa sürer, olan sıkıntılarınız en kısa sürede biter gider. Sonrada her zaman yüzünüzde 🙂 🙂 olur...

 6. Herkese Merhaba,

  Eşref’in durumu iyi gidiyor.

  Nesil Hanım’ın Eşref için hazırladığı beslenme stiline Eşref maksimum çabayla uyum sağladı. Günlük 45 dakikalık yürüyüşlerini de elinden geldiğince yapıyor.

  İlk defa 2 gün üst üste yürüdü. Bugün ikinci gün. Ve o şu an yürüyor. Ben de size yazıyorum.

  99,7 kg’den 93 kg’a düştü 🙂 İnanın her tartının üzerine çıktığında ayrı mutlu oluyor. İnsan başarısının somut çıktılarını gördükçe ayrı bir mutlu oluyor.

  Tam 3 hafta oldu bugün teşhis konulalı. Ancak Ekim’de gideceğim,z doktor kontrolümüzde neler olacak göreceğiz.

  Hepinize bu süreçte yazdığını her bir harf için teşekkür ederim.

  sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: