Medtronic 640G Tecrübelerim

İnsülin PompasıMedtronic 640G Tecrübelerim

Medtronic 640G Tecrübelerim

Diyabet teknolojilerini tecrübe etmeyi galiba seviyorum. Bu denemeler bazen çok yorucu bazen de çok keyifli oluyor. Özellikle Türkiye’de olmayan ve yeni gelecek teknolojileri denemek apayrı bir mutluluk yaratıyor.

Bunlardan biri de Medtronic 640G.

Bildiğiniz gibi Medtronic 640G yapay pankreasa giriş modeli olarak satışa sunuldu. Medtronic’in Yeni İnsülin Pompası Minimed 640G Türkiye’de başlıklı yazımızdan 640G hakkında tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Uzun zamandır 180 ünitelik sensörsüz Medtronic insülin pompasını kullandıktan sonra 640G’nin boyutu ve ağırlığı beni zorladı. Daha minik bir hale getirmek için mandalını vs çıkardım. Sütyenime taktığım kanguruya da sığmadığı için yine kanguru şeklindeki bel bandıma koyuyordum. Medtronic’in Enlite G2 Link sensörünü de göbeğe takınca enteresan bir görüntü oluşmuş oldu 🙂

Enlite G2 Link sensör 640G ile koordineli çalışıyor. Sensör ile 640G arasında herhangi bir kablo vs yok. G2 Link sensör cilt altı sıvısının şeker değerini ölçerek 640G’ye bluetooth ile gönderiyor.

640G’nin en önemli özelliği kan şekeri belirlenen taban değere geldiğinde insülin gönderimini otomatik olarak kesiyor ve kan şekeri belirlenen normal değere gelince de insülin gönderimi otomatik olarak başlıyor. Bazal insülin doz ayarlarını yaparken insülin gönderiminin otomatik durması ve başlaması işimize baya yaradı. Gereksiz hipoglisemiler yaşamamış oldum 🙂

Bu arada Enlite G2 Link sensörün iyi çalışması gerekiyor. Çünkü 640G’nin doğru çalışması sensörden gelecek en doğru şeker değerleriyle orantılı. Enlite sensörün bugüne kadarki tüm modelleri denemiş biri olarak G2 Link sensörden de endişeliydim. Hatta ilk 640G denemelerimde sensör performansı oldukça kötüydü. Ve 640G’yi bir kenara bırakmıştım. Sonra bir cesaret daha tekrar 640G’yi kullanmaya başladım. Sensörü oldukça korunaklı ve ek olarak su geçirmez bantlarla kuvvetlendirince performansını da iyi bir şekilde görmeye başladım. Medtronic’in Minimed G1 Veya G2 Link Sensörü Nasıl Takılır? yazımızdan da Medtronic’in sensörlerini nasıl takabileceğinizi izleyebilirsiniz.

tegaderm 1624wSensörü vücuda ilk taktığımızda, pinpon topunun yarı büyüklüğünde transmitterı takmadan önce 3M Tegaderm 1624W kodlu su geçirmez şeffaf bantla sensörün kar beyazı olan bantlı kısmının üzerini Tegaderm bantla kaplıyorum.

3M Tegaderm 1624W kodlu bandı yandaki fotoğraftan görebilirsiniz. Bu arada 1 kutuda 100 adet var. Amerika’dan bir arkadaşım 21 Dolar’a alarak bana gönderdi 🙂 İstanbul’da tanesi ortalama 4 TL.

Medtronic 640GPinpon topunun yarı büyüklüğünde transmitterı taktıktan sonra da Tegaderm bantla yine sensör alanını kapatıyorum. Bunu yapmaktaki amacım sensör her ne kadar su geçirmez olsa da Enlite G2 Link sensör oynamasın, altına su geçip sensör sonuçlarını etkilemesin.

Sensörü çıkardığımızda yandaki fotoğrafta olduğu gibi bir görüntü ortaya çıkıyor 🙂

 

 

 

 

640g DexcomHer yeni sensör taktığımda acaba yine doğru ve iyi bir performans sergileyecek mi diye düşünürken beni olumlu yönde şaşırttı. Çok nadiren sensör sonuçları sapıttı. Hatta bazı zamanlar Dexcom’u takıp çılgın denemeler de yaptım 🙂

Şimdilik tecrübelerim bu şekilde ama önemli noktaları, olası sorunları, dikkat edilmesi gerekenleri vs sizlerle en kısa sürede paylaşmaya devam edeceğim.

16 YORUMLAR

 1. Esra Hanım , FDA Onayı alan Medtronic MINIMED 670G ile ilgili düşünceleriniz nedir. Bildiğim kadarıyla Medtronic Amerika’da çok düşük bir farkla 640G modelleri 670G ile değiştiriyor. Türkiye’ye 670G direkt gelse daha iyi değil mi?

 2. Sezen Tosun Çetinmeşe Havuz ve denizde deneyin lütfen 😜 Sırf bu özelliğinden de dolayı almak istiyorum 😉👍🏻

  Esra Avcı Sezen Hanım, Bu konuda sorun yok 🙂 Hem banyo hem de havuzda kullandım. İçiniz rahat olsun 🙂

  Sezen Tosun Çetinmeşe Kimyasal değdiği zaman sorun oluyormuş diye duydum bu kezde mesela klor gibi 😔

  Esra Avcı Ben bir sorun yaşamadım. Bu bilgiyi kim verdi bilmiyorum ama sorun olmadı 🙂

  Sezen Tosun Çetinmeşe Süper 👏🏻👏🏻

 3. Semra Gülmez Esra hanım bu pompanın, hipoya girerken ünsülin kesip normale gelince bazalı açmasından başka elle tutulur bir özelliği daha varmı çok merak ediyorum..
  Zira bende normal sensörlü metronic kullanıyorum. Sensör takılıysa bizim pompada hipoya girerken duraklatıyor ve sadece eğer mudahale edip bazalı açmazisek 2 saat sonra kendiliğinden açılıyor.. zaten hipoda iki pompadada müdahale etmek ve sonrasını takip etmek şart.. ben sadece bu kadar fiyat farkı olmasını anlayamadım.. sürçü lisan ettiysem affola 🤗

  Esra Avcı Semra Hanım Merhaba,

  640G’nin bazalı kesip tekrar başlatması Veo’ya göre bir üst seviyeye ulaşmış teknolojisi var. Buna SmartGuard teknolojisi deniyor. Örneğin hipoglisemi için değeri 70 belirlediniz. SmartGuard buna +20 daha ekliyor. Şeker 90 civarına gelince 640G biliyor ki şeker düşecek insülin gönderimini durduruyor. Ve hipoglisemik duruma gelmeden gerekli önlem alınıyor. Her 30 dakikada bir SmartGuard teknolojisi şekeri ve gidişatı sorguluyor ve ona göre ne yapacağına karar veriyor. Müdahale gerekmeden, şeker herhangi bir dakikada normale gelince bazal gönderimi otomatik başlıyor. Veo’da ise hipoglisemi değerini 70 belirlediyseniz onun altına düşünce insülin gönderimi duruyor. Şeker 30. Ya da 45. Dakika gibi herhangi bir zamanda normale gelse bile siz manuel olarak müdahale edip bazalı başlatıyorsunuz.

  640G’da bolusu ise normal insülin gönderme hızından daha hızlı gönderebiliyorsunuz. Diğer önemli konu örneğin 2 günde 1 spor yapıyorsunuz. Spor yapılan saatlerdeki bazal dozlar belliyse önceden bazalları programlama şansı veriyor.

  Son olarak da su geçirmez olması 640G’nin en önemli özelliklerinden.
  sevgiler, esra

 4. Tayfun Gökmen Esra hanim suya dayanikli seffaf bantlar deniz suyunda gun boyu etkili olurmu oglumun setleri denizde diger bantlarla cikiyor dayanikliysa marka ismini yazar misiniz tesekkurler.

  Esra Avcı Tayfun Bey, 3M’in Tegaderm 1624W olanını öneririm. Bi deneyin. Temiz cilde sensör uyguladıktan sonra bantlatın. 6 günün her günü banyo yapsam da çıkmıyor.

 5. Yasemin Kalabaş Muktedir · 640 g şimdi suya dayaniklimi

  Esra Avcı Evet dayanıklı.

  Yasemin Kalabaş Muktedir · Bizde 640 g kullanıyoruz ama böyle bir bilgimiz yoktu

  Esra Avcı Medtronic temsilciniz ile tekrar iletişime geçin lütfen. Banyo, deniz, havuz. Girilebiliyor 640G ile

  Yasemin Kalabaş Muktedir · Esra hanım tşk ederim

 6. batur977 Bence artik Türkiye bu meseleyi gelistirmeli yani çok yetersiz kaldigimizi düşünüyorum maddi açıdan da kimsenin düşünülmediğini düşünüyorum sürekli yurt dışı yapacak da turkiyeye artik ne zaman gelecek de ve biz de maddi durumumuz varsa alacağız 🙁 🙁 bizde bu tur teknolojilerden faydalanmak isteriz mesela dexom gibi…:(((((

  diyabetimben @batur977 Merhaba, Türkiye’deki gelir adaletsizliği çözülmedikçe ve/veya SGK gerekli geri ödemeleri yapmadıkça bir kesim bu teknolojileri alacak, bir kesim alamayacak. Keşke herkes her şeye kolayca ulaşabilse 🙏

 7. asli.asli8888 Esra hanım bu insülin pompasının şeker ölçmesi de var değil mi kanlı ölçümle bire bir aynı sonuçları veriyor mu?

  diyabetimben @asli.asli8888 Yazıyı okuduysanız şeker ölçümü yapan sensörü de görmüş olmanız lazım. Her sensör ya da glükometre her zaman birebir ölçüm veremez. Biri parmaktan kan biri ise cilt altı sıvısının şekeri ile sonuç veriyor.

 8. bifiak Ben almanya-da ikamet ediyorrum ama bu Pumpe almak için uğraştırıyor lar ama özellikle sigortacımiz ama bugün deneme yapılacak bakalim ıns kızım için hayırlısı olur heycanla bekliyoruz tüm diyabeti ailelere şifa olur saygılarımla

  diyabetimben @bifiak Umarım sonuca varırsınız 😊👏

  • Burak Bey Merhaba,

   Denedim. Denemez olur muyum? Bazı sensörlerde performansı oldukça iyi olurken bazılarında maalesef iyi gitmiyor sonuçları.

   sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: