Anasayfa KH Sayımı İskender Yerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İskender Yerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

4 9.920 görüntüleme

52c0c2aac46046911f000055Sevgili Öyküm Solak’ın Facebook’taki bu paylaşımını ben de sizlerle paylaşmak istedim.

1 porsiyon iskenderde ortalama 100-120 gr pide ve 100 gr et döner bulunur. İskender sosunun karbonhidrat değeri de hesaba katıldığında yaklaşık 75 gr karbonhidrata denk gelir. Yoğurt tüketildiği takdirde karbonhidrat değeri 80 gr alınmalıdır.

Bol tereyağı döküldüğünden 4. saate kadar kan şekerini etkileyecektir. Kalem insülinde doz ikiye bölünerek 1,5 saat arayla yapılabilir. İnsülin pompasında ikili bolus uygulanmalıdır ve dozun yarısı 2,5-3 saate yayma yapılmalıdır.

Yağ nedeniyle karbonhidratın bir kısmı geç girecek de olsa, pidesinin glisemik indeksi yüksektir ve kana giriş anı hızlı olacaktır. Bu nedenle hareketli saatlerde tüketmeye özen gösterilmeli ve yanında posa olarak YAĞ İÇERMEYEN yeşil salata tüketilmeye özen gösterilmelidir.

Salata yağ eklendiği anda sebze yemeğine dönüşür ve böyle durumlarda karbonhidrat değeri (4 yemek kaşığı 6 gr karbonhidrat) mutlaka hesaba eklenmelidir. (Görsel kaynak: onedio.com)

  • o ünsülin dozunu yayma nasıl oluyor benim çocuğumdada 2 saat sonraki tokluk sekeri düşük ama 3,4 saatlerinde yüksek bunu bende düşünmüştüm ama cesaret edemedim bilgilendirirsen sevinirim

    • yayma en kolay ve güzel pompa ile olur aydın efe bolus seçeneklerinde vardır, süreyide siz ayarlarsınız eğer insülin pompası kulanıyor iseniz hekiminizden veya diyetisyeninizden bu konuda yardım alabilirsiniz…

    Cevap Bırak

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.