Anasayfa Haberler&Gelişmeler Sensörler ve İnsülin Pompa Tedavisi Giderlerinin Karşılanması Konusunda Hazırlanan Rapor Yayınlandı

Sensörler ve İnsülin Pompa Tedavisi Giderlerinin Karşılanması Konusunda Hazırlanan Rapor Yayınlandı

1 2.524 görüntüleme

Sensörler ve İnsülin Pompa Tedavisi Giderlerinin Karşılanması Konusunda Hazırlanan Rapor Yayınlandı

Tip 1 diyabetin kalıcı tedavisi, özellikle de beta hücre nakli (hücre tedavisi) ile ilgili çalışmalar devam etmekle birlikte son yıllarda “Tip 1 diyabetin teknoloji ile iyileştirilmesi” olarak tanımlanan beta hücre fonksiyonlarının küçük elektronik aletlerce yerine getirilmesine dayanan ve en sonunda da bir tür “elektronik beta hücresi” üretilmesi ile sonuçlanacak süreç giderek önem kazanmaktadır. Bu teknolojik gelişmelerin içinde doku sıvısından bir elektrotla sürekli glukoz ölçmeye dayanan “Sürekli Glukoz İzlem Sistemi” (CGMS-SGİS) ve sürekli cilt altı insülin vermeyi sağlayan “İnsülin İnfüzyon Pompası” en önemli yeri tutmaktadır.

Gerek hak kavramı, gerekse ekonomik argümanlar açısından bakılsın başta çocuklar olmak üzere Tip 1 diyabetlilerin teknolojiye erişimlerinin kolaylaştırılması ve kaynaklar ölçüsünde bu tedavilerin devlet tarafından karşılanması akılcı, insancıl ve hatta ekonomik bir yaklaşımdır.

Ülkemizin kaynakları Tip 1 diyabetli çocukların mutlu, sağlıklı ve eşit bir şekilde yaşaması için yeterlidir. Ayrıca ülke olarak Avrupa haritasında, diyabet teknolojilerini tam olarak karşılayan ve yeşil renkle gösterilen ülkeler arasında olmayı hak ediyoruz. Bunun gereğinin yapılmasını bekliyoruz.

Diyabetli Çocuklar Vakfı tarafından hazırlanan ve devlet yetkililerine sunulan rapora ulaşmak için
CGM ve İnsülin Pompası Rapor linkine tıklayınız.

Prof Dr Şükrü Hatun

Cevap Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.