Anasayfa Haberler&Gelişmeler Roche, Senseonics ve TypeZero Yapay Pankreas İçin Güçlerini Birleştiriyor

Roche, Senseonics ve TypeZero Yapay Pankreas İçin Güçlerini Birleştiriyor

2 4.651 görüntüleme

Roche, Senseonics ve TypeZero Yapay Pankreas İçin Güçlerini Birleştiriyor

Roche’u hepimiz biliyoruz. Özellikle glükometre konusunda ülkemizde Roche Diagnostic varolurken Türkiye dışı çoğu ülkede Accu-Chek Insight İnsülin Pompası ile de varolmakta.

Senseonics ise Eversense sürekli glükoz ölçüm sistemini üreten şirket. Cilt altına yerleştirilen, şu an için 3 ay boyunca cilt altında kalıp şeker değerini gösteren bir cihaz.

TypeZero şirketi ise diyabetli bir bireyin tüm diyabet verilerini alıp, işleyerek anlamlı, yorum yapılabilir formata getiren bir yapı.

Hepsinin uzmanlık alanı farklı. Ve bu farklı uzmanlıklar gelişmiş bir yapay pankreasın ortaya çıkmasında önemli rol alacak. Senseonics ve TypeZero şirketleri bu yapay pankreas çalışma programında Roche ile çalışacaklarını bu ay duyurdu.

Uluslarası Sağlık Entitüsü ve Uluslararası Diyabet Kapalı Döngüsü Deneme programı da bu projeyi desteklemekte.

Bu yapay pankreas sistemi şu an Avrupa’daki üç klinik araştırma merkezinde test ediliyor.

  • Hollanda’daki Amsterdam Üniversitesi,
  • İtalya’daki Padova Üniversitesi ve
  • Fransa’daki Montpellier Üniversitesi Hastanesi

Bu çalışmanın gerçekten de benim için en heyecan verici tarafı oyunculardan Roche’un özellikle kan şekeri ölçüm sistemlerindeki nokta atışı başarısı ve güvenilirliği. Eminim ki bu üçlü güzel bir sonuca varır. Ve hedeflenen 2022 yılına kadar daha nice tip-1 diyabet teknoloji çözümüne umarım denk geliriz. Ki umarız tip-1 diyabet sonlanır ama sonlanana kadar teknolojik çözümlerin hayatımızda en iyi yeri alması dileğiyle 🙂

 

  • Cevap Bırak

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.