Sensörlü Pompa Ödemesi Hakkında

İnsülin PompasıSensörlü Pompa Ödemesi Hakkında

Sensörlü Pompa Ödemesi Hakkında

Bildiğiniz üzere 1 Mayıs 2013’te Sağlık Uygulama Tebliği olan SUT’da Medtronic Sensörlü Pompa konusunda bir tebliğ yayınlanmıştı. Aşağıdadır.

TEBLİĞ

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğinin 843-5314 sayı ve 15.04.2013 tarihli yazısı ekinde aldığımız başvurunuz incelenmiştir.

Kurumumuz sağlık yardımından faydalanmakta olan kişilerin tedavileri sırasında kullanılması sağlık kurulu raporu ile öngörülen ve Kurumumuzca bedeli karşılanan kapalı/açık loop mikro infüzyon pompalarının temin edilme şartları 24.03.2013 tarih ve 28597 sayılı Resmi gazete de yayımlanan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde; “Kapalı loop mikro infüzyon pompası:

(1) Kapalı loop mikro infüzyon pompası, infüzyon seti, rezervuar ve ölçüm sensörleri bedellerinin Kurumca karşılanabilmesi için iç hastalıkları veya çocuk sağlığı hastalıkları uzman hekimlerinden birinin yer aldığı sağlık kurulu raporu düzenlenmesi gerekmekte olup raporda;

a) Açık loop mikroinfüzyon pompası kullanılmasına rağmen sık hipoglisemileri olan hastalarda gerekçesinin belirtilmesi,

b) Hastanın Tip I diyabetli veya insüline bağımlı Tip II diyabetli olması ile birlikte kan şekerinin oynak (brittle) seyrettiğinin ya da gebelikte gestasyonel diyabet (hamilelik diyabeti) olduğunun belirtilmesi,

c) Hastanın kendi kendine veya yakınlarının cihazı kullanma yeteneğini kazanmış olduklarının belirtilmesi, gerekmektedir.

(2) Kapalı loop mikroinfüzyon pompasının komponentlerinden;

a)  Kan şekeri ölçüm sistem vericisi pompa bedeline dâhil olup Kurumca ayrıca bedeli karşılanmayacaktır.

b) Sarf malzemesi olan;

1) Ölçüm sensörlerinin ayda 2 adet hesabıyla reçete edilmesi ve sağlık kurulu raporunda belirtilmesi halinde bedelleri Kurumca karşılanır.

2) İnfüzyon seti ve rezervuar bedelleri, sağlık kurulu raporuna dayanılarak en fazla 3 günde 1 adet üzerinden hesaplanmak suretiyle en fazla 3 aylık miktarda reçete edilmesi halinde Kurumca karşılanır.”

“Açık loop mikro infüzyon pompası:

(1) Mikro infüzyon pompası, infüzyon seti ve rezervuar bedellerinin ödenebilmesi için sağlık kurulu raporu düzenlenmesi gerekmekte olup raporda;

a) Hastanın Tip I Diyabetli veya insüline bağımlı Tip II Diyabetli olması ile birlikte kan şekerinin oynak (brittle) seyrettiğinin ya da gebelikte gestasyonel diyabet (hamilelik diyabeti) olduğunun belirtilmesi,

b) Hastanın kendi kendine veya yakınlarının cihazı kullanma yeteneğini kazanmış olduklarının belirtilmesi,

c) Raporda iç hastalıkları veya çocuk sağlığı hastalıkları uzman hekimlerinden birinin yer alması şartları aranacaktır.”

şeklinde yer almakta olup, söz konusu malzemelerin ödemeleri Sağlık Uygulama Tebliği Ek-3/C-3 listesinde kayıtlı DO1020 kod ve “MİKRO İNFÜZYON POMPASI (İNSÜLİN POMPASI)” isimli malzeme bedeli olan 3.256,02 TL üzerinden yapılmaktadır.

Bu tebliği bazı SGK İl Müdürlükleri sensörlü pompayı % 100 SGK ödeyecek diye yorumlarken bazı SGK İl Müdürlükleri karşılamayacak diye bakıyor. 

İzmir’den Neslihan Hanım ile bugün konuştuk. Bu vesile ile Medtronic Eğitim Sorumlusu Mine Şen ve İzmir Temsilcisi Ali Güzel ile de Neslihan Hanım iletişime geçmiş. İzmir SGK ödeme konusunda sıkıntı yaşanılmayacağını ve sensörlü pompa almak isteyen tip-1 diyabetlilerin ödemesini % 100 karşılayacaklarını, ayda 2 adet sensörün de ödeme kapsamında olacağını sözlü olarak beyan etmiş. 

İzmir Ege Üniversitesi’nde Neslihan Hanım’ın oğlu Cem dahil 4 hasta 10 Haziran Pazartesi günü sensörlü pompa için SGK’ya başvuru yapacak. Eğer sözlü olarak beyan edilen pompa evraklar üzerinde de ödenirse artık İzmir’deki arkadaşlarımız sensörlü pompayı ve ayda 2 adet sensörü ücretsiz alabilecekler.

Bu arada Medtronic SGK ödesin diye sensörlü pompanın fiyatını 7.500 TL’ye ve sensörlerin fiyatlarını küçük bir oranda düşürmüştü.

Umarım İzmir’den ödeme konusunda güzel haberler alırız. 

Diğer illerde şimdilik böyle bir durum bulunmamaktadır.

20 YORUMLAR

 1. Esra Hanım,
  İzmir’den Ali Güzel Bey bana da bozulan insülin pompamın yerine hipoglisemiyi çok yaşadığım için sizin de bahsettiğiniz sensörlü pompayı önerdi. Ben de istenilen işlemleri yaptım ve Ali Bey’e işlemleri tamamladığımı haber verdim. Kendisi Medtronic’ten haber gelince beni arayacağını söyledi.Dilerim en kısa sürede kullanmaya başlar ve bu kullanımdan olumlu neticeler alırım.Şayet İzmirde bu site arkadaşları bir karşılıklı görüşme imkanı olursa lütfen beni de haberdar edermisiniz. Tüm yardımlarınız ve bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim. Kolay gelsin.

 2. eskıdende zaten 3500 lira kadar ödenıyorddu . ama fıyatının gerı kalanını hastanın kendı öduyordu şimdi bu degişiklikle tumunumu öduycek kurumumuz ?ama son maddesınden yıne fıyat belirtilmiş..”Sağlık Uygulama Tebliği Ek-3/C-3 listesinde kayıtlı DO1020 kod ve “MİKRO İNFÜZYON POMPASI (İNSÜLİN POMPASI)” isimli malzeme bedeli olan 3.256,02 TL üzerinden yapılmaktadır.”

 3. merhaba
  eğer böle bi durum söz konusu ise tüm türkiyeyi kapsar heralde neden yazıda özellikle izmir diye belirttiğinizi anlayamadım ben yada izmirdeki medtronic firmasıyla diğer illerdeki medtronic firması farklı mı?

  • Merhaba Tuğba hanım;
   Haklısınız aslında, Hiç bir ilde ki SGK ve Medtronic firmaları farklı değil. Ama maalesef ki Sgk müdürlükleri yayınlanan SUT’ları kendilerine göre yorumlayıp, bu yönde karar vermekteler.
   Bundan dolayı farklılıklar söz konusu olmakta.

  • Tuğba Hanım Merhaba,

   Taha’nın da bahsettiği üzere maalesef her SGK farklı yorumluyor SUT’u. Ama bir SGK ödeme yaparsa diğerleri için örnek teşkil eder diye düşünüyorum.

   sevgiler

 4. merhabalar 18 eylulde 2013 bana da pompa takılacak tekırdag bolge satıs sorumlusu huseyın bey ıle gorustum sgk sensorlu pompa 7560 tl tamamını %90 ıhtımal karsılıycak fılan dedı ama net bısı soylemedı malum gelır durumuz bellı heyecanla huseyın beyden gelecek bılgıyı beklıyorum sensorlu pompayı cok ıstıyorum ancak yakın zaman da boyle bısı yasayan pompa taktırıp para odemeyen varmı paylasabılırmı

  • Yalçın Bey Merhaba,

   Türkiye’de insülin pompası ödemesini yapmaya en yakın İzmir SGK İl Müdürlüğü idi ama oradan da ödemeler çıkmadı.

   Ki bizim bildiğimiz ve duyduğumuz ödeme yapılan kimse yok maalesef.

   Ancak eğer ödeme olursa bloğumuzdan duyuru yapıyor olacağız.

   sevgiler

 5. Esra hanım ben bimere durumumu yazmıştım onlarda sık il mudurlugu ben tekirdagdayim bana mesajimi cevaplayan bir mail atmışlar ödemenin yapilacagi konusunda ancak gelen mesajın paylasimini yasal suç teskil ettigi yazdigi için paylasamiyorum zira öyle yazmakta benim kafama şu takıldı bende sensörlü metronun pompa kullaniyorum odemesi yapılacak cihaz için açık loop diye belirtmişler ancak benim evragim 20 gün önce hazirlanmisti ve kapali loop yaziyordu. simdi bu ibareyi mi deg istirecek ben on u anlamadim yoksa kapali loop yazar şekilde yoksa odeme yapcagini söyleyen tekirdağ sık kapali yazani acıkmış kabul edecek bundan electronic insülin pompasi satış sorumlusu huseyin beye soracak yarın

 6. A10034 MICRO INFÜZYON POMPA SETI 6,67
  (1) Sağlık kurulu raporuna dayanılarak reçete edilen infüzyon pompa seti bedeli, en fazla 3 (üç) günde 1 (bir) adet üzerinden hesaplanmak suretiyle en fazla 3 (üç) aylık miktarda reçete edilmesi halinde Kurumca bedeli karşılanır.
  A10035 INSÜLIN RESERVOIR 2,54
  (1) Sağlık kurulu raporuna dayanılarak reçete edilen rezervuar bedelleri, en fazla 3 (üç) günde 1 (bir) adet üzerinden hesaplanmak suretiyle en fazla 3 (üç) aylık miktarda reçete edilmesi halinde Kurumca bedeli karşılanır.

  • Mehmet Bey,

   Bunlar zaten uzun bir zamandır SUT’da var ama SUT’da olmasına rağmen SGK uygulamaya almıyor. Yeni bilgi değil.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: