Anasayfa Haberler&Gelişmeler Novo Nordisk En Değerli Ürünü FlexPen’i Yeni Bir Tasarım İçin Emekliye Ayırıyor

Novo Nordisk En Değerli Ürünü FlexPen’i Yeni Bir Tasarım İçin Emekliye Ayırıyor

8 11.719 görüntüleme

10 yıllık uzun bir sürenin sonunda Nove Nordisk’in Flexpen insülin kalemi emekli oluyor. Bugüne kadan 1 milyar adetten fazla satılan ve diyabetliler arasındaki en popüler insülin kalemi artık tarih oluyor.

Experience-the-FlexTouchVe işte Novo’nun yeni jenerasyon ürünü FlexTouch.

FlexTouch ilk defa Amerikan Diyate Birliğinin Haziran ayındaki 74 üncü Bilimsel Kongresinde tanıtıldı. Novo’nun açıklamasına göre endokronoloji doktorları, eğitmenler ve ilgili diğer sağlık personelinin görüşleri alındı ve yeni kalemi eskisine kıyasla üstün kılan birçok yeni özellik eklendi.

 

 

 

Yeni Özellikler

Levemir insülin ile doldurulmuş olarak gelen bu yeni kalem injeksiyonu nasıl yapıyor ?

Flex-PensNovo bu insülin kalemini tamamıyla yeniden tasarladı. Böylece klasik insülin kalemlerindeki kalemin arkasına basarak injeksiyon yapmaya gerek kalmıyor. Bu değişiklik 5, 10, 15 yada 20 doz bazal insülin yapan birçok tip 1 diyabetli için bir anlam ifade etmeyebilir. Ancak tip 2 diyabetlilerde yaygın olan yüksek dozda insülin yapanlarda eski Flexpen’de bu miktar kalemin boyunda 3-4 cm lik bir uzatmaya neden oluyordu. Bu durum parmağınızı pek rahat olmayan bir şekilde bastırmak, hatta insülin yapmak için 2 elin kullanılması demekti.

Artık gerekli insülin dozunu yapmak için üzerinde sadece düz bir buton olan yeni FlexTouch ile buna gerek kalmıyor.

Yeni FlexTouch ayrıca rakibi Lantus SoloStar kalemi gibi tek seferde 60 ünite yerine 80 ünitelik doz yapabilme kapasitesine sahip. Unutmayalımki tip 2 diyabetliler için tek seferde 80 ünite insülin yapmak çok da şaşırtıcı değil. Hatta yeni kalemin yalnızca 300 ünitelik insülin kapasitesine sahip olması yetersiz bile bulundu. Bu durum maksimum doz yapan biri için sadece 3 seferlik insülin yapmak demek.

Bu kalemdeki diğer bir yenilik ise raf ömrünün eskisene kıyasla 4 hafta yerine 6 haftaya çıkmış olması. Yani buzdolabından çıkarılarak ilk kullanıldığı tarihten itibaren 42 gün kullanılabilir.

Diğer bir ilginç gelebilecek nokta ise insülin dozunu daha iyi okuyabilmek için yapılan renk farklılığı. Doz miktarı beyaz zemin üzerine siyah rakamla yazılmış. Eski FlexPen’de ise siyah zemin üzerinde beyaz rakamlar olup okuması oldukça zordu.

Diğer bir yenilik ise kalemin düz zeminde yuvarlanması engellemek için tam ortasına konulan çıkıntı.

Tecrübe Etmek

Novo-Flex-Pen-ButtonsFlexTouch’I kutusundan çıkardığımda dikkatime çeken ilk şey bu kalemin eskisine kıyasla daha tombul olduğuydu (neredeyse eskisinin 2 katı kadar ).

Bazal insülin genellikle evde yapıldığında bu gövde farkı pek önemli olmayabilir. Ancak taşıması daha zor olacak bu kalemin hızlı etkili insülinler ile nasıl olacağı beni endişelendiriyor. Novo firması hem Levemir hemde Novolog’u bu kalemde kullanmak için FDA onayını aldı. Ve firmanın sitesinde Novolog turuncu etiketini FlexTouch üzerinde görebilirsiniz. Üreticinin bakışı açısından tek bir kalem yapmak mantıklı görünebilir. Bu çok yakında FlexTouch’ın Novolog ile birlikte reçete edilebilmesi anlamına mı geliyor?

Novo’nun diyabet ürünleri iletişim yöneticisi Sarah Speilvogel tarih konusunda henüz net bir karar verilmediğini belirtti. Ancak zamanı belli olmasa bile bunun kaçınılmaz olduğu anlaşılıyor.

Kalemin  testine geri dönersek; FelexTouch hiç de göründüğü kadar ağır değil ve insülini oldukça sessiz yapıyor.  Doz miktarı artıkça ses miktarı çok az artıyor. Ancak doz miktarını fazla ayarlayıp geri almak istediğinizde bozuk bir oyuncak makineli tüfek gibi ses çıkarıyor ve elinizde titriyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse eski FlexPen her iki yönde de aynı sesi çıkarıyordu.

FlexTouch ile injeksiyon yapmak kolay olduğu kadarda kafa karıştırıcı. İğneyi derime ilk batırıp butonuna bastığımda, kalem önce saatli bir  bombanın tik-tak sesine benzer bir ses çıkardı ve daha sonra yumuşaak bir ses tonunda “klik” sesi çıkararakdı durdu. Novo en sonda çıkan bu sesi kalemin doğrulama sesi olarak tanımlıyor ve size insülinin tamamını enjekte ettiğinizi bildirdiğini belirtiyor.

Novo’nun web sitesinden:

“FlexTouch is the first prefilled insulin pen with a unique spring-loaded dosing mechanism. When the user dials the dose, the spring is wound tighter inside the pen. The spring is therefore absorbing the force that would normally be created by the user’s thumb.”

“FlexTouch önceden doldurulmuş olan ilk yay-kurma mekanizmalı insülin kalemidir. Kullanıcı doz ayarı yaptığında kalem içindeki yay kurulmuş olur. Böylece normalde kullanıcının parmağının baskısıyla oluşturacağı kuvvet  yay tarfından absorbe edilmiş olur.”

Benim Oylamam

Bence bu yeni kalem tip 1 diyabetliler için çok büyük bir farklılık yaratamayacak. Yüksek dozda insülin yapan tip 2 ler için daha uygun. Geniş çapı bir dezavantaj gibi görünse de, yaşlı ve elleri titreyen hastalar için ince kalemi tutmak zor olabileceğinden dolayı avantaj sayılabilir.

Gerçekçi olmam gerekirse kullanılıp atılan kalemler ilk tercihim değil. Tekrar doldurulabilen kalemleri tercih ediyorum. FlexPen’I kullanmak zorunda kalmamım nedeni Novo’nun Amerika’da Levemir doldurulabilir kalemleri satmıyor olması. Tekrar doldurulabilir olanı tercih etmemin nedeni, çevresel atık faktörünün yanısıra ürün kalitesinin çok iyi olması. Yeri gelmişken belirtmeliyimki eski FlexPen doğada hızlı çözülebilen özel bir plastikten yapılmıştı (henüz kendim bunu test etmedim…). Bir sonraki 1 milyar kullanılmış kalemin ne olacağı konusunda endişeli olanlar için iyi haber ; Novo’nun yetkilisi Spielvogel yeni FlexPen kalemlerin de aynı özellikteki plastikten imal edildiğini söyledi.

Satış Ağı Konusu

Novo bu ürünün eski FlexPen’de olduğu gibi Amerika’nın  sağlık ve ticari işletmelerin %96 sında bulunacağını bildirdi.

(Kaynak: http://www.diabetesmine.com/2014/08/ Çeviri: Akın Erol)

 

 • Esracım canım iyigünler size birşey sormak istiyorum Tam şekerlerim yoluna girmişken Benim kullandığım Novomix 30 damı bu grupun icinde öptüm canım
  Sevgiler

 • İnternette bir haber okumuştum 2015 de insülinler astım hastalarının kullandığı fıs fıs şeklinde piyasaya sürülecekmiş ama hangi çeşidi bilmiyorum sizin bir duyumunuz var mı bu konu hakkında ?

  • Mine Hanım Merhaba,

   İnhale insülin yıllardır konuşulmakta. Ancak emilim konusunda sorunlar var. Bahsettiğiniz gibi 2015’te çıkacağı yönünde haberler çıktı.

   sevgiler,

 • Şuan da alabilir miyim flextouch kalem insülin farklı şekilde reçete mi yapılıyor ayrıca Türkiye kullanılıyor mu

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.