Sensör ve İnsülin Pompasının Birarada Olduğu Teknoloji Ufukta Göründü

Haberler&GelişmelerSensör ve İnsülin Pompasının Birarada Olduğu Teknoloji Ufukta Göründü

Bugün Linkedin’de takip ettiğim bir tip-1 diyabetlinin paylaşımında gördüm. Görür görmez de içeriği yazmaya başladım 🙂 Sizlerle paylaşmasam olmazdı.

Hepimiz şöyle bir teknoloji eminim hayal ediyoruzdur.

Kablosuz bir insülin pompası olsun. İçin de şeker ölçüm sensörü de. Ama bu teknoloji çok da büyük olmasın. İçine yeteri kadar da insülin koyabilelim. Şekeri cihazın içindeki sensör ölçsün. İnsülin pompası olan bölümüyle sensör konuşabilsin. Şeker düşmeden insülin gönderimini durdursun, yükselecekse de insülin göndererek şekerin yükselmesini önlesin.

İsveç’te Pharmasens firması bunu yapmaya başlamış. Adı da “Niia Signature Pump”.

Omnipod’un POD’unu düşünün. İçine 300 ünite insülin koyabiliyorsunuz. Aynı zamanda içerisinde sensör de var. Cihazın bir yerinden şeker ölçümü yapılırken bir yerinden de insülin gönderimi ya da insülini kesme işlemleri yapılabiliyor. Bu teknoloji üzerine çalışmaya devam ettikleri için FDA veya CE onayı elbette yok.

Firma şu an sadece “Niia Essential Pump” için FDA ve CE onaylarını almış. Bu model sadece insülin pompası.

“Niia Advanced Pump” modeli ise bir diğer model. Tüm şeker ölçüm sensörleriyle beraber çalışacağı belirtilmiş. Bu model üzerine de çalışmalar devam ettiğinde FDA ve CE onayı bulunmuyor.

Tüm modeller birkaç parçadan oluşuyor. Her modelin sadece insülin doldurulan kısmı kullan at şeklinde. Geri kalan tüm sistem 2 yıl ömre sahip.

Daha fazla bilgi için web sitesi linkleri

https://pharmasens.com/products/

https://pharmasens.com/

http://www.youtube.com/@PharmaSens

 

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: