Libre İle Uzaktan Takip Sistemi – Distant Following System with Libre

Hayatım DiyabetLibre İle Uzaktan Takip Sistemi - Distant Following System with Libre

Libre İle Uzaktan Takip Sistemi – Distant Following System with Libre

(See the English version below)

Yeniden Merhaba,

Bugün, duyduğum an yüzümü güldüren bir haber aldım ve çok fazla işim olmasına rağmen hemen bu yazıyı derleyip sizlerle paylaşmak istedim. Artık, Libre kullanıcıları yeni bir aplikasyon sayesinde glikoz değerlerini başkalarıyla paylaşabilecekler. Nasıl mı?

Hâlihazırda bütün Libre kullanıcıları, telefondan da şeker ölçümü yapabiliyorlar. Bunu birçok paylaşımda okumuşsunuzdur. Bu yeni yöntemle, sizin belirlediğiniz kişiler tarafından tüm ölçümleriniz uzaktan takip edilebilecek. Yani aslında Dexcom ve Nightscout kullanıcılarının yakından bildiği bir sistem bu. Hatta bildiğim kadarıyla Esra Hanım ve Eşref Bey sıkça kullanıyor 🙂 Ama bir Libre kullanıcısı olarak, benim ve benim gibiler için yeni bir haber 🙂

librelinkupBu yeni uygulamanın ismi “LibreLinkUp”. Aplikasyonu akıllı telefonunuza indirdikten sonra, sadece sizin izin verdiğiniz bağlantılar kendi telefonlarından şeker değerlerinizi takip edebilecekler (Google Play Linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=org.nativescript.LibreLinkUp ). Libre ile her ölçüm yaptığınızda bağlantıladığınız kişilere haber gidecek. Ben bu uygulamayı en çok diyabetli çocukları olan ebeveynler için faydalı buldum ve heyecanımın asıl sebebi bu. Bir de eğer benim gibi diyabetinizi yakından takip eden bir eşe sahipseniz bu uygulama bir hayli iş görüyor 🙂 🙂

Böyle yenilikler içimizi açıyor, bizleri diyabet kontrolünü kolaylaştırmaya ve keyifli hale getirmeye yönlendiriyor. Dilerim daha da iyileri olur zamanla…

(Küçük bir not: Ne yazık ki Libre ülkemizde aktif olmadığı için bu bahsettiğim uygulama Türkiye’de kullanılamıyor. Ama Esra Hanım‘ın da belirttiği gibi eğer Dns ayarlarında değişiklikler yapılırsa neden olmasın. Bu bilgi aklımıza geldi ama çalışıp çalışmadığını henüz test etmedik. Eğer deneyimleyenler olursa lütfen bizimle paylaşın.)

Sevgiler,

Hazal Rende

—————————-

Hello again,

Today I’m writing about a good news. Although I am super busy to write, I would really like to share this immediately. From now on, Libre users can share their glucose scans with others through the new application. But, how?

Many Libre users know that we can scan our glucose levels with Libre app through the smart phones and with this system, other people, who are connected to your new app, can monitor your blood sugar levels automatically. I know it is not something new for Dexcom and Nightscout users but it made me feel excited when I first heard it. Plus, as I know, Esra and Esref use this monitoring system a lot 🙂

librelinkupThe new application’s name is “LibreLinkUp”. After you download the app you just need to add people to monitor your scans (Google Play Link: https://play.google.com/store/apps/details?id=org.nativescript.LibreLinkUp ) . They will get a notification every time you scan. I think this new app is very helpful for parents who have diabetic children. That’s why I am so excited. More, if you have a curious husband about your diabetes just like I have, it’s also good to get this 🙂 🙂

These kinds of news make us glad and for us it’s easier to control our diabetes as well. I hope we receive more good news in time…

(A little note: As you all know, Libre is not active in Turkey so we can’t use this new system as well but, as Esra said; if we change the Dns settings, it could be active. We haven’t tested it yet. Please share your thoughts with us if you experience this.)

Regards,

Hazal Rende

6 YORUMLAR

 1. Funda Erçelik Ben çok sevindim inşallah uygulamasını yapabiliriz samsung s3 Neo kullanıyorum ama google playde çıkmıyor😯😯

  Hazal Görkay Rende Funda Hanim malesef yazida da bahsettigim gibi Turkiye’ye uyumlu degil henuz 🙁 belki yapilabilecek kucuk ayarlar sayesinde uyumlu hale getirilebilir ama. O konuda bir bilgim yok ama edinir edinmez paylasacagim.

  Funda Erçelik Tmm canım teşekkürler

  Funda Erçelik Yazıda ki o ayrıntıyı atlamışım☺☺

  Hazal Görkay Rende sorun degil. yine yazmis oldum 🙂 sevgiler..

 2. Rina Altaras Darsa süper haber, dün ben de okudum, iphone da mümkün olmadığı için iosta nasıl android applikason çalıştırılır diye bile araştırdım 🙂 tabiii ki beceremedim. bu arada librelink de galiba direkt indirilemiyordu, bir link üzerinden yapmıştık ama tam hatırlayamıyorum…

  Hazal Görkay Rende Dogrudur Rina hanim. Ben yurtdisinda yasadigim icin o tip degistirmelere hakim degilim malesef. Ama bu Up uygulamasi hakkinda Turkiye’ye nasil uyumlu olabilir arastirma icindeyim. Umarim herkes kolayca faydalanabilir en kisa zamanda.

 3. Hazal Hanım Merhaba,

  Diyabet teknolojileri bireyler ve yakınlarının hayatlarını kolaylaştırmak için olmalı. Ki zaten bu sektör şu an buna daha fazla önem verip bu yönde ilerliyor.

  Mesela Dexcom için Nightscout’ı kurmuş olmak inanılmaz bir konfor sağladı. Ki Dexcom’ın kendi uzaktan takip sistemi de aynı konforu sağlayacaktır.

  Abbott’un Free Style Libre teknolojisi de bir uygulamayla eşleştiğinde tip-1 diyabetli ve yakınlarına eminim ciddi bir konfor getirecektir. Umarım bu tarz kullanıcı dostu teknolojiler artış gösterir.

  sevgiler

 4. Merhaba Esra Hanim,

  Kesinlikle öyle. Yazida da dedigim gibi; benim acimdan cok daha motive edici ve hayatimizi kolaylastirici yenilikler bunlar. Umarim cok daha iyileriyle bulusuruz en kisa surede…

  Sevgiler,
  Hazal

 5. Merhabalar ben kurulumunu yapıp test ediyorum. Şu an için gayet güzel ve hızlı çalışıyor. Gerekli olan herşeyi aşağıya yazmaya çalışacağım.

  1) 2 tane android yüklü telefon . Bunlardan okuyucu olarak kullanılacak telefonun NFC özelliğinin olması gerekiyor.

  2) Librelink (NFC özellikli telefona kurulacak )
  Lİbrelinkup ( Düğer telefona kurulacak )
  Her iki yazılım da maalesef Google Play Türkiye mevcut değil. Fakat internette araştırma yaparak bu sorun aşılabiliyor. Programlar mağaza dışında da bulunup kurulabiliyor. Burada sorumluluk size ait. Yada her iki telefonu da bir telefoncuya götürüp yardım isteyebilirsiniz.
  3) Librelink yazılımını kurduktan sonra sol üstte yer alan menü tuşuna basarak ”share ” sekmesinden librelinkup seçerek bir profil oluşturacaksınız . Oluşturduğunuz profilde e-mail adresi isim soy isim ve şifrenizi bir yere not edelim birazdan yine lazım olacak. En önemlisi librelink yazılımı ile freestyle okuyucusunu bir arada kullanabilmek için sensör kola takılınca ilk önce FREESTYLE OKUYUCUSU İLE BAŞLATILMALIDIR. 60 dk bekleme süresi içinde telefonu kullanarak libre link üzerinden de tekrar okutulma yapılmalıdır. Buraya çok dikkat etmek gerekiyor. Eğer sensör ilk önce telefon dan başlatılırsa freestyle okuyucusu okuma yapmaz. Yada okuyucu dan başlatılıp 60 dk süre içinde telefondan okutma yapmazsanız ikisini beraber kullanamazsınız
  4) Diğer telefona da Librelinkup kuruyoruz. Yazılımı çalıştırıp sol üstte yer alan menü tuşuyla Account sekmesinde isim soy isim e-mail ve şifre kısımlarını üstte yazdıklarımızla aynı olacak şekilde doldurup SAVE (kayıt) ediyoruz. Ana menüye geldiğinizde kayıt ettiğiniz ismin orada görünüyor olması gerekiyor.
  5) Her iki telefonun internet bağlantısı olduğundan ve okuyucu telefonun NFC özelliğinin aktif olduğundan emin oluyoruz .
  6) Okuyucu olarak kullandığımız telefonu Librelink açık halde sensöre yaklaştırdığımızda titreşimle beraber ses işareti vererek okumayı yapıyor ve anında diğer telefona bildirim olarak yolluyor. Telefonum okuma hızı okuyucu kadar hassas değil. Telefonu sensöre değdirecek kadar yaklaştırmanız gerekmekte. Benim telefonum Samsung Note5 , belki diğer telefonların okuma hassasiyeti daha yüksek olabilir. Bu konuda da ileri günlerde araştırmalar yapacağım.

  Sonuç olarak okul gibi uzun süreli uzak kalınan durumlarda yaşı küçük olan çocuğumuz ölçümü kendi başına yapıp bilgiyi zahmetsizce bize iletebilir. Diyabet çocuklarımızın ve biz ebeveynlerin yaşam konforunu biraz olsun arttırabilir.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: