Karbonhidrat İçeren Tatlandırıcılardan Splenda

KH SayımıKarbonhidrat İçeren Tatlandırıcılardan Splenda

Karbonhidrat İçeren Tatlandırıcılardan Splenda

Uzun yıllardır tatlandırıcı kullanmaktayım. Ancak öyle hayal edilebilecek gibi çok büyük miktarlarda tüketmiyorum. Yılda bir kutu 300 ya da 500’lük ya da bitiyorum. Sadece bu kadar.

Splenda gibi sükraloz içeren tatlandırıcıların şimdilik en iyisi ve en zararsızı olduğu söylenmekte. Bunu birkaç yazımızda sizlerle paylaşmıştım.

Besin etiketi okumayı alışkanlık haline getirmek gibi bir zorunluluğumuz var. Tatlandırıcıların da besin etiketini okumanızı öneririm. Karbonhidrat içeren tatlandırıcıyla bir tatlı yapıyorsanız tatlandırıcıdan gelecek karbonhidrat hesabını da yapmanız gerekecek. Ancak çay, kahve vb bir içeceğe atıyorsanız ve bir anda bardak bardak içmeyecekseniz tatlandırıcıdan gelecek karbonhidratı hesaplamanın bir önemi olmayacak. Çünkü az miktarda karbonhidrat almış olacaksınız.

splenda1Besin etiketinden de görebileceğiniz gibi; 100 gram Splenda’da 76,9 gr karbonhidrat bulunmakta. 1 adet tatlandırıcı da ise 0,04 gr karbonhidrat bulunuyor. Bu sebeple yine vurgulamak gerekirse kullandığınız tatlandırıcının miktarına göre karbonhidrat sayımına dahil edip etmeyeceğine siz karar verebilirsiniz.

Yine bir örnek vermek gerekirse; 100 gram Splenda ile bir kek yaptınız. Splenda’dan gelen karbonhidrat hariç kekin diğer malzemelerinden gelen karbonhidrat 300 gram olsun. Splenda’dan da 76,9 yani 77 gram karbonhidrat gelecek. Yani kek toplamda 370 gram karbonhidrat olacak. Keki 20 eşit dilime ayırdığınızda her bir dilim kek 18,5 karbonhidrat olacak.

Umarım karbonhidrat içeren tatlandırıcılar konusunda sizlere rehberlik edebilecek bir yazı olmuştur.

Bu arada Splenda’yı birkaç hafta bulamadık. Sebebi ise paket değişikliği imiş. Yeni paketini hiç beğenmedim. Tatlandırıcı tabletleri oldukça küçülmüş. Yazının ana görselinde sarı kutu yeni olan paket.

splenda1Yakın bir zamanda Amerika’ya ya yerleşen arkadaşımız oldu. İçinde 1200 adet Splenda bulunan tatlandırıcının fotoğrafını ve fiyatını gönderdi. 20 Dolar!!! Türkiye’de ise 300’lük bir kutuya ödediğimiz 40-50 TL fiyatı düşününce insan sinir oluyor.

Paketin gittikçe kalitesiz formata dönmesi, tatlandırıcı boyutlarının küçülmesi ve fiyatta herhangi bir değişikliğin olmaması üzücü.

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: