Mardin Ortaköy Atatürk İlkokulu’nda Kan Şekeri Taraması Yapıldı

EtkinliklerMardin Ortaköy Atatürk İlkokulu'nda Kan Şekeri Taraması Yapıldı

IMG_1601Bugün Mardin genelinde bir ilke imza atıldı. Hatta Mardin beldeleri, ilçeleri, kasabaları vb. yerlerinde de ilk kez gerçekleşti.

Mardin’in Ortaköy beldesinde Atatürk İlkokulu’nda bugün kan şekeri taraması yapıldı.  Tam 1200 öğrencinin kan şekerine bakıldı.

Bu süreç daha doğrusu bu projenin hayata geçmesi biraz zaman aldı. Öncelikle bu kısmı anlatalım.

Mardin Atatürk İlkokulu 2A Sınıfı’nın öğretmeni Dilek Atik. Diyabetli. Diyabetli diyorsam şimdilik sadece Lantus ile devam ediyor hayatına. Aynı okulda 4C Sınıfı’nın öğretmeni İbrahim Halil Akson da bu projede Dilek Hanım ile beraber.

Kan şekeri taramasının yapılması için Mardin’de birçok kamu kurumunda onaylar alındı. Hemşire talep edildi.

fotoğraf 1Ben Doç Dr Oğuzhan Deyneli’yi arayarak bu projeden bahsettim. Dilek Hanım ile görüşmelerini sağladım. Görüşmelerinin amacı kan şekerlerine hangi saatte ya da aç mı? tok mu? bakalımı öğrenmekti. Oğuzhan Bey; ‘gün içerisinde de olsa herhangi bir saatte bakılan kan şekeri 140 mg/dL ve üzerinde çıkıyorsa burada bir şeyler aranmalı ve çocuklar hastaneye yönlendirilmeli.’ dedi. Dolayısıyla bu şekilde kan şekeri bakılabilecek olması sadece açlık kan şekeri bakarak projenin günlerce sürmesini engellenmiş oldu. Oğuzhan Bey’e rehberliği ve desteği için tekrar çok teşekkür ederiz.

Bununla beraber Dilek Hanım ve ben İstanbul ayağında destekçilerimiz ile görüştük. Roche ve Medtronic ile.

Roche’tan Ürün Müdürü Sn Halit Toktaş ve Bölge Müdürü Ali Bey, Medtronic’ten Sn Mine Şen ve Arzu Şahinbey bu projede bize destek verdiler. Firma isimleri ve temsilcilerinin isimlerini yazıyorum. Çünkü bu önemli sosyal sorumluluk projesinde öyle ya da böyle emeği geçen herkese teşekkür etmemiz lazım.

Bu arada Roche ve Medtronic’e tek telefon açmamız artık yetiyor. Bizi, DiyabetimBen.com’u tanıyor, biliyorlar.

IMG_1602Roche 3 adet kan şekeri ölçüm cihazı yani glükometre, 1200 çocuğun kan şekerini kontrol etmek için yeter sayıda kan şekeri ölçüm çubuğu yani strip ve parmak delme aparatı olan SoftClix’in lancetlerini değiştirmek için de bi o kadar lancet gönderdi.

Bu cihazlar ile 1200 çocuğun kan şekeri tarandı. Ve birçok çocuğumuzun hayatının önemli bir noktası oldu diyebiliriz.

 

IMG_1591Aynı zamanda çocuklara diyabeti anlatabilmek için de Medtronic’in çocuklar için hazırladığı kitaplar Medtronic’ten geldi. Kitabın adı: Lenny Diyabeti Anlatıyor!

Bugün sabahtan öğlen 15:00’a kadar gibi bir zaman diliminde 1200 çocuğun kan şekerlerine bakıldı. Öğretmenlerimiz de hemşirelerimize yardımcı olmak için sadece SoftClix’in lancetlerini değiştirdiler.

Peki sonuç?

Maalesef 18 çocuğun kan şekeri 140-200 mg/dL arasında çıktı. Çocuklarımızın aileleri çocuklar hangi sınıfın öğrencisi ise o sınıfın öğretmeni tarafından okula çağrılacak ve diyabetin ve en önemlisi tip-1 diyabetin önemi anlatılacak. Ve çocukları bir hastaneye götürüp gerekli testleri yaptırmaları istenecek.

IMG_1590Unutmayın. Bu çocuklar belki de ya komayla ya da daha da kötü bir durumda hastaneye taşınmış olabilirlerdi. Ya da bizlerde olduğu gibi uzunca bir süre diyabetin belirtileri üzerlerinde olmasına rağmen tip-1 diyabet teşhisi konulamayabilirdi.

Zira bu çocuklar şanslı. Hem de çok şanslı. Böyle bir öğretmenleri ve destekçileri olduğu için.

Yine araya giriyorum: Tip-1 diyabet yaşlı hastalığı değildir. Biz insülin olmadan yaşayamayız. İnsülin bizi hayatta tutuyor. Kan şekeri ölçmezsek önümüzü göremeyiz. Kan şekeri ölçümü çoook önemli. Ve tip-1 diyabet ile yaşamayı doğru düzgün öğrenemezsek ya böbreklerimiz ya gözlerimiz ya da ayaklarımız gibi birçok organımız sağlıklı olmaz.

Ben tekrar ve tekrar Mardin Ortaköy Atatürk İlkokulu 2A ve 4C sınıf öğretmenleri Sn Dilek Atik ve İbrahim Halil Akson’u bu proje için tebrik ediyorum. Ayrıca hem okul Müdürümüz Sn Günay Damar hem de bu projenin hayata geçirilmesinde onayları verene kamu kurumları ve yetkililerine de sonsuz saygılarımızı iletiyoruz. Bu önemli proje ile birçok çocuğumuz sizlerin sayesinde daha şanslı.

16 YORUMLAR

 1. çok mutlu oldum bu taramalar sayesinde kaç çocuk komaya girmeden şeker çocuk olduğunu öğrenicek umudumuz hiç olmaması ama tüm okullarda bu taramanın yapılmasını temenni ediyorum bu ülkede güzel şeyler olacak benim hala umudum var

 2. Facebook Yorumları

  Diyabetim Ben: Dilek Hanım Merhaba, Blogta da paylaştım ama inanın büyük bir iş başardınız. Size ve İbrahim Bey’e teşekkürler aslında http://www.diyabetimben.com/mardin-ortakoy-ataturk… linkinde bu etkinlikle ilgili tüm detayları paylaştım. Umarım yazıyı da beğenirsiniz. sevgiler, esra avcı
  10 saat önce • Beğen • 1

  Nurten Atik Elmas Cok güzel birsey yapmissiniz bravo
  10 saat önce • Beğen • 1

  Öyküm Solak Tebrikler canım harika bi iş başarmışsınız, gurur duydum
  10 saat önce • Beğen • 1

  Dilek Atik Diyabetim Ben hep beraber başardık bu işi. Desteğiniz bize bu güzel kapıları açtı.. Yazı için de ayrıca teşekkürler
  9 saat önce • Beğen

  Dilek Atik Nurten Atik Elmas teşekkür edierim ablammm, çocuklarımıza faydamız olduysa ne mutlu
  9 saat önce • Beğen

  Dilek Atik Öyküm Solak teşekkür ederim, çocuklarımıza bir ışık, deryada bir damla olabildik umarım..
  9 saat önce • Beğen • 1

  Suna Tuna canım ne güzel bişey yapmışsın tebrikler

 3. Merhaba
  Ben de tebrik ediyorum; yaptığınız şey gerçekten zor bir iş, büyük bir başarı! Aslında gönül bu ve benzeri güzel işleri ‘okulda diyabet programı’ olanlardan, ya da ne bileyim elinin altında onlarca doktoru, hemşiresi olan, döner sermayesi bulunan; ama ne yazıktır ki anket düzenlemekten öteye gidemeyenlerden bekliyor ya! Neyse… Dilerim sizin bu başarınız onlara da ilham kaynağı olur :)(oralardan böyle bir faaliyet en azından ben hiç duymadım.Duyan, bilen, gören varsa düzeltsin lütfen)
  Emeği geçen herkesi kutluyor, sonsuz teşekkürlerimi gönderiyorum…

  • Çok teşekkür ediyorum Buket Hanım,
   Öğrendiğimiz kadarıyla bir ilki gerçekleştirmişiz Mardin’de..Elimiz erdiğince,imkanlar yettiğince çabalamaya devam edeceğiz. Umarım daha da çok çocuğumuza ulaşma şansımız olur.

   Sevgiler

 4. çok güzel bir başlangıç, umarım tüm Türkiye de, okullarda bu tür etkinlikler yapılır ve diyabet artık daha bir bilinçli bir hastalık halini alır. Emeği geçen herkesi Tebrik ediyorum.

  • Teşekkür ediyorum Kenan Bey,
   İyi dileklerinize katılıyorum, umarım daha çok çocuğumuzda farkındalık yaratabiliriz ve diyabetli çocuklarımıza da gerekli desteği sağlayabiliriz..

   Sevgiler..

 5. Duyarlı bir okul, duyarlı bir öğretmen bravo çok taktir ettim vallahi,bu çalışmayı öğretmenimizle hatta müdürle paylaşıcam bakalım nasıl bi tepkiyle karşılaşacağız.

  • Çok teşekkür ediyorum Tuğba Hanım, umarım bu duyarlılığı çocuklarımıza da kazandırabilmişizdir. Sizin okul idaresi ve öğretmeninizle görüşmeniz olumlu sonuçlanmıştır inşallah.

   Sevgiler..

 6. Eminim bu benzetmeyle daha önce bir çok kez karşılaşmıştır.
  Dilek öğretmenimiz=Modern Çalıkuşu. 🙂
  Gülbeşeker diye takılan da vardır mutlaka. 🙂
  Dilek öğretmenimizin taşıdığı bir damla su ama tarafımız belli olsun misali.
  Böyle bir tarama bence özel okullarda bile yoktur.
  Çocuklar için çok önemli bir olay kendilerini değerli, önemsenmiş hissetmek.Hiç tanımadığı, birinin onlar için taaa İstanbul’dan onları görmeye gelmesi, gelip onlarla ilgilenmesi.
  Çocuklar adına bi kere de ben teşekkür ederim Esra Hanım.

  • Güzel teşbihlerinizden ötürü teşekkür ediyorum Hatice Hanım 🙂
   Dediğiniz gibi, taşıdığımız bir damla su inşallah çocuklarımıza ferahlık olmuştur.. Elimizden geldiğince de su taşımaya devam 🙂 Bir çocuğumuzu bile bu yolun kıyısından köşesinden döndürebildiysek, ya da olumsuz bir komplikasyonla karşılaştırmadan onları bu yolda karşılayabildiysek ne mutlu bizlere..

   Sevgiler..

 7. Dilek Hanım merhaba,
  Maalesef burası Türkiye.Sizin öğrencileriniz gerçekten çok şanslı,sizin gibi bir öğretmenleri olduğu için.Okulda tek diyabetli öğrenci Yağız,bu yüzden kimsenin umrunda değil.
  Sevgiler..

 8. Tüm emeği geçenleri tebrik ediyorum ben de okulum için diyabet taraması ve obezite ye dikkat çekmek için bir çalışma planlamak istiyorum ne yapmalıyım fikirlerinizi desteklerinizi bekliyorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: