Özümüzle Üretiyoruz Projesi

Haberler&GelişmelerÖzümüzle Üretiyoruz Projesi

fev3Fiziksel Engelliler Vakfı, iş arayan engelli bireylere Özümüzle Üretiyoruz Projesi ile istihdam fırsatı sunuyor.

Engelli bireyleri kendi kendine yeten bağımsız bireyler haline getirmeyi hedefleyen proje ile engelli bireyler için engel, eğitim, iş tecrübesi ve diğer vasıflarına uygun iş görüşmeleri organize ediliyor.

İstanbul’da hayata geçirilen projeye İŞKUR’a kayıtlı, %40 ve üzerinde engelli raporu olan tüm bireyler başvurabiliyor.

Özümüzle Üretiyoruz Projesinde değerlendirilmek isteyen engelli bireylerin, ilk aşamada Fiziksel Engelliler Vakfında gerçekleşen yüz yüze mülakata katılmaları gerekiyor. Mülakatlar ile engelli bireyin engel, eğitim, iş tecrübesi ve yetenek ölçümleri gözlemlenerek vasıfları net olarak belirleniyor.

İşverenlerden alınan işgücü talebi doğrultusunda ön mülakat yapılan adaylar içerisinden uygun adaylar tespit ediliyor. Adaylara görüşme yaptırılacak kurum, açık pozisyon, sunulan imkanlarla ilgili detaylı bilgiler verilerek iş görüşmesine davet ediliyor ve işverenle buluşmaları sağlanıyor.

Fiziksel Engelliler Vakfı tarafından ilk olarak 2005 yılında İŞKUR ortaklığında hayata geçirilen Özümüzle Üretiyoruz Projesi, gösterdiği başarı nedeniyle her yıl uzatılmış, proje ile 2005 yılından bugüne kadar işe kabulü sağlanan engelli birey sayısı 3201’e ulaşmıştır.

Projede değerlendirilmek isteyenler Fiziksel Engelliler Vakfı ile 0212 343 77 77 numaralı telefondan iletişime geçebilirler.

12 YORUMLAR

 1. Değerli Arkadaşlar,

  Yaklaşık 8 yıldır FEV’i tanıyorum.

  İlk profesyonel iş tecrübemi FEV ile sağlamıştım. 2005 yılında üniversiteden mezun olup İstanbul’a geldiğimde 2 hafta içerisinde FEV beni Anadolu Cetelem Tüketici Finansman Şirketi’nde işe yerleştirmişti. Eşref ile de bu şirkette tanışmıştık 🙂

  Gönül bağım bu sebeplerle oldukça yüksek.

  Sizlerin de bildiği üzere biz bloğumuzda ‘engel’ ya da ‘özürlü’ kelimelerini kullanmıyoruz. Kayseri’den İlker Bey’in de önerisi ile ‘öncelikli’ diyoruz.

  Komplikasyonu olan tip-1 diyabetliler % 40 ‘öncelikli’ raporu alabiliyor. ‘Öncelikli’ raporu olan bireyler İŞ-Kur kayıtlarını yaptıktan sonra İstanbul’da FEV’e giderek bir ön görüşme gerçekleştiriyorlar. Ön görüşmenin amacı birey ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak, becerilerini ve tecrübelerini öğrenmek ve beklentilerini almak.

  Bu görüşme bir eleme görüşmesi değil. Bunu özellikle belirtmem lazım. Görüşme sonrasında FEV yetkilileri bireyin beklentilerine ve tecrübelerine uygun iş aramaya başlıyorlar. Uygun bir pozisyon bulunduğunda ise bireyin mülakat notları işveren ile paylaşılıyor. İşveren de uygun görürse bireyi bir görüşmeye alıyorlar. Görüşme süreci ve referans kontrolü de olumlu ilerlerse iş teklifi aşamasına geçilmekte. Bireyin teklifi kabul etmesi ile de boş bir istihdam alanı kapatılmış oluyor.

  Ben FEV’in bu projesini oldukça başarılı ve sonuç odaklı buluyorum. Zira hangi şirkete geçersem geçeyim tüm ‘öncelikli’ kadromu elimden geldiğince FEV ile kapatmaya çalışıyorum. Hatta diğer şirketlerin İnsan Kaynaklarında çalışan arkadaşlarıma da FEV’i öneriyorum.

  Bloğumuzun ana sayfasının sağında Özümüzle Üretiyoruz Projesi’nin logosu var. Logo üzerine tıklayınca FEV’in ana sayfasına yönleniyorsunuz. Proje ve FEV hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

  ‘Öncelikli’ bir birey iseniz yani minimum % 40 ‘öncelikli raporunuz’ var ise FEV ile iletişime geçmenizde yarar olacağını düşünüyorum.

  Umarım % 40 ‘öncelikli raporu’ olan ve özellikle çalışmayan tip-1 diyabetli akranlarım iş bulma fırsatını elde ederler.

  sevgiler

 2. merhaba esra hanım bende %40 öncelikli olanlardanım emeklilik sürem nisan 2014 ayı ile doluyor fakat bundan sonrası için çalışmak gerekiyor malesef FEV bu konuda yardımcı olabilirmi emekli öncelikli çalıştırma hakkında bilginiz varmı ne dersiniz

  • Mehmet Bey Merhaba,

   Konuyla ilgili FEV ile görüşmenizde fayda var. Emeklilik sonrası ya da öncesi hiç farketmez. İstihdam yaratılır düşüncesindeyim.

   sevgiler

 3. merhaba esra hanım bende tip1 diyabetliyim iş arıyorum ama bulamıyorum benim%40 raporum yok ama çalışmak istiyorum bu konuda FEV bana yardım edebilir mi? acaba

 4. Esra hanım merhaba
  Bilmeyişimi bağışlayın ancak %40 öncelikli raporu nedir? Biz 1 aydır tip 1 diyabeti tanıyoruz ona alışmya ve öğrenmeye çalışıyoruz.
  Sevgiler

  • Hacer Hanım Merhaba,

   Yazıda koyu harflerle yazdığım bir yorum var. Cümleyi sizinle olduğu gibi paylaşıyorum.

   Sizlerin de bildiği üzere biz bloğumuzda ‘engel’ ya da ‘özürlü’ kelimelerini kullanmıyoruz. Kayseri’den İlker Bey’in de önerisi ile ‘öncelikli’ diyoruz.

   Yani öncelikli raporu = engelli raporu = özürlü raporu

   sevgiler

 5. Teşekkürler esra hanım benim anlamadığım her tip 1 diyabetlinin bu özür raporuna sahip olup olmadığı. Tip 1 diyabetin insan hayatında bir engel veya özür yaratacağı fikri beni çok endişelendirdi açıkçası. 2,5 yaşındaki kızım için yaşadığım korkulara bir yenisi daha eklendi şimdi.
  Sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: