Omnipod 5, İlk Kablosuz Yapay Pankreas, FDA Onayı Aldı!

Haberler&GelişmelerOmnipod 5, İlk Kablosuz Yapay Pankreas, FDA Onayı Aldı!

Omnipod 5, İlk Kablosuz Yapay Pankreas, FDA Onayı Aldı!

Dünyanın ilk ve en güvenilir kablosuz insülin pompası firması Insulet ile sürekli şeker ölçüm sensör teknolojisindeki altın standart Dexcom diyabet yönetim teknolojisi üzerinde çalışıyorlardı.

Bu çalışma; Omnipod kablosuz insülin pompası ile Dexcom G6 sensörün birbiriyle konuşabildiği, yapay zeka ve makine öğrenme metodolojileriyle çalışan bir sistem.

Ve bu sistem nihayet FDA onayı aldı. 

Dexcom G6 sürekli şeker ölçüm sensörü şekeri sürekli ölçerek Omnipod 5’in, insan faktörünü büyük bir oradan devreden çıkararak, tıpkı bir pankreas gibi çalışmasını sağlayacak.

Elbette tamamıyla değil. Çünkü şu anda, “yapay pankreas” olarak adlandırılan bu teknolojilerin hiçbiri karbonhidrat sayım yöntemini ve yemek için gönderilecek bolusu otomatik yapmıyor. İnsan faktörü burada halen gerekli. Geri kalan zamanlarda ise, bu teknolojiler, şekeri hedef aralıkta tutabilmek için muazzam bir algoritma işletiyor.

Bu arada yapay pankreas dediğimizde sanki bir pankreas var insan vücuduna, ameliyat ile yerleştirilecekmiş gibi bir algı oluşuyor. Unutmayalım; bu sistemler insülin pompa ve sensör sistemleri…

Omnipod 5 ve Dexcom G6’yı farklı kılan en önemli noktalar ise;

 • Kablosuz sistem
 • Herhangi bir kumanda veya bir cihaz gerekmiyor.
 • Sadece mobil uygulama ile, her iki sistemin verilerini (Pompa ve sensör) görebilme ve takip edebilme şansı sunuyor.

SmartAdjust™ teknolojisi ile çalışacak bu sistem her 5 dakikada 1 Dexcom sensör verisini baz alarak şekerin 60 dakika sonra nerede olabileceğini tahmin edecek. Kişinin tip-1 diyabet verilerine ve hedeflere göre insülin gönderimini arttırabilecek veya azaltabilecek.

Ancak yukarıda da bahsettiğim gibi karbonhidrat sayımına devam. Yenilecek yemeğe göre insülin gönderimini yapmak da kişinin sorumluluğunda olmaya devam edecek. Bu anların dışındaki sürelerde ise sistem otomatik pilotta çalışarak bizlerin şekerini hedef aralıkta tutmak adına çabalayacak.

Omnipod 5 gibi sistemlerin iyi çalışması için kullanılan sensörün ölçüm güvenilirliği oldukça önemli. Çünkü sensör doğru ölçüm yapmazsa insülin pompası gereksiz yere insülin kesebilir veya gönderebilir. Bu noktada da Dexcom’un devrede olması beni mutlu ediyor. Birçok kişinin deneyimleri ve benim de olduğu gibi gösteriyor ki Dexcom şu an için en iyi ölçüm yapan sürekli glikoz ölçüm sistemi. Bu sebeple de sistemin düzgün ve verimli çalışması kafamızı çok meşgul etmeyecek diyebiliriz.

İlk olarak Amerika’da kullanılmaya başlanacak olsa da; Omnipod 5’in kullanımı dünya genelinde arttıkça, Omnipod ve Dexcom’u ülkemize getiren Medsalus firmasının da Omnipod 5’i ülkemize getirmesini diliyorum…

Daha detaylı bilgi için https://investor.insulet.com/news-releases/news-release-details/insulet-announces-fda-clearance-its-omnipodr-5-automated-insulin linkindeki içeriği okuyabilirsiniz.

7 YORUMLAR

 1. Esra hanım selamlar, Medtrum aynı özelliklerde bir cihazı var Avrupa’da kullanılıyor firma Türkiye’ye getirme çalışmalarında

  • Merhaba,

   Medtrum ürünü TR’ye getirdi diye hatırlıyorum. Ancak Medtrum’un sensör performansında maalesef sorun var. Bu tarz sistemlerin sensör ölçümlerinin pırıl pırıl olması lazım.

   Son olarak Medtrum halen FDA onaylı değil.

   sevgiler

 2. Merhabalar esra hanım sitenizi az önce keşfettim ve acayip memnun kaldım öncelikle bu site icin minnettarım size!
  Benim aklımdaki soru şu ben tip 1 diyabet hastasıyım ve bildigimiz üzere diger insanların istedigi kadar yiyip pankreasın kontrol edebildigi insulini biz dışarıdan alıyoruz mantıken biz diyabetlilerde kendini kısıtlamadan yiyip insulini yedigi kadar vursa sürekli bunun ne zararı olabilir ki diye düşünüyorum acaba hatam nerede söyleyebilirseniz çok sevinirim!

 3. Esra hanım freestyle libre 3 u denediniz mi? Kızım için Almanya dan bir arkadaşa getirttim ve çok memnun kaldık. Aşırı küçülmüş ve ölçümler müthiş şekilde doğruydu. Mobil uygulama aracılığıyla her bir dakikada ölçüm gönderiyor. Maliyet olarak dexcom dan çok daha ucuz. Denemenizi ve deneyimlerinizi aktarmanizi sabırsızlıkla bekliyorum.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: