Medtronic’in Yeni İnsülin Pompası Minimed 640G Türkiye’de

Haberler&GelişmelerMedtronic'in Yeni İnsülin Pompası Minimed 640G Türkiye'de

Dünya’daki tip-1 diyabet teknolojilerini takip eden bir blog olarak Medtronic’in Minimed 640G insülin pompasını da yıllardır takip ediyordum. Hatta geçtiğimiz sene Öyküm Medtronic ile ürün hakkında görüşmüş ve bilgileri almıştı. Ama o dönemde demo olduğu için deneyememişti. Bu durum benim için de geçerli. Medtronic’in Yeni İnsülin Pompası yazısını hatırlayan olacaktır. Maalesef ben de deneyememiştim. Kısmet bu günlere 🙂

Minimed 640G Medtronic firmasının bir ürünü. Daha doğrusu insülin pompası. Medtronic sınırlı sayıda getirdi bu insülin pompasından. Öncesinde sipariş veren kişilere satılıyor olacak. Talebe göre de ürünü almak isteyenlere yurt dışından getirtilecek. Ben şu an demo olan 640G’yi kullanıyorum. Normalde demolar ücretsiz. Ama 640G demosu az sayıda olduğu için demo kullanmak isteyen herkes galiba rahatça kullanamayacak.

Özellikle yabancı kaynaklarda yapay pankreastan önceki en iyi sistem şeklinde tecrübe paylaşımları var. Ben de yapay pankreasın giriş seviyesi olarak görüyorum Minimed 640G’yi.

Ürünü dünden bu yana tecrübe ediyorum. Birkaç gün içinde yorumlarım daha net olacak. Ama ilk görüşlerimi paylaşmak istedim.

 • Medtronic’in sensörlü ve sensörsüz insülin pompasına göre teknolojisi daha gelişmiş bir insülin pompası Minimed 640G. Zaten dediğimiz gibi yapay pankreasa giriş seviyesi olarak lanse ediliyor.
 • Menü sayısı diğer pompa versiyonlarına göre daha çok seçenekli. Çünkü size daha farklı imkanlar tanıyor Minimed 640G
 • Minimed 640G’de kullanılan sensör Medtronic’in bir önceki sensörü olan G1 Link’e göre daha gelişmiş. Yeni sensör G2 Link olarak tanıtılıyor.
 • Gelişmiş G2 Link sensör ile Minimed 640G arasında bağlantı kopsa dahi G2 Link şeker değerlerini G2 Link hafızasına kayıt etmeye ediyor ve pompa ile G2 Link eşleşme yapar yapmaz ölçüm göstermediği saatlerin ölçümlerini gösteriyor. Bu özellik de gayet iyi.
 • Bolus ya da bazal ünitelerini daha düşük dozla ayarlamayı sağlıyor. Bu vesileyle daha ince ayar fırsatı vermekte.
 • Bence en önemli özelliği hipoglisemi anına yaklaşınca sistemin bazal gönderimini durdurması. Hatta hızlı bir düşüş olacağını tahmin ediyorsa düşüş olmadan bazal insülin gönderimini otomatik kesiyor ve kan şekeri normale dönerken sistem bazal insülin gönderimine kendi kendine başlıyor. (Sensörlü pompada durum böyle değil. İnsülin otomatik olarak kesiliyor ama bazal gönderimi 2 saat sonra aktif oluyor. Yani kan şekeri normale dönerken değil.)
 • Su geçirmiyor olması da en önemli diğer özelliği. Denizde 3,6 metreye kadar su geçirmez özelliği var. Banyoya vs de Minimed 640G ile girebilirsiniz ama banyoya girdiğimizde pompayı nereye koyarız bilemedim 🙂 Zaten banyoya pompayla girme fikri ne kadar güzel olur 🙂 🙂 Ama deniz ya da havuza pompayla girmek bence oldukça iyi. Özellikle uzun uzun yüzen çocuklarımız daha uzun süreli suda kalabilir.
 • Mevcuttaki sensörlü ve sensörsüz insülin pompasında tıkanma ya da sensörün ucu kıvrılma durumunda insülin gitmiyor uyarısı toplamda 2,6 ünite insülin gitmediği zaman çıkıyor. Ancak Minimed 640G’de tıkanıklık daha hızlı saptanarak anından uyarı veriyor.
 • Yemek öncesi insülini daha hızlı gönderme şansı veriyor. Yani insülin kaleminden insülin gönderimi kadar hızlı bir insülin gönderme imkanı sağlıyor.
 • Örneğin akşam yemeği için yenilen besin miktarınız hep aynı oluyorsa ve dolayısıyla standart bir ünsülin dozu gönderiyorsanız bunu hafızasına kayıt ederek daha kolay bolus göndermeniz sağlanıyor.
 • Bazal modellemeyi şu andaki Medtronic insülin pompalarında kullananlar vardır. Hafta içi ve hafta sonuna göre benim ayrı bazel modellemem var. Bu bazal modelleme sayısı Minimed 640G ile 8’e çıkmış. Hastalık, spor, kadınlar için mensturasyon dönemleri ve hafta içi ve hafta sonları için bazal modelleme yapabilirsiniz. Bu modelleri Minimed 640G’nin hafızasına kayıt edip tek tuşla hangi periyoda girecekseniz ona göre bazal ayarlarınızı otomatik olarak değiştirebilirsiniz.
 • Diğer en önemli nokta Minimed 640G standart boyuttaki kalem pille çalışıyor. Mevcuttaki sensörlü ve sensörsüz insülin pompasında ince pil kullanılıyor.
 • Bayer’in Contour Plus Link glükometresi hem kan şekerini parmaktan ölçme ve kalibrasyon sağlama fırsatı sağlarken Minimed 640G’yi kumanda etme görevi de görüyor. Uzaktan kumanda ile bolus gönderimi gibi birçok şeyi yapabiliyorsunuz. Medtronic’in ekransız kumandasını sevmeyen biri olarak ekranlı bir kumanda baya iyi bir fırsat.
 • Ancak Bayer’in Ascensia firmasına satılması sebebiyle şu anda Türkiye’de Bayer’in Contour Plus Link’inin Medtronic tarafından kullanılmasında resmi bazı prosedürler var. Bu sebeple Contour Plus Link için biraz beklemek gerekecek gibi görünüyor.
 • Minimed 640G’nin tuş kilidi var. Ekranda tuş kilidini kaldırmadan herhangi bir işlem yapamıyorsunuz. Tuş kilidi bile bence oldukça gelişmiş. Çünkü tuş kilidini her açmak istediğinizde sizden farklı bir tuşa basarak tuş kilidini açmanız isteniyor. Özellikle çocuklar için güzel bir detay.

Şimdilik anlatacaklarım bu kadar. Tecrübe ettikçe sizlerle tüm detayları paylaşmaya devam edeceğim.

Ürünün maliyeti ise;

 • Minimed 640G İnsülin Pompası: 12.960 TL (KDV dahil tutar.)
 • G2 Link (Sensör): 1.475 TL (KDV dahil tutar.)
 • Bayer Meter: 270 TL (KDV dahil tutar.)

Bayer Meter yukarıda bahsettiğim sebeple galiba satılamayacak ama Minimed 640G zaten G2 Link ile alınmalı ki tam olarak işe yarasın.

Ürünü kim satıyor?

Medtronic Diyabet Türkiye. Medtronic’in 0216 636 3720 numaralı telefonunu arayarak kendilerinden bilgi alabilirsiniz.

SGK geri ödeme desteği var mı?

Maalesef yok.

Not: 25 Temmuz’dan bugüne kadar bir gece geçirdim. Medtronic’in mühendisliğinin kontrol delisi olduğunu biliyoruz 🙂 Gece boyunca gerekli yerlerde uyarı yapması gayet iyi. Ama G2 Link olan yeni versiyon sensörü konusunda halen tereddütlerim var 🙂 Birkaç güne sensör perfomansını da net tecrübe ederim.

NOT: Yazıyı Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya kanallarında paylaşın. Alttaki Facebook, Twitter, Google+ ya da Pinterest butonlarına tıklamanız yeterlidir.

IMG_1141  IMG_1140  IMG_1138

IMG_1137  IMG_1136  IMG_1135

IMG_1133  IMG_1131  IMG_1130

IMG_1129  13708319_828705660593352_5543395266714192347_o

27 YORUMLAR

 1. mrb esra hanım güzel paylaşımlarınız için canı gönülden tşkr etmek istediğimi bilesiniz…
  640G mevcuttaki sensör gibi 6 gün mü devam ediyor. sensör fiyatı hakkında bilginiz varmı tşkrler

  • Necip Bey Merhaba,

   Güzel yorumunuz için teşekkürler.

   Medtronic’in standart sensörleri gibi 6 günde 1 değişim yapılması isteniyor. Bir adet sensör ise 97 TL.

   sevgiler,

 2. Kemaleddin Özçelik Fiyat konusunda bir şeyler yapılmayacaksa SGK destekli olmayacaksa bu durum da kullanımı çok kısıtlı olacaktır.

  Hülya Kılınç haklısınız kemaleddin bey. sgk desteklemedikten sonra bu ürünleri bizler çok zor karşılarız ve bu ürünleri kullanamayız

  Selin Öztürk Ersan Arkadaşlar sgk karşılama ihtimali var önümüzdeki günlerde başvuru yapıcam çünkü faturasında insülün pompası olarak geçiyor firma yetkilisi umutlu hayırlısı

  Kemaleddin Özçelik Bu cihaz Türkiye’ye gireceği zaman bu konuyu konuşmuş olmalıydılar zaten şu saatten sonra SGK ya girişi çok uzun sürecektir.

  Esra Avcı Selin Hanım Merhaba, Şu an için SGK ödemesi yok. Medtronic bazı planlamalar yapmaya çalışıyor. Olumlu sonuçlanırsa duyuracaklar. Çünkü daha bu ürünle SGK başvurusunu yapan kimse bulunmuyor 🙂 sevgiler,

  Çiğdem Erdem Bi de hortum kısmı olmasaymış 🙁

  Kemaleddin Özçelik Omnipod var ama o gelmiyor işte bunlarla idare edin diyorlar.

  Esra Avcı Keşke Çiğdem Hanım ama Dünya’da tek kablosuz insülin pompası Omnipod’a ait. Diğer tüm firmaların kablolu 🙁 sevgiler,

  Çiğdem Erdem Evet ,kablosuz pompa daha güzel duruyor.yeni bir teknolojide bunumu da uygulasalardı süper olurdu.gerçi maliyeti bu şekilde olursa kim alabilir bilmiyorum.sgk desteği olmadan zor

  Çiğdem Erdem Bilgiler için teşekkürler Esra hanim,seviyoruz sizi 🙂

  Ela Naz Güleç Fiyatı ne

  diyabetimben.com Tüm detayları diyabetimben.com’da paylaştık Ela Hanım. Okumanızı rica edeceğiz. sevgiler,

 3. srdbz Türkiye de keşke bu tür cihazlar ücretsiz olsa fiyatına baktım fena halde pahalı. SGK dan geri ödeme yok. Zaten sgk dan geri ödeme almak ise tam bir ölüm. @diyabetimben

  diyabetimben @srdbz Merhaba, Sensörlü insülin pompası geri ödemesinde SGK’da baya sıkıntılar olmuştu. Tamamı değil ama en azından daha yüksek oranda SGK desteği olsa ve bizler daha az bir rakam ödesek keşke. sevgiler,

   • Mehmet Bey Merhaba,

    Sizin kişisel yorumunuz.

    Diyabetimben.comolarak Türkşye’ye gelen her yeni ürünün ya demosunu ya da kendisini alarak tecrübelerimi aktarıyorum. Dolayısıyla neyin ne olduğunu bilmeden yorum yapmanız çok önemli değil.

    Sevgiler

  • Çetin Bey,

   Ard arda yorum yapmışsınız. Yorumlarınız hemen yayınlanmıyor. Bilginiz olsun.

   G2 link suya dayanıklı.

   sevgiler

 4. merhaba bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim bende pompa kullanıma başlamak istiyorum ve yeni çıkan G-640 ve yeni G2- link dikkatimi çekti acaba ssk geri ödemesi yapılmaktadır. başvurmadan önce ne kadar maliyet olacağını bilmek gerekir.

 5. Esra hanım Medtronicin Sürekli Glukoz Ölçüm Cihazı ile ilgili en sonki görüşleriniz olumlu mu? Gerçek kan şekeri ile aynı rakamları mı veriyor eğer sapma varsa sapması yüzde kaç cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

 6. Esra hanım merhaba medtronicin sensörü kan şekerini doğru ölçüyor mu bu konudaki en son görüşleriniz olumlu mu gerçek kan şekerine yakın sonuçlar veriyor mu sapma varsa sapması yüzde kaçtır cevabınız için teşekkür ederim

  • Aslı Hanım Merhaba,

   Medtronic’in sensör teknolojisini kullanmaya başlamadan önce mutlaka iyi eğitim alınması gerekiyor. Çünkü diğer sensör teknolojisine göre biraz daha kontrollü olmak gerekli.

   Yani kalibrasyon ne zaman yapılmalı? Kalibrasyon hangi koşullarda yapılmalı? Sensör takılıyken nelere dikkat edilmeli? gibi gibi birçok detay hakkında bilgi sahibi olmak lazım.

   Bundan birkaç yıl önceki tecrübelerime göre Medtronic sensör tecrübem iyi değildi. Ama yeni nesil Medtronic sensörler fena değil. Sapma yüzdesi şeker durumuna göre değişiyor ama bugüne kadar parmak ölçümüne göre çok dramatik sapmalar olmadı.

   sevgiler

 7. Ben 23 yıllık tip 1 diabet hastasiyim şekerimin dengeli değil ani dusmeler ve yukselmeler oluyor insulin pompasi almamı önerdiler sgk geri ödemesi yapıldığını söyledi doktorum aliağa devlet hastanesinde bu konuda bana yardımcı olabilimisiniz?

   • Izmır tepecik eğitim ve araştırma hastanesinde endokrinoloji bölümünde tedavi gördüm orada bana cihazın ödemesinin belli bir kısmının sgk tarafından karşılandığını söylediler bununla ilgili bilgi verebilirmisiniz?Birde ınsülinler sgk karsiliyormu?

    • Merhaba,

     Bu yazıda zaten maliyetler yazıyor. Tekrar okur musunuz lütfen?

     İnsülinler ise SGK tarafından karşılanıyor. Zaten insülin pompasında farklı bir tür insülin kullanılmıyor.

     sevgiler,

 8. Esra Avcı bu duyarli davranisimdan dolayı sana çok teşekkur ediyorum.umarim bu sistem ssk tarafindan en kisa zamanda karşılanmaya baslar ve bütün tip 1 fiyabetlilerin rahatlıkla kullanabilecegi bir ürün halime gelir.

 9. Esra Avcı bu duyarli davranisindan dolayı sana çok teşekkür ederim.umarim ssk en kisa zamanda urünu bunyesine alir ve bütün tip 1 diyabetlilerin kullanabilecegi bir cihaz halime getirir.tesekkurler

 10. Esra hanım merhaba ,
  Oğlum 9 yaşında , sizce g 640 mı yoksa kablosuz omnipod mu önerirsiniz ? Birde G 640 ile ilgili ilk paylaşımınız 2016 yılında ve devletin karşılayabileceğim yönünde umudunuz olduğunu yazmışsınız . Hala cevap yok mu ? Yani karşılamıyor değil mi?

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: