Kullandığım Diyabet Teknolojileri ve Yorumlarım

Tip-1'imKullandığım Diyabet Teknolojileri ve Yorumlarım

Kullandığım Diyabet Teknolojileri ve Yorumlarım

Aslında bu konuyu Facebook canlı yayını ile sizlerle bir süre önce paylaşmıştım ama bu konuyla ilgili çok soru gelince yazı yazma gereği hissettim.

Ki biliyorsunuz diyabetimben.com kuruldu kurulalı, marka değeri yüksek olan ve güvendiğim tüm markaların cihazlarını mutlaka deneyip tecrübelerimi sizlerle objektif olarak paylaşıyorum.

Kan Şekeri Ölçüm Cihazım

Roche’un Accu-chek Connect cihazı. Performa Nano ile Connect’in stripleri aynı. Cihaz performansı olarak da her ikisi de yüksek kalitede. Tek farkı; Connect’in ölçümlerini telefon aplikasyonu ile bulut ortamına aktarabiliyorsunuz. Performa Nano’da ise bu işlemi yapmak için bir cihaza ihtiyaç var.

Biliyorsunuz ben 2002 yılında tip-1 diyabetle tanıştım. Ve glükometre markamı hiç değiştirmedim. Çünkü kan şekeri ölçümündeki doğruluk bizler için çok ama çok önemli.

İnsülin Pompam

Yıllardır Medtronic markasının insülin pompa modellerini kullandım. Şu anda da Medtronic 640G ve sensörünü kullanıyorum.

Biliyorsunuz bir dönem kablosuz insülin pompasını da kullandım. Kablosuz olması ve kumanda ile yönetilmesi sebebiyle inanılmaz bir özgürlük getiriyor. Hatta bu insülin pompasının sensörü de var. Ama Türkiye’deki bazı operasyonları sebebiyle ve son dönemde bende yarattığı bazı sıkıntılardan ötürü kablosuz insülin pompasını bırakmak zorunda kaldım.

Medtronic’in global marka değeri ve özellikle yapay pankreas çalışmalarındaki varlığı özellikle insülin pompası teknolojisindeki bilgilerinin, tecrübelerinin yüksek olduğunu işaret ediyor.

İnsülin pompaları için okuma önerisi

http://www.diyabetimben.com/category/insulin-pompam/ linkindeki Bölüm-1,2,3 ve 4 şeklinde olan ilk 4 yazıyı okuyabilirseniz Türkiye’deki tüm insülin pompalarının teknik detayları, maliyetleri gibi bilgilere sahip olabilirsiniz.

CGMs=Sürekli Glükoz Ölçüm Sistemim 

Dünya’da şu anda en iyi bilinen sadece 2 CGMs var. Bunların üreticileri Medtronic ve Dexcom.

Medtronic’in 640G insülin pompasının sensörü olan Enlite G2 Link sensörü kullanıyorum. Özellikle bu tarz CGMs lerin insülin pompası ile birlikte çalışan formları bence önemli. Çünkü sensör ölçtüğü cilt altı glükoz seviyesine göre insülin pompasının nasıl çalışacağını belirliyor. Ve şekerimiz düşmeye başlamadan önce insülin gönderiminin durup, şeker normale geldiğinde tekrar devreye girmesi muhteşem bir konfor sağlıyor.

Ama CGMs ler içinde en iyi olanı Dexcom 🙂 Bu konuda çıtayı en üst seviyeye çıkaran bir şirket. Ancak maalesef şu anda Türkiye’de Dexcom ile dedike çalışan bir insülin pompası maalesef yok 🙁 Ama ATTD 2018’deki sunumda Dexcom’un Omnipod ve T:slim insülin pompalarıyla dedike çalışacağı açıklandı. Ve hatta yapay pankreas yolunda ilerlerken hem CGMs’in en iyisi Dexcom hem de insülin pompalarının en iyi oyuncularının cihazlarının yapay pankreas oluşturacağı bende büyük beklentiler uyandırdı 🙂

Tekrar Medtronic’in Enlite G2 Link sensörüne gelmek gerekirse bu teknolojiden oldukça memnun olduğumu söyleyebilirim. Elbette kullanırken ufak tefek sorunlar olmuyor değil ama bir önceki Enlite G1 Link sensöre göre (Veo model insülin pompasıyla uyumlu sensörden bahsediyorum.) oldukça başarılı sonuçlar alıyorum.

Sensör teknolojileri için okuma önerileri

Dexcom, Libre ve Medtronic Enlite Sensör Kıyaslaması

Dexcom, Medtronic ve Medtrum Sensör Kıyaslaması

http://www.diyabetimben.com/category/cgms/

İnsülin Kalemi Loruma Aparatım=MyVivi

MyVivi’yi de geçtiğimiz sene kullanmaya başladım. Şık tasarımı, çantamda yer kaplamaması ve soğutma derdi olmadığı için bu teknoloji de hayatıma katmadeğer sağlıyor 🙂

Ama her bir MyVivi ile tek bir kalem taşındığı için özellikle uzun seyahatlerimde soğuk tutan büyük cüzdan ya da çantalara ihtiyaç duyuyorum.

MyVivi için okuma önerileri

http://www.diyabetimben.com/?s=MyVivi linkindeki yazılarımdan MyVivi hakkındaki bilgi ve tecrübelerime ulaşabilirsiniz.

Galiba kullandığım teknolojilerde eksiklerim kalmadı 🙂 Umarım bu yazı herkes için yine bir rehber niteliğinde olur.

3 YORUMLAR

    • Ercan Bey Merhaba,

      FreeStyle Libre sürekli glikoz ölçüm sistemi olmadığı için yok. Aynı zamanda denediğim ve beklentimi karşılamadığı için de kullanmadığım bir cihaz olduğu için bu yazıda yeri bulunmuyor.

      sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: