Mevsimin İlk Vişnesi

KH SayımıMevsimin İlk Vişnesi

Biz kadınlar daha iyi bilir; vişne çok kısa süreli çıkar ve biter. Bu dönemde evlerde vişne reçeli yapılır. Ve tadına doyulmaz. Geçen sene annemin yaptığı vişne reçeli tek kelimeyle harikaydı.

Ki geçen sene evimize vişne hiç girmemişti. Ama reçeli girdi 🙂

Tartı ağırlığı 100 gr gelen vişne 15 gr KH içerir. Emel Hanım’ın kitabında çekirdeksiz ve sapsız olarak not düşülmemiş.

Ben önce 100 gramı tartıda görene kadar ekledim. Yanlış saymadıysam 23 adet etti. Saplarıyla da tarttım 100 gram, sapsız da. Değişmedi.

Tadı oldukça mayhoş. Ama yine de yedim 🙂

Sizlerde de oluyor mu bilmiyorum ama nedense ekşi bi şeyler yiyince sanki şekerimi yükseltmeyecekmiş hissi oluşuyor 🙂 Ama yükseltiyor elbette 🙂

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

3 YORUMLAR

 1. Merhaba,biz Kütahya’nın Şaphane İlçesinde oturuyoruz bizim kiraz ve vişnemiz ünlüdür her yer kiraz vişne ağacı ile doludur.Benim oğlumda 3 yıldır dm li 9 yaşında ben vişne kompostosu yapıyorum içinede 20 tane tatlandırıcı koyuyorum şekerlisinden hiçbir farkı olmuyor oğlumda çok seviyor yemeklerde 1 su bardağı veriyorum ama karbonhitrat oranını bilemiyorum bana fikir verirmisiniz?teşekkürler.

  • Hülya Hanım Merhaba,

   Ben olsam sadece tatlandırıcı ile yaptığınız için sadece içerisinde koyduğum kiraz ya da vişneyi hesaplarım.

   Yani örnek veriyorum. 1 kilo kirazda ya da vişneden yaptınız kompostoyu. Ve içerisinde sadece vişne ya da kiraz varsa; 90 gram kiraz 15 gr KH, 100 gr vişne 15 gr KH tır. Böylece ortalama 1 kilo kiraz ile yapılan kompostoda 165 gr KH, 1 kilo vişne ile yapılan kompostoda 150 gr KH olacak diye düşünüyorum.

   sevgiler

 2. Dimes vişne nektarı – 100 ml. 11.9 gr karbonhidrat.Ama tatlandırıcılı ise bilemedim.Bende evde az şekerli vişne kompostosu yapıyorum. Yarım bardak içince 11.9 karbonhidrat olarak hesaplıyorum.Ama aklımdada şu soru var: Hazır meyve sularında katkı maddesi çok evde yapılanla aynı olabilirmi ?

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: