İstikamet Gaziantep

Tip-1'imİstikamet Gaziantep

fotoCuma gününden bu yana İskenderun’dayız.

Cuma 17:00 uçağı ile geldik. İlk defa insülin pompam ile havalimanı güvenliğinden geçerken güvenlik görevlilerinden biri dedektör ile beni kontrol ederken göğüs aramda sinyal olmasına rağmen elle kontrol yapmadı. Pompamı çıkartmadı. Ve insülin pompası olduğunu söylememe rağmen pek de önemsemedi. Bu güzel bir şey ama bana çok dikkatsiz gibi geldi.

Normalde göğüs arası elle kontrol edilir. Bu nedir?  diye sorduklarında da ben ‘insülin pompası’ cevabını verirdim. ‘Tamam. Siz diyabetlisiniz. Keşke güvenlikten geçmeseydiniz’ diye de nazikçe diye karşılık verirlerdi.

Memleketim yine sıcak, yine sıcak 🙂 Buna rağmen insülin pompasındaki insüline bir şey oldu mu peki? Hayır.

Sütyenimin arasına takıyorum diyorum ya hep pompayı. Pompanın mandalından sütyene tutturuyorum. Ve tenime de 1 kat katladığım havlu peçeteyi koyuyorum. İnsülin pompası terden etkilenmesin diye. Havlu peçete nemlendikçe de değiştiriyorum. Eskiden ki halen anneanne ya da babaannelerimiz gögüs aralarına paralarını koyarlardı. Ve para sürekli oradan çıkardı. Ben de tam o moddaydım 🙂

Bu vesile ile tekrar insülin pompasında insülin bozulmuyor mu sorusuna da yanıt vermiş olduk. Ancak bazı arkadaşlarımızın pompadaki insülinin sıcaktan bozulduğunu söylüyorlar. Bu yazımı okuyan arkadaşlarım biraz daha detay verirse sevinirim.

Geldiğimizden bu yana günde 2 kez duş alıyoruz 🙂 Malum nemli memleket burası. Ve düğünümüzden dolayı da hareketlilik hat safhada. Ve insülin dozlarım yarı yarıya indi. En son dün akşam bilmem kaçıncı halayı çekerken kafamda tip-1 diyabetimden eser yoktu 🙂 Düşünmedim bile.

Bence spor olarak halay oldukça başarılı. Özellikle Diyarbakır Halayı 🙂 Bile bilir bu halayın ne kadar enerji harcattığını. ‘Diyarbakır Halayı çek, kan şekerinin daha düzgün gitsin ve insülinini de azalt’ diye bir slogan mı oluştursak? 🙂 🙂 🙂

Ancak kan şekeri ölçümlerim sıklaştı. İnsülin yapmayınca ve her şeyi harekete ve halaya endeksleyince kontrol de oldukça fazla oluyor.

Birazdan yola çıkıyoruz. Ve Gaziantep’e gidiyoruz. Bugün akşam üstüne kadar Gaziantep’i gezeceğiz. Oradan da Şanlıurfa. Konaklayacağımız yer Urfa olacak.

Bir aksilik olmazsa da yarın akşam gibi Mardin’de olacağız. Yolda bir manimiz çıkmazsa 🙂

 

5 YORUMLAR

  1. Esra hanimi ve esi esref beyin tatillerinin bir duragi olan mardinde iki gun otelimde agirlamaktan ve onlari tanimak bana gercekyen buyuk mutluluk verdi… calismalarini dinlemek verdikleri emehi helede onca islerinin arasinda bu siteye, kendi hastaliklarina ve degerli onlarca hasta arkadasa vakit ayirmalari bana gercekten cok buyuk mutluluk verdi bende artik sizinle birlikte olmak istiyorum tabi araniza kabul ederseniz 🙂

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: