Medtronic, MiniMed İnsülin Pompalarındaki Siber Güvenlik Açığı Sebebiyle Harekete Geçti

Haberler&GelişmelerMedtronic, MiniMed İnsülin Pompalarındaki Siber Güvenlik Açığı Sebebiyle Harekete Geçti

Medtronic, MiniMed İnsülin Pompalarındaki Siber Güvenlik Açığı Sebebiyle Harekete Geçti

Birkaç gün önce FDA açıklamada bulundu. Birçok Medtronic MiniMed İnsülin Pompası’nda siber güvenlik açığı olduğunu tespit ettiklerini duyurdular.

Ama benim görüşüm ciddi bir sorun olmadığı yönünde. Aşağıdaki satırlarda neden olduğunu daha iyi anlayacaksınızdır.

Nedir Bu Siber Güvenlik Açığı?

Sağlıkta da hackleme olur mu diye düşünmeyin 🙂 Maalesef hackleme konusu her alanda oluyor 🙁

Hackerlar, insülin pompasının insülin dağıtımını engellemek için uzaktan bağlanıp cihazı hackleyebiliyorlar. Ya da daha farklı, yani fazla bonus gönderme vb işler de yapabiliyorlar.

Diğer önemli konu, teknolojinin yavaş ilerlemesini ve FDA’i beklemeyen, kendi ev yapımı cihazlarını kendi yapmak isteyenleri engellemek 🙂 Verilen bültenlerde bu konu zaten açıkça yazılmıyor, yazılamaz da. Ama zaman ilerledikçe en ideal cihazlar halen sırada bekliyorsa insanların kendi çözümlerini üretmeye engel olunmamalı! Ev yapımı pankreas konusunda çılgınca çalışan insanların çalışmaları bundan maalesef fazlasıyla etkilenecek.

Bundan etkilenen insülin pompası; Medtronic MiniMed İnsülin Pompalarının belli model ve versiyonları. Bu sebeple de hangi model ve versiyonda sorun olduğu açıkça paylaşıldı.

Medtronic Diyabet Global ekibi sorun olan insülin pompalarını geri çağırıyor ve iade alıyor. Yerine de alternatif cihazlar öneriliyor. Ama bakalım, Türkiye’de bu süreç nasıl yönetilecek!

Aşağıdaki insülin pompa modelleri ve versiyonlarına sahipseniz; Medtronic ile iletişimde olmanızda fayda var. Ki zaten Medtronic Diyabet Türkiye ekibi bu konuyla ilgili süreçlerini oluşturacaklardır.

Özellikle son üç satırdaki, *lı model ve versiyonlu pompaların Amerika dışında olduğu, diğerlerinin Amerika’da olduğu belirtilmiş. Ama siz yine de hepsini dikkate alarak pompa modelinizi kontrol edebilirsiniz.

Aşağıdaki mavi tabloda yer alan insülin pompa kullanıcıları ise hiçbir endişeye sahip olmasınlar. Bu modellerde bir sorun bulunmuyor.

FDA, siber güvenlik riskini azaltmak için bazı önerilerde bulunmuş;

  • İnsülin pompanızı ve pompaya bağlı cihazları mümkün oldukça kontrol edin.
  • Pompa seri numaranızı kimseyle paylaşmayın.
  • Pompanında istenmeyen bir bolus gönderimiyle karşılaşırsanız derhal iptal edin.
  • Medtronic insülin pompanızı yalnızca diğer Medtronic cihazlarına ve yazılımına bağlayın. Farklı yazılımlar kullanmayın.
  • Pompanızdan veri indirmek için kullandığınız USB cihazını kullanmadığınızda bilgisayardan çıkarın. Sürekli takılı kalmasın.
  • Bildirimleri, alarmları ve uyarıları sürekli gözleyin.
  • Kan şekeri düzeylerinizi daha yakından izleyin ve gidişata göre müdahalede bulunun.

Yardımcı kaynak: https://myglu.org/articles/fda-warns-of-potential-cybersecurity-risks-with-many-medtronic-minimed-pump-models

 

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: