Kan Şekeri Ölçüm Çubuklarıyla İlgili SUT’da Karar Çıktı

Haberler&GelişmelerKan Şekeri Ölçüm Çubuklarıyla İlgili SUT'da Karar Çıktı

Kan Şekeri Ölçüm Çubuklarıyla İlgili SUT’da Karar Çıktı ama ne çıktı 🙂 Tip-1 Diyabetliler SGK’ya Seslerini Duyuruyor başlıklı yazımızdan da hatırlarsanız birkaç aydır dilekçeler yazdık. Diyabet Vakfı’nın açtığı dava da kazanılmıştı. Ama bence kayda değer bir gelişme olmadı. Yine de küçük de olsa bir adım attırmış olmak iyi.

Çünkü 0,32 TL strip başına SGK desteği sağlanırken 0.36 TL’ye çıkarıldı. Yani bir kutu 50 lik strip için SGK desteği 16 TL’den, 18 TL’ye çıkarıldı. Çoook büyük bir değişiklik değil mi? Yani bir kutu 50’lik stribi satan bir firmanın stribi 35 TL’ye satılıyorsa 17 TL kadar fark çıkacak. Değişen ne oldu?

Peki bu sonuç ne zaman uygulamaya geçecek? Maksimumda 5 iş günü içinde uygulanması gerekiyor.

Haber ise aşağıda. SUT bugün yayınlandı.

Kan şekeri ölçüm çubuklarıyla ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ 14 Temmuz 2016 tarihindeki ve 29770 sayılı Resmî Gazete’de yayımlandı.

MADDE 17- Aynı Tebliğin Özel Hallerde Karşılanan Tıbbi Malzemeler Listesi (EK-3/C-5)’nin sonuna aşağıdaki madde eklenmiştir.

a) Listede yer alan “A10093” SUT kodlu tıbbi malzeme satırı aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

A10093 Kan Şekeri Ölçüm Çubuğu 0,36                                                                                                                                                                 “

b) Listede yer alan “A 10094” SUT kodlu tıbbi malzeme yürürlükten kaldırılmıştır.

c) Listeye “A10107” SUT kodlu tıbbi malzemeden sonra gelmek üzere aşağıdaki tıbbi malzeme satın eklenmiştir.

A10114 Kalem iğne Ucu 0,255

 

NOT: Yazıyı Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya kanallarında paylaşın. Alttaki Facebook, Twitter, Google+ ya da Pinterest butonlarına tıklamanız yeterlidir.

8 YORUMLAR

 1. Nihal Akçin Emiral Yazik zahmet olmuş bu büyük karar icin değerli vakitlerini harcamislar…

  Nagihan Kovancı Yücesoy Devletin bu aralar daha mühim destek çıkması gereken konuları var lütfen 😠

  Bilgen Cebeci Uysal Ayakta alkışlıyorum yaaa şaka gibi 😲😲😶😶

  Esra Avcı Gerçekten şaka gibi 🙂 Kağıt israfına değmez. Boşa yorulmuşlar 🙂

  Bilgen Cebeci Uysal Çırpındık günlerce 1 dilekçe daha yazdirabilmek için bizler bu derece madurken dalga geçmeleri iğrenç yazıklar olsun ne diyebilirim ki 😣

  Mehmet Karaköse Bilgen Cebeci Uysal dilekçeler daha gönderilmemiş

  Mehmet Karaköse sağlık sistemi çok düzeldi o yüzden hastaların ihtiyaçları kalmadı muayene katılım payından bir kere doktora gitmişim 3 kalem olarak para kesilmiş 13.5 tl sadece ama ödemeye gelince 0.33 den 0.36 0.2 isini geri verelim 0.34 yeter striplere

 2. sedanuroz Söylenecek söz yok. Eczaneden eczaneye değişen fiyatlarla, yıllık minimum 650 TL fark ücreti ödüyor olmak çoğu insanı ucuz striplere yönlendiriyor. Yazık, şimdi hangisi doğru?

  birsen_erdm Yazıklar olsun,ucuz stripler işe yaramıyor,sağlık pahalı ülkemizde ne yazık ki!

  ceyhanalpaydiin Aynen yazıklar olsun diyecek çok şey var ama susmayı tercih ediyoz galıba 😊

  ahmetminare 😔

  zuleyhadrn On bir yıldır fark ödüyoruz ucuz larda işe yaramıyor insan sağlığı parayla satıyorlar bize çok yazık

 3. Barış Tekcan Başbakan hastanelerde kız bakıp begeniyorlar gibi işler ile ugrasacagina keşke bunlar ile biraz ilgilense imiş

  Esra Avcı Hahahahah 🙂 Evet evet. Hastaneye kız bakmaya gidiliyor dediklerinde de fena gülmüştüm 🙂

  TC Buket Büyükakkaş Yıldırım Buna da şükür. Ne de olsa şartsız koşulsuz işe alınıp maaş bağlanacak; sınavsız mülakatsız Üniversitelerde okutulacak-üstüne belki bir de burs, öğrenim kredisi verilecek. … milyonlarca zavallı yeni vatandaşımız var!? Ödemeyi tamamen kaldırsalar haklı adamlar. ….

  Esra Avcı Ülkemiz gittikçe enteresan oluyor Bket Hanım. Biz kasarak bir şeylere ulaşmaya çalışırken kasmadan hak kazanacakları duymak üzücü. Bence de ödemeyi kaldırsınlar. Yapsalar ne yapmasalar ne? 🙂

  Kemaleddin Özçelik Olay o değil asıl bomba şu A 10094 SUT kodlu Şeker Ölçüm Cihazları na verilen 20₺ lik ücrette verilmiyecek alabilirsek ücretsiz olarak firmalar karşılayacak. Yani Şeker Ölçüm Cihazları BEDAVA Değil..!

  Esra Avcı Zaten Bedava değil ki glükometreler. 20 TL gerçekten nedir ki! 20 TL’yi veren glükometrenin tüm bedelini öder 🙂

 4. duydunuz mu artık kan ölçüm cihazlarının parası 1.08.2016 tarihinden itibaren ödenmiyor.

  14 Temmuz 2016 tarihinde yayımlanan SUT ve SGK ,Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu kararında sendikamızca dikkat edilmesi gerekenler aşağıda bilgilerinize sunulmuş olup, ŞEKER ÖLÇÜM CİHAZLARI İLE İLGİLİ DÜZENLEMENİN YÜRÜRLÜK TARİHİ 1 AĞUSTOS 2016’DIR.

 5. bahsettiğiniz 14 temmuz 2016 tarihli SUT kararlarında kan ölçüm cihazlarının ödemesi kaldırılmış.artık kan ölçüm cihazını parayla alacağız.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: