Mihriban’ın Annesi Meryem Hanım Soruyor

Sor BakalımMihriban'ın Annesi Meryem Hanım Soruyor

Ben Mihriban’ın annesi Meryem.

Size ve insülin pompası taktıranlara bir sorum olacak. Önceden pek sıcak bakmıyordum pompa taktırmaya. Ama şimdi fikrim biraz değişti. Çünkü Mihriban az ve sık yemek yiyen bir çocuk. O yüzden yemekten bir saat sonra karnım acıktı diyor. Yemek saatinde zorlasam da yemiyor. Bir de küçük kardeşi var 4 yaşında. O Mihriban’ın yanında sürekli bişeyler yiyor. Ablasının durumunu anlamıyor. Yediklerini Mihriban’ın da canı çekiyor.

Size ve tüm pompa taktıranlara, özellikle küçük çocuklarına taktıranlara şunu sormak istiyorum;

Pompa çocuğun hareketlerini kısıtlar mı? Karateye veya diğer sporları yapmasına engel olur mu?

Çocuk 8 yaşında ve zayıf bir çocuk.

Cevaplarınızı bekliyorum.

Teşekkür ederim.

Meryem

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

4 YORUMLAR

 1. Herkese Merhaba,

  Özellikle çocukları olan ve/veya çocuklarına insülin pompası taktırmaya karar veren ailelerimizin bu kararı nasıl verdiklerinden başlayarak tüm detayları anlatmasını rica ediyorum. Ve hatta neden insülin pompası takmak istedikleri de dahil.

  Bana gelirsek; benim kan şekerim bir türlü düzene girmiyordu. Ki ben eskiden 4lü sistemle insülin yapıyordum. 3 kez Humalog, 1 kez Lantus. Ancak özelikle hiperglisemi anlarında günden 4 değil bazen 7-8 kez o iğneler koluma giriyordu. Ve sonucunda morarmalar ve delik deşik bir deri yüzeyi. Her tip-1 diyabetlinin yaptığı espri gibi ben de şu espiriyi yapardım; su içtiğimde bir gün o deliklerden de su çıkacak ve fıskiye gibi olacağım 🙂

  Pompa kullanımından sonra oramı buramı delmek bir kenarda kaldı. Kan şekerimi en ince insülin ayarlarıyla adam etmeye çalıştım. Ama halen ara ara sizlerin de bildiği üzere ne kadar ince ayar yapsa da pompa vücuttan kaynaklı şekerlerin bir türlü düzene girmediği de olmuyor değil.

  Ben hep şunu söylüyorum çocukları tip-1 diyabetli olan ailelerimize; Medtronic ile lütfen irtitaba geçip bir demo yani deneme insülin pompası talep edin. Birkaç gün insülin pompasını deneyerek daha doğru karar verirsiniz. Demo insülin pompası için Medtronic bir ücret talep etmiyor. Demodan memnun kalmazsanız illaha sıfır insülin pompası almaya zorlanmıyorsunuz.

  Ki yine şunu da unutmadan söylemem lazım; çocuklarımıza günde 4 kez ve bazen daha fazla iğne yaparak oralarını buralarını morartmayın, delik deşik etmeyin. İnsülin pompası şimdilik en iyi teknoloji. Ve bu teknolojiyi kullanın.

  sevgiler

 2. Merhaba,
  2 aylık pompa kullanıcısıyım.Benimde şekerim bir türlü düzene girmiyordu.Bende ilk başta çok tedirgindim pompayla yaşayabilir miyim diye?Ama inanın şu anda üstümde pompa olduğunun farkında bile değilim. 4 lü insülinden çok çok iyi.Kendini günde 4 kez delmemek bile benim psikolojimi çok yükseltti.

  Benim 28 aylık bir kızım var.Ondan da çok tedirgin olmuştum.Asılır mı çeker mi diye?O bile alıştı.Düşünün yani sürekli kızımla ilgileniyorum onu indir kaldır kucakla oyun oyna…. Hiçbir sorun yaşamadım şimdiye kadar.

  Ama size en tatmin edici bilgiyi çocukları pompa kullanan anne ve babalar verecektir.

 3. Spor yapmayı engellemediği gibi, antrenman zamanları için ikinci bir bazal düzeni yapabilme, ya da geçici bazal ile hipoglisemilere ek karbonhidrat almadan önlem alma şansı verir.

 4. herkese teşekkür ederim. Esra Hanım pompayı taktırırsam zaten medtronic düşünüyorum. yakın zamanda firma ile irtibata geçeceğim. görüşmek üzere…

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: