Prof Dr Şükrü Hatun / Diyabetli Çocuklar Zirvesi

EtkinliklerProf Dr Şükrü Hatun / Diyabetli Çocuklar Zirvesi

Prof Dr Şükrü Hatun / Diyabetli Çocuklar Zirvesi

İş Dünyası ve Diyabet / Diyabetli Çocuklar Zirvesi , Prof Dr Şükrü Hatun’un Gözünden “Diyabetli Çocuklar Zirvesi” ve Spor ve Diyabet / Diyabetli Çocuklar Zirvesi başlıklı yazılarımızda sizlere Zirve’den her bölümü anlatmıştık.

Diyabetli Çocuklar Zirvesi’ne ise Diyabet; BİR TAKIM OYUNU diyerek başladık. Çocuklarda takımının hem oyuncusu hem de yönlendireni olarak Prof Dr Şükrü Hatun Zirve’de “Çocuklarda Diyabet Güncel Durum Ve Umutlar 2016” sunumunu gerçekleştirdi.

  • Diyabet erişkinlerin bir sorunu olarak biliniyor ama çocuklarda da her yaşta görülebilir
  • Çocukların % 95’inden fazlasında Tip 1 diyabet görülüyor
  • Ülkemizde her yıl tahminen 1700 civarında çocuğa diyabet tanısı konuyor ve 20 bin civarında diyabetli çocuk var diyerek diyabetli çocuklarla ilgili verilerini bize aktardı.

12063883_543797049102729_924081412542296183_nSunumunda kullandığı, diyabetin karikatürize edildiği görseller vardı. Dr Levent Efe’yi hatırlar mısınız bilmiyorum ama 2 önceki İznik Arkadaşım Diyabet Kampı’na birlikte katılmıştık. Tıbbi çizimler yapıyor. İznik, Arkadaşım Diyabet Kampı ve Gözlemler başlıklı yazımızdan hatırlarsınız. Şükrü Bey’in sunumundaki çizimlerden birkaçı Levent Efe’ye ait. Güzel olduğu için de sizlerle paylaşmak istedik.

Yazının sonunda da birkaç görsel daha sizlerle paylaşıyor olacağız 🙂

 

 

 

ekran-resmi-2016-11-24-14-29-29Şükrü Bey’in en önemli notu: “Diyabetin bulaşıcı olduğunu zannedenler var. Diyabet bulaşıcı değildir ama iyilik bulaşıcıdır. Diyabeti ne kadar çok kişiye doğru bir şekilde anlatırsak, o kadar çok kişinin hayatına dokunmuş oluruz” dedi.

 

 

 

Bununla birlikte Şükrü Bey bazı önemli noktalara da temas etti.

“Hastalık tanımını diyabette çok kullanmıyoruz. Çünkü tip-1 diyabet bir hastalık dahi değil. Bir hormon eksikliği.”

  • Diyabetli olmayan çocuğunuzun ya da aile bireyiniz varsa kan şekerine lütfen bakmayın. Diyabet artık kolay teşhis konabilen bir yaşam şekli.
  • Risk analizi yaptırmayın. Çünkü gerçekten elimizde şu an tip-1 diyabeti önleyecek bir çözümümüz yok.
  • Tip-1 diyabetin mucize bir tedavisi yok. Bunu size söyleyen biri varsa ‘umut taciri’ olduğunu unutmayın.

Bakanken tip-1 diyabetli olduğunu öğrenen İngiltere Başkanı Theras May’in tip-1 diyabet araştırmalarına önemli destek verdiğini vurguladı.

Tip-1 diyabetle ilgili teknolojik gelişmeler gittikçe hızlanıyor. Tip-1 diyabet yönetiminde herkes gerçekten çok önemli. Aile dostları, öğretmenler, arkadaşlar önemli birer destek.

4 yıl önce Arkadaşım Diyabet Kampı’na katılan tip-1 diyabetki Kaan Ege Karakuş’un ilk sınavda Türkiye 6.’sı, ikinci sınavda Türkiye 63. sü olduğunu ve Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okumaya başladığını belirtti.

Gaziantep’teki toplantıya Başak Demiriz ve kızı Deniz Demiriz’i davet ederken, Kayseri’de bizi keşke siz temsil etseniz dediği İlker Yıldırım’a sahneden atıfta bulundu.

ekran-resmi-2016-11-24-13-58-31Medikal çizimci Levent Efe ile tip-1 diyabet çizimler ve bir kitap yapıyoruz. Bununla birlikte Sık Sorulan Sorular ve Cevaplarla Çocuklarda Diyabet ve Tedavisi kitabında da Prof Dr Oğuzhan Deyneli ve Esra Avcı’nın bulunduğuna değindi.

Aynı zamanda Dr Eda Cengiz’in Koç Üniversitesi’nde yapay pankreas çalışmalarında kendileriyle birlikte olacağını söylerken bizlerden Eda Hanım’a gitmesi için bolca alkış aldı.

Şükrü Bey’in Türkiye’de özellikle çocuk endokrin konusunda yaptığı çalışmalar ve gösterdiği emek bizler için çok önemli.

Şükrü Bey; İyi ki varsınız!

 

 

 

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: