Anasayfa Etkinlikler Lilly, Aile Hekimlerini ‘Diyabet Kampı’yla Bilgilendiriyor

Lilly, Aile Hekimlerini ‘Diyabet Kampı’yla Bilgilendiriyor

3 4.150 görüntüleme

Lilly Akademi’nin internet sayfasına doktormuşum gibi üye oldum. Farazi bir hastane ve uzmanlık alanı seçip girdim.

Uzmanlardan diyabetle ilgili tüm detayları dinleyebiliyor ve kendinizi test edebiliyorsunuz. Ancak bu site özellikle hekimlerin diyabeti her yönüyle tanımaları için yapılmış. Bence oldukça başarılı. Sizlerden ricam üye olun ve sayfalarda gezinin. Aldığınız bilgiler çerçevesinde kendinizi sınavlarla test de edebiliyorsunuz.

Prof Dr. İlhan Yetkin’in bir sunumu dinledim biraz. Egzersiz ve Diyabet konuluydu. Daha neler var inceledikçe sizlere bilgi veririm. Ki bence daha da gelişime açık bir platform. İnsülin pompası tedavisi yok mesela. Ya da karbonhidrat sayım yöntemi için diyetisyenler de yok.

Hastalara özel harika bir online kitap ta gördüm. Hafta sonu daha rahat bir şekilde okurum.

Lilly Akademi’nin tüm detayları ise aşağıda bulunmaktadır.

Lilly, Aile Hekimlerini ‘Diyabet Kampı’yla Bilgilendiriyor

Lilly, Türkiye’de milyonlarca kişinin yaşamını etkileyen diyabet ve tedavisi konusunda aile hekimleri ve iç hastalıkları ana bilim dalı asistanlarına yönelik ‘Diyabet Kampları’ projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında 300’e yakın hekim ve asistana yeni tedavi yöntemleri hakkında bilgi aktarılırken, hekimlerin hasta koltuğuna oturarak diyabetli hastanın karşılaştığı komplikasyonları anlamaları sağlanıyor.

Lilly,  diyabet medikal uzmanları tarafından gerçekleştirilen  ‘Diyabet Kampları’ projesini Türkiye’nin farklı şehirlerinde hayata geçirdi. Aile hekimlerine ve iç hastalıkları ana bilim dalı asistanlarına diyabet hastasının hastalığı sürecinde yaşadıklarını anlatmayı hedefleyen proje, iki aşamalı eğitim programından oluşuyor.

Tam gün süren eğitimlerden oluşan kampa katılan hekimler, ilk aşamada interaktif ortamda uzmanlar aracılığıyla sık görülen vakalar üzerinden tedavi yöntemleri hakkında fikir sahibi olma fırsatını yakalıyor. Eğitimlerin 2. aşamasında ise katılımcılar, ‘Motivasyonel Görüşme’ ve ‘Diyabetin Komplikasyonlarını Yaşamak’ başlıklı eğitimler aracılığıyla hastalığın fiziksel ve duygusal etkileri hakkında farklı vaka örnekleri üzerinden bilgi edinebiliyorlar.

Projeyi benzerlerinden ayıran en önemli özellik; eğitim programına katılan hekimlerin, kendilerini hastaların yerine koyarak onların yaşadıkları güçlükleri  yakından tecrübe edebilmeleri. Proje kapsamında 2012 yılı içerisinde 300’e yakın aile hekimi ve 2. basamakta görev alan iç hastalıkları ana bilim dalı asistanına ulaşılması planlanıyor.

Hekimler hasta koltuğuna geçecek

Diyabetin tedavisindeki  zorluklardan birisinin, hastaların, hastalıklarını algılayabilmeleri  ve bu konuda sorumluluk üstlenmeleri aşamasında yaşandığı biliniyor.  “Diyabet Kampları”nın öncelikli amacının, hekimleri, hastaların gözünden hastalığa  yaklaşım ve tedavi seçenekleri konusunda bilgilendirmek olduğunu belirten Lilly Medikal Danışmanı Dr. Ali Ertekin, “Projede, diyabetin komplikasyonlarının hekimlere yaşatarak tedavi edilemeyen hastaların karşılaştıkları zorluklara dikkat çekmek istedik” diye konuştu.  Özellikle aile hekimlerine yönelik bu toplantı zincirini Türkiye’ye yayarak mümkün olduğunca daha fazla hekime ulaşmayı amaçladıklarını belirten Dr. Ertekin, “Aile hekimlerinin diyabet tedavisindeki rolü giderek öne çıkıyor. Hastayı ilk aşamada gören ve diyabet teşhisini koyabilen hekimler oldukları için, diyabeti ve diyabetli hastanın yaşadıklarını anlamaları son derece önemli. Günlük rutin içinde bazen diyabet teşhisi gözden kaçırılabiliyor. Bu kamplar, hastalığın zamanında teşhis edilmesi, gereken tedavi ve yaşam şekli değişikliğine bir an önce başlanması konusunda katılımcılara büyük katkı sağlayacak” diye konuştu.  (Yazı http://www.medimagazin.com.tr/ilac-sanayi/genel/tr-hekimler-hasta-koltuguna-gececek-8-60-46052.html‘den ve görsel https://www.lilly.com.tr/’den alınmıştır.)

  • Cevap Bırak

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.