Janset’in Tip-1 Diyabeti ve Çölyak

Sizden GelenlerJanset'in Tip-1 Diyabeti ve Çölyak

UntitledEsra Hanım Merhaba,

Size duyarlılığınızdan ötürü öncelikle çok teşekkür etmek istiyorum. Ellerinize, o kocaman yüreğinize sağlık.

Bizim 4 yaşında bir kızımız var. Maalesef bize 1 sene önce Tip 1 diyabet bereberinde çölyak tanısı kondu.

Çölyak ve Tip 1 diyabet her ne kadar zor olsalarda tek başlarına biraz kontrol edilebilir, başa çıkılabilir belki ama inanın her ikisini birlikte idare edebilmek çok daha zor. Evinizde herşey sizin kontrolünüzde, yenmemesi gereken ürünleri evinize almayarak yeme-içme düzeninizi kurabiliyorken, dışardaki hayat çok acımasız. Bir de bu durumla başa çıkması, olanları anlaması gereken 4 yaşında bir çocuksa işler daha da içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Evden çıktığınız andan itibaren yanınızda yemek taşımak durumundasınız. Belki sadce Tip 1 liler zaman zaman da olsa pastane veya restoranlara gidebiliyor, canlarının istediklerini az da olsa tüketebiliyorlar. Ama çölyaklı olanların malesef böyle bir şansları olmuyor.

Türkiye’de görülme sıklığı her 100 kişide bir olduğu söylenen çölyaklılar için birkaç tane dışında gidilebilecek bir restoran-cafe bile yok. Çölyak sadece ekmek ve buğday ürünlerini tüketmeyerek kontrol edilemiyor. Çapraz bulaşma olarak isimlendirilen bir durumda söz konusu. Yani çay kaşığının 1/8’i kadar bile yediğimiz ürünlere gluten bulaşsa bağırsaklarımız tekrar zarar görebiliyor. Bu nedenle tükettiğimiz her ürünün firmasından anı yerde glutenli herhangi bir ürünün üretilmediği yani çapraz bulaşma olmadığına dair teyit almanız, ondan sonra o ürünleri kullanmanız gerekli.

Yediğiniz et, süt,peynir, salça, seker vs. gibi ürünlerde de gluten bulaşıp bulaşmadığına dikkat etmeniz gerekiyor.

Biraz uzattım sanırım, ama Tip 1 li diyabetliler için inanılmaz yararlı, güzel bir site olan “DiyabetimBen” sitesinde her an herkesin başına gelebilecek çölyaklı Tip 1 liler için de özel bir bölüm olursa aynı durumla karşı karşıya olan biz Tip 1 ve çölyaklılar ve aileleri  olarak deneyimlerimizi, yemek tariflerimizi,bu konuya duyarlı okullları, kreşleri, belki restoranları paylaşarak hiç de kolay olmayan bu yolda bir nebze de olsa nefes alışlarımızı kolaylaştırabiliriz.

Hayata herzaman gülümseyebilecek umutlarımızın hiç tükenmemesi dileklerimle… (Görsel kaynak: topnews.in)

Şükran

3 YORUMLAR

 1. Şükran Hanım,

  Yaşadığınız zorluklara karşın bu şekilde umut dolu ve pozitif bir yaklaşımla yazdığınız yazınızı okuyunca inanın şöyle bir yerimde doğruldum ve içimdeki bütün kötü enerjiyi attım..

  Allah size ve minik Janset’inize kolaylık versin..Ben inanıyorum ki yakın zamanda hepimizin yüzü gülecek..

  Sevgiler..

 2. Benim kızımda 1,5 yaşında diyabet, 5 yaşında çölyak teşhisi kondu. Şuan 7 yaşında gerçekten çölyak olduktan sonra hayat ikimisli daha zor oldu. Dilerim birgün bizim çocuklarımızda eskisi gibi az da olsa diğer insanlar gibi dilediklerini az da olsa yerler. Ayrıca üyemisiniz bilemiyorum. Ancak Çölyaklılar dayanışma grupuna üye olun. Birde glutenfree hayat diye bir site var Arzum hn. Hazırladığı oradanda hangi ürünleri tüketebileceğiniz hakkında geniş bilgi alabilirsiniz.

 3. merhaba benim kızımda 1 yaşında tıp 1 diyabet 1 yıl öncede çölyak teşhisi koyuldu. şuan 5 yaşında kızım sizleri çok iyi anlayabiliyorum allah hepimizin yardımcısı olsun iki hastalığı idare etmek gerçekten çok zor ilerleyen yıllarda inşallah hastalığımıza bi çözüm bulunucak umuduyla yaşıyoruz.
  hepinize sevgiler..

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: