Lilly, Aile Hekimlerini ‘Diyabet Kampı’yla Bilgilendiriyor

EtkinliklerLilly, Aile Hekimlerini 'Diyabet Kampı'yla Bilgilendiriyor

Lilly Akademi’nin internet sayfasına doktormuşum gibi üye oldum. Farazi bir hastane ve uzmanlık alanı seçip girdim.

Uzmanlardan diyabetle ilgili tüm detayları dinleyebiliyor ve kendinizi test edebiliyorsunuz. Ancak bu site özellikle hekimlerin diyabeti her yönüyle tanımaları için yapılmış. Bence oldukça başarılı. Sizlerden ricam üye olun ve sayfalarda gezinin. Aldığınız bilgiler çerçevesinde kendinizi sınavlarla test de edebiliyorsunuz.

Prof Dr. İlhan Yetkin’in bir sunumu dinledim biraz. Egzersiz ve Diyabet konuluydu. Daha neler var inceledikçe sizlere bilgi veririm. Ki bence daha da gelişime açık bir platform. İnsülin pompası tedavisi yok mesela. Ya da karbonhidrat sayım yöntemi için diyetisyenler de yok.

Hastalara özel harika bir online kitap ta gördüm. Hafta sonu daha rahat bir şekilde okurum.

Lilly Akademi’nin tüm detayları ise aşağıda bulunmaktadır.

Lilly, Aile Hekimlerini ‘Diyabet Kampı’yla Bilgilendiriyor

Lilly, Türkiye’de milyonlarca kişinin yaşamını etkileyen diyabet ve tedavisi konusunda aile hekimleri ve iç hastalıkları ana bilim dalı asistanlarına yönelik ‘Diyabet Kampları’ projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında 300’e yakın hekim ve asistana yeni tedavi yöntemleri hakkında bilgi aktarılırken, hekimlerin hasta koltuğuna oturarak diyabetli hastanın karşılaştığı komplikasyonları anlamaları sağlanıyor.

Lilly,  diyabet medikal uzmanları tarafından gerçekleştirilen  ‘Diyabet Kampları’ projesini Türkiye’nin farklı şehirlerinde hayata geçirdi. Aile hekimlerine ve iç hastalıkları ana bilim dalı asistanlarına diyabet hastasının hastalığı sürecinde yaşadıklarını anlatmayı hedefleyen proje, iki aşamalı eğitim programından oluşuyor.

Tam gün süren eğitimlerden oluşan kampa katılan hekimler, ilk aşamada interaktif ortamda uzmanlar aracılığıyla sık görülen vakalar üzerinden tedavi yöntemleri hakkında fikir sahibi olma fırsatını yakalıyor. Eğitimlerin 2. aşamasında ise katılımcılar, ‘Motivasyonel Görüşme’ ve ‘Diyabetin Komplikasyonlarını Yaşamak’ başlıklı eğitimler aracılığıyla hastalığın fiziksel ve duygusal etkileri hakkında farklı vaka örnekleri üzerinden bilgi edinebiliyorlar.

Projeyi benzerlerinden ayıran en önemli özellik; eğitim programına katılan hekimlerin, kendilerini hastaların yerine koyarak onların yaşadıkları güçlükleri  yakından tecrübe edebilmeleri. Proje kapsamında 2012 yılı içerisinde 300’e yakın aile hekimi ve 2. basamakta görev alan iç hastalıkları ana bilim dalı asistanına ulaşılması planlanıyor.

Hekimler hasta koltuğuna geçecek

Diyabetin tedavisindeki  zorluklardan birisinin, hastaların, hastalıklarını algılayabilmeleri  ve bu konuda sorumluluk üstlenmeleri aşamasında yaşandığı biliniyor.  “Diyabet Kampları”nın öncelikli amacının, hekimleri, hastaların gözünden hastalığa  yaklaşım ve tedavi seçenekleri konusunda bilgilendirmek olduğunu belirten Lilly Medikal Danışmanı Dr. Ali Ertekin, “Projede, diyabetin komplikasyonlarının hekimlere yaşatarak tedavi edilemeyen hastaların karşılaştıkları zorluklara dikkat çekmek istedik” diye konuştu.  Özellikle aile hekimlerine yönelik bu toplantı zincirini Türkiye’ye yayarak mümkün olduğunca daha fazla hekime ulaşmayı amaçladıklarını belirten Dr. Ertekin, “Aile hekimlerinin diyabet tedavisindeki rolü giderek öne çıkıyor. Hastayı ilk aşamada gören ve diyabet teşhisini koyabilen hekimler oldukları için, diyabeti ve diyabetli hastanın yaşadıklarını anlamaları son derece önemli. Günlük rutin içinde bazen diyabet teşhisi gözden kaçırılabiliyor. Bu kamplar, hastalığın zamanında teşhis edilmesi, gereken tedavi ve yaşam şekli değişikliğine bir an önce başlanması konusunda katılımcılara büyük katkı sağlayacak” diye konuştu.  (Yazı http://www.medimagazin.com.tr/ilac-sanayi/genel/tr-hekimler-hasta-koltuguna-gececek-8-60-46052.html‘den ve görsel https://www.lilly.com.tr/’den alınmıştır.)

3 YORUMLAR

 1. Esra Hanım Merhaba,

  Gerçekten Lilly firması yıllardır diyabetle ilgili birçok güzel projelerde yer alıyor ve buda onlardan bir tanesi olmuş.

  Bu tarz projelerin olması çok gerekli bence. Çünkü ülkemizde hala doktor koltuğuna oturup ama hastayı yeteri kadar bilgilendirecek donanımlı hekimlerin olmadığını düşünüyorum. Özellikle konu diyabet olunca daha bir hassasiyet gerektiriyor. Bizlerin pisikolojisini iyi anlayan ve motive edebilen doktorlara ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.
  Sizlere yaşadığım bir olayı aktarmak istiyorum. Bundan birkaç ay önce ilaçlarımı yazdırmak için bir devlet hastanesine gittim. Gerekli olan tüm ilaçlarımı yazdırdım ve sıra ölçüm çubuklarına geldi. Doktor günde kaç ölçüm yapıyorsunuz diye sorunca bende anlatmaya başladım . Günde 4 kez insülin yapıyorum ve her yemekten önce ölçüm yapıyorum tokluk ölçüyorum gece 3,te kalkıp tekrar ölçüyorum ve hipoglisemiye girdiğim anlarda çok daha fazla oluyor günde 10,un üstüne çıkabiliyor fakat siz bana en fazla ne kadar ölçüm çubuğu alabiliyorsam o kadar yazarmısınız dedim ve ekledim doktorum bu şekilde olmasını istedi diye. Ve Doktordan aldığım cevap aynen şöyle: Ben okadar yazamam günde en fazla 4 çubuk yazabilirim zaten hangi doktor bu şekilde ölçüm verir parmaklarına yazık 1 günde o kadar delmeye canmı dayanır sen en iyisi gündüzleri 1 öğün öncesi ölçme ve onun yerine gece ölç bu şekilde ayarlama yap günde 4 kere ölçmen yeterli olur dedi.
  Evet gerçekten 1 günde okadar ölçüm eminimki bazı zamanlar hepimize ayrı bir acı veriyor dayanma gücü istiyoruz çoğu kez. Ama karşımdaki bir Diyabet doktoru ise ve bunları söyleyebiliyorsa şok oluyorum ve düşünüyorum ülkemizde hala bu kadar bilinçsiz doktorların işi ne????
  Sonuç olarak şunu söylemek istiyorum bu tarz projeler gerçekten çok gerekli çünkü diyabet yada farklı bir rahatsızlığı olan her hastanın önce onun psikolojisini iyi anlayan ve onu iyi motive eden bir doktora ihtiyacı var çünkü herşeyin başı MORAL…

  Sevgilerrr:)))

  • Zeynep Hanım Merhaba,

   Sizinle bu konu üzerine çok konuşmuştuk. Ve aynı fikirde olduğumuzu belirtmek isterim. Yani konusunda uzman dediğimiz doktorların bile ağzından öyle cümleler çıkıyor ki şaşıp kalıyoruz.

   Lilly’nin projesi gayet güzel bir adım. Doktorları daha donanımlı hale getireceğine eminim.

   Ama benim hayalimde şöyle bir şey var;

   Yine sanal bir ortam. Ve doktorlar girebiliyor sistem. Doktor sisteme üye olunca avatarını seçecek. Bu avatarlar diyabetli bireyler olacak. Diyabetlilerin diyabet kıdemleri de farklı olacak. Seçtiği diyabetlinin yemeğini yedirecek, insülinini yapacak, kan şekerini ölçecek, doktor kontrollerine gidecek gibi birçok detayı var. Doktor uzman ya. Ama tam olarak diyabetli avatarına iyi bakamayacak. Şekeri düşecek avatarın. Hipoglisemi anında diyabetli avatarının atağını izleyecek. Şimdilik mevcut olanaklarımla bu tarz sanal bir dünya yaratmam imkansız ama olsa harika olurdu 🙂 .

   Dolayısı ile ben günde 15 kez ölçüm yapan diyabetliye doktorların neden tepki gösterdiğini anlayamıyorum. Diyabetli olsalardı belki bizden daha fazla ölçerlerdi gibi geliyor.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: